آداب و رسوم  خانوادگی :
هر خانواده ایی رسم هایی دارد که باید به آن توجه شود . جشن نامزدی را هر کسی طبق رسوم خویش به گونه ای برگزار می کند و تعریف مشخصی مانند عروسی ندارد .  جشن نامزدی می تواند از یک جمع خانوادگی کوچک با حضور دوستان نزدیک تا مراسم های پرشکوه و تعداد زیادی میهمان برگزار شود. این بستگی به رسومات و سلایق شخصی هر فرد دارد که نامزدی خود را چگونه جشن بگیرد.

زمان برگزاری جشن نامزدی
اگر بخواهید روز رسمی شدن مراسم تان جشن بگیرید معمولا این روزها محدود به خانواده و دوستان نزدیکتان می باشد اما اگر تمایل دارید که تعداد بیشتری از اقوام و دوستانتان در جشن نامزدیتان حضور داشته باشند می توانید تا 3 ماه پس از بله بران هم جشن بگیرید و همه ی کارها را سرفرصت و با حوصله و بدون هیج استرسی انجام دهید.

هزینه جشن نامزدی
هزینه ی جشن نامزدی در خیلی از شهرهای کشورمان برعهده ی پدر عروس می باشد که این هم با توجه به رسم و رسومات خانواده ها کمی متغیر است و باید با هم به تفاهم رسید .البته در بسیاری از خانواده ها هزینه آتلیه عکاسی، ماشین عروس ، آرایشگاه و لباس عروس بر عهده ی داماد می باشد.  

بهترین مکان برای برگزاری جشن نامزدی
در این مرحله باید تصمیم بگیرید که دوست دارید جشن نامزدیتان در منزل ، تالار پذیرایی ، هتل یا باغ برگزارشود. البته انتخاب باغ در همه ی فصول سال امکان پذیر نمی باشد و فقط چند ماهی از سال را می توان در فضای باز جشن گرفت.

انتخاب مکان جشن نامزدی :برای تصمیم گیری درباره ی مکان مهم تر از همه تعداد میهمانان می باشد. اگر دوست دارید در منزل یک میهمانی خانوادگی و کوچک داشته باشید باید فضای منزلتان نسبت به تعداد میهمانانتان تناسب داشته باشد در غیر این صورت بهتر است مکان های دیگری را انتخاب نمایید یا از تعداد میهمانانتان بکاهید.

اگر می خواهید جشن نامزدیتان را در منزل برگزار کنید به نکات زیر توجه فرمایید:

تمیز کردن منزل : تمیز کردن و فراهم کردن میز و صندلی به تعداد میهمانانتان

غذا و نوشیدنی جشن نامزدی :
 در اول مراسم بهتر است از نوشیدنی های گرم و سرد ( با در نظر گرفتن فصل ) استفاده نماییم

میز شامتان را نیزحتما  با گل های طبیعی و شمع تزئین نمایید.این کار حس خوبی به میهمانانتان می دهد و از میزبانی شما لذت خواهند برد. 

برای پذیرایی از میوه های فصل استفاده کنید . و میز  را با میوه آرایی تزیین کنید .

برای پدیرایی با شیرینی بهتر است از شیرنیهای تر کوچک و یا از شیرنیهای خشک مثل شیرنی نارگیلی و گردویی و ... استفاده کنید و حتی از باقلوا نیز در این مراسم استفاده میشود

برای سرو کردن شام  اگر تمایل دارید  به صورت سلف سرویس از میهمانانتان پذیرایی کنید باید فضای کافی برای گذاشتن میزی بزرگ را داشته باشید

 میز شام خود را با گل و تور های میز آرایی تزیین کنید از ظروف سلف سرویس کرایه هم میتوانید برای دیزاین بهتر استفاده کنید

اکثر مواقع شام نامزدی شامل غذاهای مجلس مثل زرشک پلو ، باقالی پلو ، شیرین پلو انواع کباب ها ، یک نوع خورشت می باشد

در اکثر میهمانی ها با سرو انواع دسر و نوشیدنی سرد از میهمانان پذیرایی میشود

در آخر با کیک عروس داماد از میهمانانتان با چای پذیرایی کنید

میز نامزدی :

در بیشتر مراسم های نامزدی بهتر است سفره ای نامزدی که شامل نقل و نبات ، قران ، کیک ، جای انگشتر نامزدی و شمع و گل می باشد با سلیقه ی خود یا از اطرافیان کمک گرفته  برای جایگاه عروس و داماد تزئین نمایید .

این میز برای هدایایی که آقای داماد با خود همراهی میکند نیز آماده میشود و تزیین میشود

هدایایی از طرف آقای داماد :

  • حلقه نامزدی
  • خرید یک لباس یا پارچه لباسی
  • شیرینی های سنتی
  • تاج گل

لباس نامزدی :

لباس نامزدی بهتر است از رنگ متفاوتی با لباس عروس تهیه شود و بهتر است با گل های پارچه ای و سنگهای تزیینی دیزاین شود بهتر است این لباس ها را به سلیقه خود و به خیاطی ماهر سفارش دهید البته قابل ذکر است که لباس های نامزدی در بسیاری از مغازه های لباس عروس به فروش میرسد در صورت نداشتن وقت میتوانید این لباس ها را آماده تهیه کنید .

تزیین ماشین نامزدی :

برای دیزاین ماشین نامزدی میتوانید از دو تزیین استفاده کرد

اولین انتخاب دیزایین با  گل  هست که در صورت انتخاب گل هایی با رنگ های صورتی و بنفش، یاسی ، زرد و سفید دیزاین میکنند . این تزیین برای کاپوت و دو در جلو انجام میشود

دومین انتخاب شما میتوانید از گل های بزرگ پارچه ای و یا دیزاین با قلب و پاپیون های پارچه ای انجام شود

در صورتی که دوست دارید در هر دو موارد میتوانید در صندلی عقب از بادکنک استفاده کنید و میتوانید از ریسه های قوطی های رنگی در انتهای ماشین استفاده کنید .

دسته گل نامزدی :

دست گل نامزدی را میتوانید از گل های هماهنک با تزیین ماشین نامزدی درست کنید و یا از گل های رز زرد و صورتی استفاده کنید هماهنگ با رنگ لباستون هم میتوانید ست کنید

 آرایش نامزدی :

آرایش در شب نامزدی بهتر است ملایم باشد و میتوانید از تاج گل و یا تاج های کوچک استفاده کنید .  بهترین مدل مو برای جشن نامزدی مدل موی باز است  ( آرایشتان را به گونه ای انجام دهید که در شب عروسی تغییرات چشمگیری داشته باشید )

عکس های نامزدی :

ازدواجتان یک رویداد فراموش نشدنی است پس باید تمام لحظه های شادیتان به طور کامل ثبت و ضبط شود.

 در انتخاب عکاستان بسیار دقت فرمایید و حتما قبل ازانتخاب , نمونه های کارهای آن را ببینید تا مطمئن شوید که سبک مورد نظر شما را در بر می گیرد یا نه !

 ایده ای جالب : از دوستانتان بخواهید دوربین های دیجیتال خود را همراهشان بیاورند و آن ها هم از مراسم عکس بگیرند. اما بخواهید آن ها از سوژه های داغ مثلا لحظه های خند ه دار ، رقصتان ، شوخی هایتان و ... عکس بگیرند و از بهترین عکاس سوژه ها تقدیر نمایید.

کیک نامزدی :

کیک عروسی نماد خوشبختی و زندگی خوب تازه عروس و داماد است رسم است در بیشتر مواقع برای نامزدیتان کیکی تهیه کنید که با دوستان و آشنایانتان این خوشبختی را جشن بگیرید

گیفت نامزدی :

در آخر مراسم به رسم تشکر و قدردانی خانواده عروس هدایایی را تهیه کرده که آن را به میهمانان هدیه میکنند .