اگر می‌خواهید از میان انبوه این موسسات تشریفات و خدمات مجالس، یکی از بهترین‌ها، با سلیقه‌ترین‌ها و با تجربه‌ترین‌ها را انتخاب کنید، این مقاله را حتما تا پایان مطالعه نمایید چرا که راهنمای انتخاب موسسه تشریفات را برای شما عزیزان منتشر می کنیم.

از برگزار کننده چه خدماتی را می‌خواهید؟

شما می‌توانید تمامی خدمات مجلستان را تک به تک به چنین موسسه‌ای بسپارید، بگویید برایتان یک محل عروسی دست و پا کنند و مناسب با بودجه‌تان آن را بیاراید یا هر پکیج دلخواهی که دوست دارید را در نظر بگیرید و به او بسپارید. البته بسته به موسسه‌ای که طرف مقابل شماست هر کدام از این دسته‌های خدمات ممکن است به نفع شما باشد مثلا اگر برگزار کننده‌ای باغ یا سالن مناسبی را در اختیار دارد اما به نظرتان سایر خدمات او چندان چشم‌گیر نیست می‌توانید آن خدمات را تک به تک از کسانی که کار آنها را قبول دارید دریافت کنید. در این حالت باید بودجه‌تان را خیلی خوب مدیریت کنید زیرا دریافت خدمات تک به تک شاید کمی برایتان گران تمام شود. در حالتی که بخواهید تمام مسئولیت برگزاری جشن را به عهده موسسه‌ای بسپارید باید به کار او ایمان داشته باشید و معمولا این کار به نفع شماست چون برگزار کننده هر کدام از خدمات مورد نیاز جشن شما را به کسانی می‌سپارند که کارشان را خیلی خوب بلدند بنابراین شما بدون این که مجبور باشید برای شهرت نام صاحب آن خدمات پول بدهید باکیفیت‌ترین خدمات را دریافت کنید.

شما و نامزدتان ابتدا باید مشخص کنید که برای جشن عروسی‌تان چقدر بودجه دارید و چه‌قدر از این بودجه باید برای لباس، جواهرات و آرایشگاه کنار گذاشته شود؟ مابقی بودجه‌تان می‌ماند برای برگزاری جشن عروسی. خوب حالا که بودجه تعیین شد باید مشخص کنید چند نفر مهمان دعوت خواهید کرد؟ تاریخ عروسیتان در چه ماهی از سال یا روزی از هفته باشد بهتر است؟ هر کدام از شما همیشه دوست داشته جشن عروسی‌اش چه حال و هوایی داشته باشد؟ لوکس؟ امروزی؟ سنتی؟ خاص و تکرار نشدنی؟ رنگ‌های مورد علاقه‌تان چیست؟ چه جور تزییناتی را در نظر دارید؟ تمام آنچه می‌خواهید موسسه برای‌تان فراهم کند را هم بررسی کنید و در کاغذی بنویسید و سپس به دفتر موسسه بروید.

حالا که مدیر موسسه و ایده‌های او را دیدید و شنیدید بررسی کنید که آیا برگزار کننده مربوطه نظرات و خواسته‌های شما را فهمیده؟ به نظرتان می‌تواند با بودجه‌ای که می‌توانید در اختیارش بگذارید تمام آن‌چه را در نظر دارید، عملی کند؟ او چه‌جور شخصیتی دارد؟ اعصاب خردکن نیست؟ یادتان باشد که مدیر یک موسسه برگزارکننده عروسی بیشتر از هرچیز باید صادق، منظم و بابرنامه باشد تا بتواند جشن به آن بزرگی را مدیریت کند. در ضمن برگزار کننده باید بتواند قدرت مالی شما را درک کند و برای هر بخش از جشن با توجه به محدودیت‌های مالی شما بهترین و آبرومندانه‌ترین خدمات را در نظر بگیرد اگر می‌بینید برگزار کننده فقط به دنبال خرج تراشیدن برای شماست و ابتکاری برای کاهش هزینه‌ها ندارد شاید بهتر باشد دنبال فردی خلاق‌تر بگردید.

  •     نوع و رنگ تزیین مد نظر شما
  •     تعیین بودجه برای خدمات مختلف جشن
  •     پیشنهاد خدمات‌دهندگان مختلف بر اساس بودجه و خواسته‌های شما
  •     زمان‌بندی تدارکات و مقدمات جشن عروسی
  •     زمان‌بندی برنامه‌های روز عروسی

رسم بر این است که نامزدها برای دیدن تزیینات جشنی که در آلبوم دفتر موسسه انتخاب کرده‌اند یاامتحان کیفیت غذا یا سایر خدمات به محل جشن دیگر زوج‌ها می‌روند. این روند تا حدی می‌تواند برای شما معیار مناسبی باشد زیرا می‌توانید ادعاهای برگزار کننده را به بوته آزمایش بگذارید اما توجه داشته باشید جشنی که به آن می‌روید باید خدماتی در حدود قیمت خدمات مورد نظر شما داشته باشد. مثلا اگر برای شما کیفیت غذا مهم باشد و به جشنی بروید که بیشتر بودجه عروس و داماد صرف تزیین محل شده اما به غذا و مهمانداری چندان بها داده نشده ممکن است قضاوت اشتباهی درباره کار برگزار کننده داشته باشید.

برای برگزاری مراسمتان موسساتی را انتخاب کنید که خودشان به طور مستقیم با خدمات دهندگان مثلا تهیه غذا، میوه فروشی، طراح سفره عقد و …. کار می‌کنند. بسیاری از افراد تازه‌ کار و بی‌تجربه که وارد حرفه برگزاری مجالس شده‌اند خودشان خدمات‌دهندگان منصف و باتجربه را نمی‌شناسند و برای هماهنگی هر بخش جشن واسطه‌ها و دلالانی را به جریان اضافه می‌کنند که هزینه پورسانت هر کدام از این افراد به صورتحساب شما اضافه می‌شود. به علاوه صرف نظر از تزیین دلخواه و زیبای محل جشن، تمام هنر و وظیفه برگزار کننده جشن این است که بتواند با مدیریت تمام خدمات‌ با کیفیت را با معقول‌ترین هزینه‌ها دورهم جمع کند. قیمت ها براساس نوع خدماتی که شما می خواهید متفاوت خواهد بود به طور مثال ممکن است این خدمات در یک موسسه تنها براساس انتخاب های شما برای هر مهمان از مبالغ پایین تا بالا متغیر باشد.

این هزینه به انواع غذاهایی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. مدیر یکی از این موسسه ها در تهران می‌گوید :« برخی عروس و دامادها عکس‌های عروسی‌های خارجی را برای ما می‌آورند که تهیه تمام اشیای آن برای ما ممکن نیست. زوج‌ها می‌توانند از انواع مدل‌ها و تزییناتی که ما موجود داریم انتخاب کنند»

این درحالی است که مدیر یکی دیگر از موسسات برگزار کننده جشن عروسی، از منوهای تزیین و پذیرایی از پیش تعیین شده‌ای صحبت می‌کند و عروس و داماد می‌توانند در همین موسسه، سفره عقد را به عنوان کادوی پکیج‌شان از مدیر موسسه دریافت کنند یا در صورت تمایل سفره عقد پیشنهادی خود را سفارش دهند و کسری این خدمات را در هنگام عقد قرار داد منظور کنند.

 

چند سال است که در این حرفه مشغولید؟

چرا به این حرفه روی آوردید؟(افرادی که ذوق هنری یا قدرت مدیریت دارند برای این کار مناسب‌ترند)

هزینه خدماتی که ارائه می‌دهید چقدر است؟

در چند قسط می‌توانیم هزینه قراردادمان را پرداخت کنیم؟

از حالا تا تاریخ عروسی چند جلسه دیگر یکدیگر را می‌بینیم؟

آیا امکان بررسی و امتحان خدمات پیشنهادی شما وجود دارد؟

آیا می‌توانیم خودمان ارائه دهنگان خدمات را از نزدیک ببینیم و با آنها صحبت کنیم؟

لباس مهمان‌دار و آشپزهای جشن چطور است؟

در روز عروسی از چه ساعتی کارتان را شروع می‌کنید و خودتان و مدیر پذیرایی جشن از چه زمانی در محل حضور دارید؟

اگر به هر دلیلی بعد از عقد قرار داد شما نتوانستید در برگزاری جشن به ما کمک کنید همکاری دارید که این مسئولیت را بر عهده بگیرد؟

آیا تمام خدمات‌دهندگان انتخابی ما در قرارداد ذکر می‌شوند؟

آیا امکان تعویض خدمات‌دهندگان بعد از عقد قرار داد وجود دارد؟هزینه خسارت وارده چقدر است؟

اگر بخواهیم بعد از عقد قرارداد آن را فسخ کنیم هزینه‌های ما را مسترد می‌کنید؟ هزینه خسارت چقدر است؟

نحوه دریافت هزینه برگزاری جشن( بیعانه، اقساط یا ساعتی)

تعداد جلسات برگزار کننده و خدمات دهندگان با شما

اشاره به نام خدمات دهنده و توضیح خدمات مورد نظر

هزینه کلی برگزاری جشن توسط این موسسه

تاریخ برگزاری جشن

اطلاعات هویتی و نحوه تماس با شما

امضای شما و مدیر موسسه برگزار کننده مراسم

شرایط تغییر موارد قرارداد و در صورت لزوم عقد قراردادی جدید

شرایط فسخ قرارداد برای هر دو طرف