مدارک لازم برای عقد محضری

اگر شما نیز جزء آن دسته افرادی هستید که قصد رسمی نمودن رابطه تان را داشته باشید ، بایستی با مراحل عقد رسمی آشنا باشید. ما این مراحل را برایتان شرح می دهیم تا بخشی از دغدغه هایتان رفع گردد.

 • مرحله ۱ : دریافت معرفی نامه محضری
  بایستی به یک محضر مراجعه نمایید ، مدرک عروس و داماد (آینده) و شناسنامه پدر عروس را بهمراه یک قطعه عکس ۳×۴عروس و داماد را تحویل محضر دهید و معرفی نامه را دریافت کنید.
 • مرحله ۲ : مراجعه به آزمایشگاه
  با معرفی نامه محضری به آزمایشگاه مراجعه کنید تا آزمایش ادرار از شما گرفته شود. در هنگام آزمایش ، با دوربین کنترل می شوید تا مرتکب تقلب نشوید.
 • مرحله ۳ : واکسن کزاز
  فقط عروس خانم بایستی واکسن کزاز را دریافت کند ؛ البته اگر بیش از ۱۰ سال از تزریق واکسن کزاز به بدنش گذاشته باشد. ناگفته نماند بهتر است آقایان نیز این واکسن را دریافت نمایند.
 • مرحله ۴ : آزمایش خون
  آقایان بایستی نمونه خون بدهند تا احتمال وجود ۲ بیماری هپاتیت و تالاسمی در آنها بررسی شود. تالاسمی به معنی کم خونی است و دارای دو نوع ماژور (بسیار شدید) و مینور (قابل درمان) است. البته در صورتیکه تالاسمی داشته باشید ، تحت شرایطی ازدواجتان مشکل نخواهد داشت که با مراجعه به پزشک ، به نتیجه قطعی خواهید رسید.
 • مرحله ۵ : کلاس آموزشی
  در مرحله بعد ، زوجین بایستی به کلاس آموزشی در محل آزمایشگاه مراجعه کنند. این کلاس ها بصورت جداگانه برای خانم ها و آقایان برگزار می شود و کتابی نیز جهت آموزش های دوران متاهلی خدمتتان داده می شود. افرادی که مجدداً ازدواج می نمایند ، نیازی نیست در این کلاس ها شرکت کنند.
 • مرحله ۶ : دریافت نامه آزمایشگاه
  در نهایت ، تائیدیه آزمایشگاه مبنی بر انجام آزمایش اعتیاد ، واکسن کزاز عروس ، آزمایش خون داماد و شرکت در کلاس آموزشی را دریافت نموده و به محضر تحویل دهید. دقت کنید که آزمایش فقط یک ماه اعتبار دارد و در صورتیکه به محضر تحویل ندهید ، باید مجدداً مراحل قبل را تکرار نمایید.
 • مرحله ۷ : ثبت ازدواج
  حال زمان رسمی و علنی نمودن عقد رسیده است. از محضر وقت بگیرید و اطلاعات مربوط به عقد را قبل از حضور ، در اختیار محضردار بگذارید ؛ اطلاعاتی نظیر نوع عقد و مدت آن ، مهریه ، شروط ضمن عقد و … .
  در موعد مقرر به محضر مراجعه کنید و اینجاست که بایستی امضاهای متعددی را در دفتر محضر ثبت کنید. تعداد امضاها زیاد است و هر کدام مربوط به موضوعی خاص است. بهترست این موضوعات را قبل از مراجعه به محضر مطالعه کنید زیرا در محضر ، دامن از دستتان خواهد رفت.
 • مرحله آخر : دریافت عقدنامه
  یک هفته تا ده روز زمان می برد تا عقدنامه در اسناد رسمی کشور ثبت گردد و سپس عقدنامه تحویلتان گردد. همچنین ثبت عقد در شناسنامه توسط همان محضر انجام می گردد. با گرفتن عقدنامه می توانید به فکر گرفتن وام ازدواج باشید. البته دقت کنید که فقط در ۶ ماه اول می توانید درخواست دریافت وام را به بانک اعلام کنید.

از یك ماه قبل به فكر باشید

 گام اول را كه همه می‌دانند: انتخاب تاریخی برای روز عقد. اگر تاریخ پیشنهادی مقارن با اعیاد مذهبی یا اتفاقات مهمی باشد، شك نكنید كه باید حداقل یك ماه زودتر از محضرخانه وقت بگیرید. مطمئن باشید یك روز مانده به 13 رجب كه روز ولادت امیرالمومنین (ع) است یا روز قبل از نیمه شعبان نمی‌توانید محضر خالی پیدا كنید.

فقط بزرگ‌ترها

تعداد مهمانانی كه قرار است برای این اتفاق مهم دعوت شوند را یادداشت كنید و به دفترخانه اطلاع دهید. در نظر داشته باشید حضور بزرگان 2 خانواده كافی است؛ پس لازم نیست همه را با فرزندان در نظر بگیرید. ساعت دقیق برگزاری مراسم را از محضر‌خانه بپرسید و براساس همین زمان مهمانان‌تان را دعوت كنید. ممكن است قبل یا بعد از شما خانواده دیگری آنجا مراسم داشته باشند و دیر یا زود رفتن شما ازدحام و بی‌نظمی ایجاد كند.

سفره عقد

اگر در محضری که میخواهید عقد کنید سفره عقد دارد بهتر است جزئیات آن را قبل از عقد ببینید که تکمیل باشد و اگر هم نداشت میتوانید سینی از خنچه عقد درست کرده و با خود ببرید

آینه‌ای مخصوص شما

 آینه و شمعدان و قرآن، اصلی‌ترین و اولین مورد از سفره عقد به حساب می‌آید كه خیلی از بزرگ‌ترها پیشنهاد می‌كنند برای هر عروس و داماد اختصاصی باشد یعنی عروس خانم و آقای داماد حین عقد خودشان را در آینه اختصاصی خودشان ببینند.

سفره قند

اگر در رسم و رسوم شما هم به موضوعاتی از قبیل بخت و اقبال در خانواده وجود دارد میتوانید از سفره قندی که خود تهیه کرده اید در محضر استفاده کنید .

لباس مناسب عقد محضری

عروس خانم باید از لباس های سفید و یا رنگی شاد استفاده کند . بهتر هست که از یک مانتوی مجلسی سفید و یک روسری یا شال سفید و در صورت چادری بودن نیز از چادر های سفید گلدار استفاده شود .

بهتر است همراهان عروس و داماد نیز از لباس های شاد استفاده کنند .

زیر لفظی یادتون نره

یکی از این رسم و رسومات عقد زیرلفظی دادن به عروس خانم میباشد . که عروس خانم قبل از بله آخر از طرف مادر آقای داماد هدیه ای کوچک میگیرد و بعد بله را به آقای داماد میگوید .

هدایای مراسم عقد محضری

بعد از گرفتن جواب مثبت عروس خانم و آقای داماد بعد از اینکه حلقه ها را دست هم کردن خانواده های دو طرف با هدایای که در نظر گرفتن ، برای عروس و داماد آرزوی خوشبختی میکنند

پذیرایی مراسم عقد محضری

در آخر بهتر است از میهمانانی که شما را همراهی کرده اند در یک رستوران و با توجه به وضعیت مالیتان پدییرایی کنید .

کارهایی که قبل از عقد باید یادتان بماند

شیرینی یا کیک برای پذیرایی در محضر

دسته گل و تزیین ماشین

نقل و زیر لفظی

هدایای سر عقد

سفره قند

آینه و شمعدان ، قران بخت

حلقه های ازدواج

دوربین عکاسی و فیلم برداری