دکتر امین شکروی  
 
 
 

متناسب کردن اجزای صورت

ترکیب اجزاء صورت بزرگترین نقش را در شکل و زیبایی صورت ایفا می کند. از نظر طول و عرض و ارتفاع میان این اجزا نسبت های استاندارد وجود دارد که ترکیب آنها شکل 3 بعدی صورت را می سازد.
اگر ارتفاع یا عرض قسمتی از صورت خارج از حد اعتدال باشد نه تنها همان بخش بلکه بر زیبایی کلی صورت تاثیر چشمگیر دارد. فی المثل اگر چانه کسی کوچک و عقب رفته باشد بر زیبایی کلی صورت اثر منفی چشمگیر دارد و اصلاح آن اثر مثبت بر همه صورت دارد.
زوایای میان اجزاء نیز در زیبایی صورت بسیار حائز اهمیت است و تغییر حتی مختصر آن بر زیبایی صورت اثرگذار است.
صورت دارای تقارن نسبی است به این معنی که 2 طرف صورت تقریبا قرینه اند اما هرگز تقارن ریاضی دقیق ندارند.
چنانچه این عدم تقارن زیادتر از حد معتدل باشد قابل توجه است و اثر منفی بر زیبایی صورت دارد و بهتر است با جراحی اصلاح گردد.
نسبت ها و زوایای متعادل صورت تحت تاثیر فرم اسکلتی افراد است و اندازه های قابل قبول آنها دارای استاندارد سفالومتری هم برای اسکلت و هم برای بافت نرم است که در نژادهای مختلف این اندازه ها متفاوت است.
مثلا لبهای بیرون زده و چانه کوچک در سیاهپوستان شایع است ولی در سپیدپوستان چندان متداول نیست.
برای حصول زیبایی در صورت بهتر است ابتدا این ابعاد و زوایا بررسی و اصلاح شوند.
فی المثل کسی که دارای مشکل اسکلتی چشمگیر در صورت باشد بهتر است قبل از جراحی های بافت نرم مثل جراحی بینی ابتدا مشکل زیر ساخت اسکلتی را اصلاح نماید تا از جراحی بینی بتوان نتیجه رضایتبخش بدست آورد.

 تصویری از جراحی جمجمه :

جراحی بینی

جراحی بینی از زمان قدیم انجام می شده و البته تغییرات تکنیکی نیز داشته ولی از قدیم 2 روش کلی داشته :

1/ Closed rhinoplasty /2                    Open rhinoplasty

بصورت کلاسیک اغلب بینی با روش بسته closed عمل می شود و روش باز open برای موارد خاص مانند جراحی های تکراری یا مثلا ناهنجاریهای شدید بینی مورد استفاده قرار می گرفته .
اخیرا تمایل به انجام جراحی باز در میان جراحان بیشتر شده که شاید علت اصلی آسانتر شدن جراحی به دلیل دید مستقیم محل است

روش بازجراحی بینی بهتر است یا روش بسته ؟
نگارنده هنوز روش بسته را ترجیح می دهند و روش باز را تنها برای موارد معدودی انجام می دهد و البته در روش بسته چون برشها در داخل بینی داده می شوند خط برش در پوست بجا نمی ماند و نمای نهایی طبیعی تر و زیباتراست البته در روش بازهم چنانچه برشها دقیق دوخته شوند خیلی نباید نگران محل برشها بود چون خیلی دیده نمی شوند گر چه بهر حال پوست برش نخورده قطعا بهتر است.

تصاویری از جراحی زیبایی بینی :


 

جراحی های فک و صورت

جراحی های اصلاح کلی ابعاد و زوایای صورت عمدتا عبارتند از :
:: جراحی فکین
:: جراحی چانه
:: جراحی گونه
:: افزایش یا کاهش عرض صورت
:: برداشتن چربی های گونه

جابجایی اسکلت فکین بیشترین اثر را بر شکل صورت دارد. با جراحی فکین می توان در هر 3 بعد فضا تغییر اندازه و تغییر زاویه ایجاد کرد. کسانی که در زمان خنده دندانها و لثه ها زیاد دیده می شود با جراحی فکین اصلاح می گردند و نمای لبها و نیز خنده آنها اصلاح می گردد. اغلب پس از جراحی فکین صورت به صورت کلی بسیار جوانتر دیده می شود و این اثر عمقی و ماندگار است.

-پروتز چانه :
چانه مهمترین بخش قسمت پائین صورت است و فرم کلی این بخش را تقریبا به صورت اصلی چانه ایجاد می کند و اصلاح آن بر کل صورت اثر چشمگیر دارد. جراحی از طریق داخل دهان انجام میگیرد و نگهداریهای پس از جراحی معمولا بسیار آسان است.
بهتر است اصلاح چانه با جراحی استخوان چانه انجام گردد و البته گاهی اوقات از پروتز چانه هم می توان استفاده کرد اما پروتز معمولا توسط جراحان متخصص این رشته کمتر استفاده می شود و قابلیت اصلاحی آن بسیار محدود است. بنابراین اغلب جراحان متخصص در این زمینه جراحی استخوان را که بسیار موثرتر است و از جسم خارجی نیز استفاده نمی شود ترجیح می دهند.
کوچک بودن گونه بسیار شایع است و باعث افتادگی بخش میانی صورت و نمای پیرتر صورت می شود روش استاندارد جهانی برای افزایش حجم گونه استفاده از پروتزهای مخصوص گونه است که چنانچه توسط جراح متخصص این کار انجام شود جراحی آسان و بسیار ثمربخش است و مشکلات بعدی آنچنانی ندارد. اغلب افراد از جابجایی پروتزهای گونه چیزهایی شنیده و ترس دارند که البته جابجایی زمانی است که پروتزها به نحو صحیح در محل قرار نگرفته وتثبیت نشده باشند لذا چنانچه جراحی توسط متخصص جراحی صورت انجام شده باشد جایی برای نگرانی وجود ندارد.

  تصاویری از جراحی فک :

 

تزریق ژل ، بوتاکس ، جراحی لب

استفاده از مواد تزریقی اعم از انواع ژلها یا چربی برای گونه غیر معقول و معمولا کم اثر و باعث مشکلات فراوان بعدی است. روش دیگری که برای افزایش حجم گونه توسط نگارنده انجام می شود جراحی اسکلت گونه است که البته بدلیل تکنیک پیچیده هزینه آن بالاتر است اما در صورت انجام، از نظر بیولوژیکی کیفیت جراحی از پروتز بالاتر است چرا که از هیچ جسم خارجی استفاده نشده است و پس از مدتی که عمل کاملا ترمیم شود فرم کلی چنان طبیعی است که جراحان متخصص نیز نمی توانند تشخیص بدهند که جراحی روی گونه انجام شده و محل جراحی دقیقا مانند گونه عمل نشده است بطوریکه چند نفر از بیماران اینجانب که مقیم خارج از کشور بوده اند وقتی برای کنترل عمل به جراح دیگری مراجعه نموده اند با انکار قطعی مواجه شده اند و جراحان مربوطه باور نمی کرده اند که گونه بیمار جراحی شده باشد تا زمانیکه تصاویر قبل از جراحی ارائه شده و جای تردید نمانده و البته اظهار تعجب از این جراحی همیشه وجود داشته.

چربی های زیر گونه را می توان از داخل دهان با یک برش بسیار کوچک خارج کرد که در این صورت، صورت لاغرتر و ظریف تر شده و گونه ها نیز بیشتر برجسته به نظر می رسند. این روش با لیپوساکشن متفاوت است و چربی هر طرف حداکثر 5cc بصورت قطعه ای از داخل دهان بیرون می آید و نگهداری پس از جراحی نیز بسیار ساده و کوتاه است. البته برای موارد انتخاب شده این جراحی بسیار موثر و از سوی دیگر بسیار آسان است.

کاهش عرض قسمت های مختلف صورت یا با تراشیدن و یا جابجایی استخوان انجام می گردد و افزایش عرض را هم میتوان با جابجایی استخوان و هم با پروتز مخصوص صورت انجام داد.

طراحی و انجام این جراحی ها نیاز به محاسبه و طراحی دقیق دارد و انجام آن نیز نیازمند مهارت کامل جراح است.

نکته شایان توجه اینکه بسیاری از این جراحی ها برای حصول نتیجه کامل نیاز به گذشت زمان زیاد در حد 6-12 ماه دارند. بدین صورت که گرچه پس از جراحی زخمهای دوخته شده در عرض یک تا دو هفته ترمیم می شوند ولی جا افتادن صورت و دیده شدن نتیجه نهایی پس از ماهها بانجام می رسد گرچه در این مدت اغلب بیمار نیاز به هیچ نگهداری خاصی ندارد تنها باید صبر کند تا ترمیم بافت های عمقی کامل و نتیجه نهایی آشکار گردد و البته اغلب نتیجه نهایی بسیار بیشتر از حد تصور بیمار و نیزبرای همیشه ماندگار است.

لب شکری و شکاف کام چیست ؟

لب شکری و شکاف کام اشاره به بازبودن غیرطبیعی لب بالا و یا سقف دهان دارد. بخش های مختلف لب فوقانی در طی هفته ششم حاملگی در کنار هم قرار گرفته تا لب فوقانی را تشکیل دهند. تکامل کام بعداز تشکیل لب در اواخر سه ماهه اول حاملگی اتفاق می افتد. به دلیل تکامل جدا از هم لب و کام ، امکان دارد بچه ای با لب شکری تنها، فقط با شکاف کام و یا هردو به دنیا بیاید.
کودک با شکاف لب یا کام ممکن است تحت چهار تا پنج عمل جراحی در طی دوره شیرخوارگی تا بلوغ قرار گیرد. این جراحی ها شامل ترمیم اولیه لب ، ترمیم اولیه کام ، بازسازی حلق (فارنگوپلاستی)، پیوند استخوانی فک ، جراحی های ارتوگناتیک فک بالا یا پائین و زیبائی بینی می باشند.

عوامل موثر در ایجاد شکاف لب شامل ارث، عوامل محیطی و عوامل روانی و هیجانی است.
عامل ارث
بر اساس یافته های تحقیقات انجام شده، در ۳۳ تا ۳۶ درصد موارد، رابطه مثبتی بین شکاف لب و عامل ارث وجود دارد. اگر کودکی با شکاف « دهانی – صورت» متولد شود، شانس ابتلا برای بچه بعدی، پنج درصد اضافه می شود. اگر یکی از والدین کودک، مبتلا به این شکاف باشد، شانس ابتلا برای کودک بعدی تا ۱۵ درصد بیشتر افزایش خواهد یافت.

عوامل محیطی

بیماری های عفونی مادر، اختلال هورمونال (هیپوتیروئیدیسم، دیابت و درمان با داروهای کورتونی) ، داروها (مصرف داروهای آرام بخش، ضد تشنج و ضد صرع، احتمال وقوع شکاف لب را تا ۱۰ برابر افزایش می دهد) ، ویتامین ها (کمبود ریبوفلاوین، اسید فولیک، ویتامین B۶، ویتامین A و حتی در بعضی موارد مقادیر بیش از حد ویتامین A منجر به بروز شکاف می شود؛ این در حالی است که استفاده از اسیدفولیک در چهار ماهه اول حاملگی اثر محافظتی علیه شکاف دارد) ، هیپوکسی (سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری منجر به هیپوکسی در کودک شده که متعاقبا وقوع شکاف کام را افزایش می دهد) ، از جمله عوامل موثر محیطی بر ایجاد شکاف لب و کام هستند.

عوامل روانی
عوامل روانی و هیجانی که با ایجاد تنش های ضربه زننده ممکن است در اتیولوژی شکاف در انسان نقش مهمی داشته باشند از دیگر عوامل شکاف لب و کام به شمار می روند.
سندروم های موثر دیگر
علاوه بر موارد ذکر شده، سندرم های شناخته شده متعددی وجود دارد که در آنها شکاف لب و کام، یافته شایعی است و شامل سندرم Teacher-collins، سندرم wander – woude و سندرم
pierre – robin است. همچنین در تریزومی ۱۳ و ۸ نیز مواردی از شکاف لب و کام دیده شده است.

جراحی لب شکری یا شکاف لب :
لب شکری می تواند یک طرفه یا دوطرفه باشد. در جراحی لب شکری ، با برش های خاص ، قسمتهای جدا به هم نزدیک تا یک لب واحد درست شود.
ترمیم لب شکری عموماً در سه ماهگی صورت می گیرد، اگر چه زمان ایده آل از کودکی به کودک دیگر فرق میکند.
چندین روش ترمیم لب شکری وجود داشته که جراح براساس وضعیت لب شکری کودک شما ، مناسب ترین را انتخاب می نماید. در طی رشد کودک ، اغلب نیاز به جراحی های تکمیلی موسوم به روتوش در جهت اصلاح هرگونه آشفتگی و یا بدشکلی که اغلب در طی زمان رخ میدهد را دارد.

انواع بیهوشی :

انجام ترمیم لب شکری در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی بوده و کودک شما در طی این دوره کاملاً بیهوش میباشد.
آموزش های بعد از عمل :

عمومی:
1-برای سه هفته از پستانک استفاده نگردد.
2-محدودیت بازوها برای سه هفته و بسیار مهم است که بچه از قرار دادن انگشتان یا اسباب بازی در دهان منع گردد.
تغذیه:
روش تغذیه کودک شما بعد از جراحی تغییر خواهد نمود و عموماً تغذیه با کمک سرنگ یا لبه کناری قاشق صورت می گیرد. ولی نوع غذا ، مثل قبل از جراحی خواهد بود.

ظاهر:
بعد از جراحی ، لب کودک قرمز و مقداری متورم میباشد. نوارهای باریک چسب برای تقویت محل جراحی و کاهش فشار به زخم و محل بخیه ها و محافظت از دستکاری محل زخم استفاده میشود.

درد:
کودکی که بعد از عمل بی قرار بوده و از خوردن امتناع میکند ، ممکن است درد داشته باشد و نیاز به مسکن دارد.

مراقبت از زخم :
هیچ پانسمانی روی لب نیاز نمی باشد ، ولی یک پماد آنتی بیوتیکی مثل جنتامایسین چشمی ممکن است پس از برداشت چسب های نازک نواری مورد استفاده قرار می گیرد .
از مواجهه با نور آفتاب برای حداقل 6 ماه برای کاهش تیرگی محل زخم بایستی اجتناب گردد. جای زخم با گذشت زمان بهترشده ولی هرگز به طور کامل ناپدید نمی گردد.
 

فرم تماس

تلفن مطب : 22668825
یکشنبه و چهار شنبه 16 الی 20


جهت تعیین وقت :  09198591985
ساعت تماس: 10 صبح الی 20


آدرس مطب :  خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان فرشته ، خیابان خیام، پلاک 6، واحد 4


 www.drshokravi.com
 

 

 
 
 
  Copyright © 2013 Bartarinha. All rights reserved.