در چشم مشتری عادی یا سوژه هایی که جلوی دوربین قرار میگیرند ، عکاس خوب آن فردی است که توانایی ژست دادن و هدایت کردن سوژه بر روی صحنه عکاسی را داشته باشد. این از دید سوژه عکاسی شما تنها ژست دادن، حالت دادن و یا همان فیگور گرفتن خودمان هست که دیده می شود اما عکاس خبره و چیره دست، به خوبی میداند که قرار دادن سوژه در مقابل دوربین تابع قوانین و اصول خاصی هست. اصولاً عکاسی پرتره تا حد زیادی وابسته به علم ریاضی و مختصات میباشد!

در این بخش در رابطه با عکاسی از سوژه های چاق مطالبی را بیان خواهیم کرد و رایجترین مشکلها در برخورد با سوژه های چاق و نحوه بر طرف کردن آنها را توضیح خواهمیم داد.

نکته اول؛
از سوژه بخواهید لباس دقیقاً اندازه بدنش بپوشد. لباس بزرگ و راحت برای افراد چاق باعث بزرگتر دیده شدن حجم بدنشان میشود. لباس کوچکتر هم باعث بیرون زدن برجستگی ها می شود. بنابراین اولین و ساده ترین راه این است که سوژه لباس اندازه بدنش را بپوشد.

نکته دوم؛
در رابطه با خانمهای چاق ، تکنیک کفش پاشنه بلند را امتحان کنید!
کفش پاشنه بلند باعث کشیده تر دیده شدن پاها، چرخیدن کمر و باسن، تو رفتن انحنای کمر و افزایش حالتهای ظرافت در بدن افراد چاق می شود. بنابراین کفش پاشنه بلند برای خانمهای چاق در هنگام عکاسی یک ابزار بسیار ضروری است.

نکته سوم؛
لباسهای کمر دار، یا لباسهایی که با کمربند جمع می شوند برای افراد چاق باعث جمعتر دیده شدن ناحیه کمر، شکن و باسن در عکس می شود.

نکته چهارم؛
برای خانمها بهتر است لباسهایی بپوشند که ناحیه سینه برجسته تر دیده شود. لباسهای کمردار خودبخود این حالت را بوجود می آورند

نکته پنجم؛
زیور آلات، گردن بند های بلند، لباسهای دارای سر آستین پف دار برای خانم های چاق به شدت توصیه می شوند.
اگ مدل شما اندام پری دارد یا به اصطلاح چاق هست، آنرا بد فرم نشان ندهید.