در این روش میزان کاهش وزن تقریبا مشابه روش بای پس استاندارد است و گاهی مواقع کمی بیشتر، میزان کاهش وزن در سال اول حدود 75 درصد و در سال های بعدی حدودا تا 70 درصد خواهد رسید.

این روش معجزه نمی کند، اما حتما شما را در درمان می کند!

وقتی افراد با مشکل چاقی و افزایش وزن مواجه می شوند، دوست دارند در کمترین زمان ممکن به وزن ایده آل خود دست پیدا کنند : در صورتی که رسیدن به این آرزو  کار چندان آسانی نیست. البته در صورتی که افراد سعی کنند با روش های اصلی و تحت نظر پزشک وزن خود را کاهش دهند، رسیدن به وزن ایده آل نه تنها یک رویا نیست بلکه به راحتی می توانند به آرزوی خود دست پیدا کنند، اما باز هم برخی ها به اشتباه فکر می کنند همه با یک روش می توانند به نتیجه دلخواه دست پیدا کنند، اما باید به این نکته اشاره کنیم خیلی اوقات از روی بی ام آی می توان نتیجه گرفت هرفرد با چه روشی می تواند به وزن ایده آلش دست پیدا کند. به طور کلی بی ام آی  بین عدد 18 تا 24 باشد نشان دهنده نرمال بودن وزن فرد است. اگر بین 25 تا 29 باشد یعنی اضافه وزن و اگر 30 به بالا باشد، به فرد باید عنوان چاقی را داد اما بی ام آی اگر از عدد 40 عبور کند، می توان گفت فرد دچار چاقی مفرط یا بیماری چاقی شده است. با این حال بر حسب عدد بی ام آی می توان بهترین روش لاغری را انتخاب کرد.در ادامه دکتر رضا ابراهیمی نیا متخصص جراحی در این زمینه توضیحات بیشتری می دهد.

چه خطرات احتمالی افراد چاق را تهدید می کنند؟

هیچ وقت نباید فراموش کنیم که سلامت انسان ها با اضافه وزن و چاقی ارتباط مستقیم دارد و چاقی و اضافه وزن می توانند سلامت افراد را به طور جدی به خطر بیندازد. وقتی افراد چاق را با افرادی که وزن طبیعی دارند، مقایسه می کنیم متوجه می شویم که بعضی بیماری ها در افراد چاق بیشتر رخ می دهد که شامل :

 • مرگ در سنین پایین
 • فشار خون
 • کلسترول بالا
 • دیابت نوع 2
 • بیماری های کرونر قلب
 • حمله های سکته مغزی
 • بیماری های کیسه صفرا
 • استئوارتریت
 • مشکلات خواب و توقف تنفس در خواب
 • سرطان (کانسر)
 • کیفیفت زندگی پایین
 • بیماری های روحی روانی مانند افسردگی و اضطراب
 • دردهای بدنی ناشی از مشکلات فیزیکی بدن

محاسن و معایب مینی گاستریک بای پس چیست؟

یکی از حسن های این روش این است که همه مزایای روش جراحی بای پس معده استاندارد را دارد. همچنین از طریق لاپاروسکوپی قابل انجام است و طول عمل کوتاه است و در بیماران خیلی چاق که تحمل بیهوشی طولانی را ندارند مناسب است . به علاوه درصد لاغری و ماندگاری لاغری آن در حد عمل بای پس کلاسیک و گاهی بیشتر است.عوارض حین عمل نسبت به بای پس کلاسیک کمتر و دیابت نوع 2 را بهتر درمان می کند.همچنین به سادگی قابل تبدیل به عمل بای پس کلاسیک یا به حالت اولیه است. اما غیر از مزیت گفته شده، ممکن است برای برخی افراد مشکلاتی از جمله ریفلاکس اسید یا زخم شدن محل بخیه ها به همراه داشته باشد. با این حال احتمال بروز این عوارض بالا نیست و باید به این نکته اشاره کنم که در طول 5 سال گذشته محبوبیت زیادی بین جراحان اروپایی پیدا کرده است.

چطور عوارض ناشی از چاقی را کاهش دهیم؟

در خیلی از اوقات اگر افراد واجد شرایط باشند، توصیه می شود از روش های جراحی برای کاهش وزن استفاده کنند تا عوارض احتمالی کم شوند. یکی از روش های جراحی برای لاغری مینی گاستریک بای پس است. این روش جراحی در واقع هم از روش محدود کردن حجم معده و هم از روش سوء جذب به منظور کم کردن وزن استفاده می کند.

کاهش وزن با کمک این روش به چه میزان است ؟

در این روش میزان کاهش وزن تقریبا مشابه روش بای پس استاندارد است و گاهی مواقع کمی بیشتر، میزان کاهش وزن در سال اول حدود 75 درصد و در سال بعدی حدود 75 درصد و در سال های بعدی حدودا تا 70 درصد خواهد رسید.

این روش برای بیمارانی که دارای این شرایط هستند بسیار مناسب است :

بی ام آی بالای 40

بی ام آی بیشتر از 35 به همراه عوارضی مثل بیماری قلبی- عروقی، توقف تنفس در خواب، فشار خون، دیابت نوع  یا محدودیت شدید فیزیکی.

روش جراحی به چه شکل است ؟

عمل مشابه بقیه اعمال جراحی چاقی و از طریق لاپاروسکوپی انجام می شود.معده به شکل لوله ای موزی شکل در مسیر انحنای کوچک درست می شود، ولی معده بریده شده در محل خود باقی می ماند و بعد یک قوسی از روده  باریک که فاصله آن از معده 6 فوت است به معده آماده شده بخیه می شود. به این طریق غذای کمی وارد معده شده و سریعا وارد روده باریک می شود و چون طول روده باریک کوتاه شده است، مواد کمتر جذب می کند و بیمار چاق، لاغر خواهد شد. این عمل به شما اجازه یک زندگی جدید به همراه سلامت طولانی تر و بهبود عارضه چاقی را می دهد . همچنین مدت اقامت در بیمارستان یک تا دور روز است و بعد از یک هفته افراد می توانند سر کار برگردند.