زیورالات ازگذشته تا به حال جزوه فرهنگ انسان بوده است. در این مطلب با چند ابزار ساخت زیورآلات آشنا خواهید شد. زمانی که انسان ها به استفاده از لباس ها و ابزارها می پرداختند از جواهرات نیز استفاده میکردند.

این زیورالات از مواد طبیعی همچون سنگ های در دسترس و صدف ها ‍‍‍استخوان ها پر های پرندگان گیاهان پوست حیوانات چوب ها و همین طور مواد نسبتا قیمتی مانند سنگ های اتشفشانی سیاه یا شیشه ای ساخته میشود.

دیری نپایید که با پیشرفته شدن تکنولوژی صنعت گران توانستند با استفاده از فلز ها و سنگ های قیمتی اثاری خلق کنند که تاثیر زیادی بر فرهنگ مردم و همچنین شکل و ظاهر زیور الات گذاشت.

حال این سوال پیش می اید دلیل اینکه انسان ها از زیور الات استفاده میکنند چیست؟

برخی از انسان ها از زیورالات جهت نشان دادن انچه نیستند همچنین نشان دادن ثروت رتبه بندی و موقعیت اجتماعی سیاسی و مذهبی مورد استفاده قرار میگرفت که این باعث دوام و توسعه پایدار زیورالات شد.

توسعه زیورالات در ابتدا بین سه ناحیه از قبیل مصر هند چین تقسیم شده است که هر کدام سبک خودشان را در این رابطه داشتند که به عنوان مثال چین بیشتراز منابع طبیعی حیوانات و طبیعت و…استفاده میکردند.

هزاران سال پیشرفت باعث شد، طلا و جواهر را از طرق هنری منحصر به فرد جهت دکوراسیون مورد استفاده قرار گیرد که امروزه همه افراد در سراسر جهان از آن استفاده می کنند تا خود را در راه های متنوع مختلف بصری بیان کنند.

ابزار ساخت زیورآلات نقره: فلز نقره ای که در ساخت زیور الات استفاده میشود فلزی تمام عیار است که ۵/۹۲٪ ان نقره و ۵/۷ ٪ ان مس میباشد.این فلز ماندگاری و پایداری بیشتری دارد به همین دلیل است که برای ساخت انگشتر ها و زنجیر های گردنبند ها و ….از ان استفاده میشود. به این خاطر که این فلز از طلا تیتانیوم  و پلاتین نرم تر است مراقبت بیشتری جهت لک نیفتادن بر روی ان احتیاج دارد.

 

 

نقره پر شده: این مدل نقره از ورقه کردن و لایه لایه کردن نقره به وجود می اید که قابلیت انعطاف بیشتر را داراست به همین سبب برای ساخت حلقه های زنجیر ها حلقه گوش بینی و …از ان استفاده میشود این لایه های نقره بعد از صیقل دادن درخشش بیشتر دارد که ایتم های ساخته شده با ان را زیبا تر میکند.

ابزار ساخت زیورآلات

طلا: زیورالاتی که با طلا ساخته میشوند ارزش بیشتری را داراست این نوع زیور الات همراه با الیاژ هایی از قبیل نقره و مس و نیکل ساخته میشوند.بیشترین محتوای یک فلز طلا ۲۴ قیراط میباشد که دلیل نرمی ان را فشرده که وزن ان به ۱۴ قیراط میرسد.طلا ی خالص به رنگ زرد میباشد اما وقتی با الیاژ های دیگر ترکیب میشود رنگ ان نسبت به الیاژ تغییر میکند.

 

 

طلای زرد: الیاژی با طلای خالص نقره زینک و یا مس میباشد.این الیاژ ها با مقدار از پیش تعیین شده هستند.

طلای سفید:الیاژیست از طلای خالص و فلزات سفید از قبیل پلاتینیوم نقره و نیکل که رنک خاکستری رنگ دارند و وجود رودیوم که رنگ سفید به ان میدهد.

 

 

رز گلد :که این الیاژیسست از طلا و مقدار متناسبی از مس که رنگ صورتی رنگ ان از مقدار بیشتر الیاژ مس ان تاثیر میپذیرد.

 طلای سبز:این مدل از حذف کلی الیاژ مس وترکیب طلا ی خالص با نقره است به این شکل که برای ۱۸ قیراط ان ۷۵٪ طلای خالص و ۲۵٪ نقره احتیاج است.

فلز پایه: محتوای این مدل فلز متشکل است از اهن نیکل تیتانیوم است این فلزات نسبتا فراوان هستند و به راحتی اکسید می شوند. از سوی دیگر، فلزات نادر و مقاوم در برابر خوردگی هستند. این نوع فلز پایه فلزات مانند مس و برنجرا با کیفیت عالی را میسازند.