دکتر شکروی - متخصص جراحی فک و صورت  
 
 

 
 
       
   
       


متناسب کردن اجزای صورت :

ترکیب اجزاء صورت بزرگترین نقش را در شکل و زیبایی صورت ایفا می کند. از نظر طول و عرض و ارتفاع میان این اجزا نسبت های استاندارد وجود دارد که ترکیب آنها شکل 3 بعدی صورت را می سازد.

اگر ارتفاع یا عرض قسمتی از صورت خارج از حد اعتدال باشد نه تنها همان بخش بلکه بر زیبایی کلی صورت تاثیر چشمگیر دارد. فی المثل اگر چانه کسی کوچک و عقب رفته باشد بر زیبایی کلی صورت اثر منفی چشمگیر دارد و اصلاح آن اثر مثبت بر همه صورت دارد.
زوایای میان اجزاء نیز در زیبایی صورت بسیار حائز اهمیت است و تغییر حتی مختصر آن بر زیبایی صورت اثرگذار است.
صورت دارای تقارن نسبی است به این معنی که 2 طرف صورت تقریبا قرینه اند اما هرگز تقارن ریاضی دقیق ندارند.
چنانچه این عدم تقارن زیادتر از حد معتدل باشد قابل توجه است و اثر منفی بر زیبایی صورت دارد و بهتر است با جراحی اصلاح گردد.
نسبت ها و زوایای متعادل صورت تحت تاثیر فرم اسکلتی افراد است و اندازه های قابل قبول آنها دارای استاندارد سفالومتری هم برای اسکلت و هم برای بافت نرم است که در نژادهای مختلف این اندازه ها متفاوت است.
مثلا لبهای بیرون زده و چانه کوچک در سیاهپوستان شایع است ولی در سپیدپوستان چندان متداول نیست.

برای حصول زیبایی در صورت بهتر است ابتدا این ابعاد و زوایا بررسی و اصلاح شوند.
فی المثل کسی که دارای مشکل اسکلتی چشمگیر در صورت باشد بهتر است قبل از جراحی های بافت نرم مثل جراحی بینی ابتدا مشکل زیر ساخت اسکلتی را اصلاح نماید تا از جراحی بینی بتوان نتیجه رضایتبخش بدست آورد.

 تصویری از جراحی جمجمه :


تصویری از جراحی فک، بینی و گونه :

 


جراحی بینی :

جراحی بینی از زمان قدیم انجام می شده و البته تغییرات تکنیکی نیز داشته ولی از قدیم 2 روش کلی داشته :

1/ Closed rhinoplasty /2             Open rhinoplasty

بصورت کلاسیک اغلب بینی با روش بسته closed عمل می شود و روش باز open برای موارد خاص مانند جراحی های تکراری یا مثلا ناهنجاریهای شدید بینی مورد استفاده قرار می گرفته .

اخیرا تمایل به انجام جراحی باز در میان جراحان بیشتر شده که شاید علت اصلی آسانتر شدن جراحی به دلیل دید مستقیم محل است

روش بازجراحی بینی بهتر است یا روش بسته ؟
نگارنده هنوز روش بسته را ترجیح می دهند و روش باز را تنها برای موارد معدودی انجام می دهد و البته در روش بسته چون برشها در داخل بینی داده می شوند خط برش در پوست بجا نمی ماند و نمای نهایی طبیعی تر و زیباتراست البته در روش بازهم چنانچه برشها دقیق دوخته شوند خیلی نباید نگران محل برشها بود چون خیلی دیده نمی شوند گر چه بهر حال پوست برش نخورده قطعا بهتر است.
 

تصاویری از جراحی زیبایی بینی :جراحی های فک و صورت :

جراحی های اصلاح کلی ابعاد و زوایای صورت عمدتا عبارتند از :
:: جراحی فکین
:: جراحی چانه
:: جراحی گونه
:: افزایش یا کاهش عرض صورت
:: برداشتن چربی های گونه
جابجایی اسکلت فکین بیشترین اثر را بر شکل صورت دارد. با جراحی فکین می توان در هر 3 بعد فضا تغییر اندازه و تغییر زاویه ایجاد کرد. کسانی که در زمان خنده دندانها و لثه ها زیاد دیده می شود با جراحی فکین اصلاح می گردند و نمای لبها و نیز خنده آنها اصلاح می گردد. اغلب پس از جراحی فکین صورت به صورت کلی بسیار جوانتر دیده می شود و این اثر عمقی و ماندگار است.
-پروتز چانه :
چانه مهمترین بخش قسمت پائین صورت است و فرم کلی این بخش را تقریبا به صورت اصلی چانه ایجاد می کند و اصلاح آن بر کل صورت اثر چشمگیر دارد. جراحی از طریق داخل دهان انجام میگیرد و نگهداریهای پس از جراحی معمولا بسیار آسان است.
بهتر است اصلاح چانه با جراحی استخوان چانه انجام گردد و البته گاهی اوقات از پروتز چانه هم می توان استفاده کرد اما پروتز معمولا توسط جراحان متخصص این رشته کمتر استفاده می شود و قابلیت اصلاحی آن بسیار محدود است. بنابراین اغلب جراحان متخصص در این زمینه جراحی استخوان را که بسیار موثرتر است و از جسم خارجی نیز استفاده نمی شود ترجیح می دهند.
کوچک بودن گونه بسیار شایع است و باعث افتادگی بخش میانی صورت و نمای پیرتر صورت می شود روش استاندارد جهانی برای افزایش حجم گونه استفاده از پروتزهای مخصوص گونه است که چنانچه توسط جراح متخصص این کار انجام شود جراحی آسان و بسیار ثمربخش است و مشکلات بعدی آنچنانی ندارد. اغلب افراد از جابجایی پروتزهای گونه چیزهایی شنیده و ترس دارند که البته جابجایی زمانی است که پروتزها به نحو صحیح در محل قرار نگرفته وتثبیت نشده باشند لذا چنانچه جراحی توسط متخصص جراحی صورت انجام شده باشد جایی برای نگرانی وجود ندارد.
                                                                       تصاویری از جراحی فک :تزریق ژل ، بوتاکس ، جراحی لب :

استفاده از مواد تزریقی اعم از انواع ژلها یا چربی برای گونه غیر معقول و معمولا کم اثر و باعث مشکلات فراوان بعدی است. روش دیگری که برای افزایش حجم گونه توسط نگارنده انجام می شود جراحی اسکلت گونه است که البته بدلیل تکنیک پیچیده هزینه آن بالاتر است اما در صورت انجام، از نظر بیولوژیکی کیفیت جراحی از پروتز بالاتر است چرا که از هیچ جسم خارجی استفاده نشده است و پس از مدتی که عمل کاملا ترمیم شود فرم کلی چنان طبیعی است که جراحان متخصص نیز نمی توانند تشخیص بدهند که جراحی روی گونه انجام شده و محل جراحی دقیقا مانند گونه عمل نشده است بطوریکه چند نفر از بیماران اینجانب که مقیم خارج از کشور بوده اند وقتی برای کنترل عمل به جراح دیگری مراجعه نموده اند با انکار قطعی مواجه شده اند و جراحان مربوطه باور نمی کرده اند که گونه بیمار جراحی شده باشد تا زمانیکه تصاویر قبل از جراحی ارائه شده و جای تردید نمانده و البته اظهار تعجب از این جراحی همیشه وجود داشته.

چربی های زیر گونه را می توان از داخل دهان با یک برش بسیار کوچک خارج کرد که در این صورت، صورت لاغرتر و ظریف تر شده و گونه ها نیز بیشتر برجسته به نظر می رسند. این روش با لیپوساکشن متفاوت است و چربی هر طرف حداکثر 5cc بصورت قطعه ای از داخل دهان بیرون می آید و نگهداری پس از جراحی نیز بسیار ساده و کوتاه است. البته برای موارد انتخاب شده این جراحی بسیار موثر و از سوی دیگر بسیار آسان است.

کاهش عرض قسمت های مختلف صورت یا با تراشیدن و یا جابجایی استخوان انجام می گردد و افزایش عرض را هم میتوان با جابجایی استخوان و هم با پروتز مخصوص صورت انجام داد.

طراحی و انجام این جراحی ها نیاز به محاسبه و طراحی دقیق دارد و انجام آن نیز نیازمند مهارت کامل جراح است.

نکته شایان توجه اینکه بسیاری از این جراحی ها برای حصول نتیجه کامل نیاز به گذشت زمان زیاد در حد 6-12 ماه دارند. بدین صورت که گرچه پس از جراحی زخمهای دوخته شده در عرض یک تا دو هفته ترمیم می شوند ولی جا افتادن صورت و دیده شدن نتیجه نهایی پس از ماهها بانجام می رسد گرچه در این مدت اغلب بیمار نیاز به هیچ نگهداری خاصی ندارد تنها باید صبر کند تا ترمیم بافت های عمقی کامل و نتیجه نهایی آشکار گردد و البته اغلب نتیجه نهایی بسیار بیشتر از حد تصور بیمار و نیزبرای همیشه ماندگار است.

 

                   
   


تلفن مطب : 
226688
25

یکشنبه و چهار شنبه  16  الی  20


جهت تعیین وقت :  09198591985

ساعت تماس: 10 صبح الی 20


مشاوره رایگان

آدرس مطب  :

خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان فرشته

خیابان خیام، پلاک 6، واحد 4
 


آدرس وب سایت :
www.drshokravi.com


 
             
           
 
         

         
 
 
  Copyright © 2013 Bartarinha. All rights reserved.