آزمون آیلتس

 از 4 بخش تشکیل گردیده، این 4 بخش محدوده کاملی از مهارت های زبان انگلیسی شامل Reading, Writing, Listening, Speaking  را مورد ارزیابی قرار می دهند.

بخش های Listening, Speaking در آیلتس غیر تخصصی هستند یعنی در هر دو نوع آزمون جنرال و آکادمیک یکسان هستند، بخش های Readingو  Writing تخصصی بوده و در نوع جنرال و آکادمیک با هم تفاوت دارند.

آزمون کاغذی تافل  Pbt

همان‌طور که از نام این آزمون مشخص است، داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به سوالات موجود در دفترچه آزمون پاسخ دهند. این آزمون فاقد بخش Speaking بوده و جای خود را رفته رفته به آزمون اینترنتی داده ‌است و در واقع در آینده‌ای نه چندان دور کاملاً منسوخ خواهد شد.

آزمون اینترنتی تافل  Ibt

این آزمون در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین دو نوع دیگر تافل «مبتنی بر کامپیوتر» و «مبتنی بر دفترچه» گردید.

این آزمون همانند آیلتس  دارای ۴ بخش است. مهارت خواندن (Reading Comprehension)مهارت شنیداری (Listening Comprehension)مهارت گفتاری (Speaking Comprehension) و مهارت نوشتاری  (Writing Comprehension)

زبان و لهجه مورد آزمون

IELTS یک آزمون بین المللی است. زبان انگلیسی بکار گرفته شده در این آزمون و آنچه در بخش شنیداری شنیده می شود می تواند با لهجه انگلیسی بریتانیایی ، آمریکایی، استرالیایی و غیره باشد .

با این وجود زبان مورد آزمون برای همه فراگیران زبان انگلیسی قابل درک خواهد بود، علیرغم اینکه آزمون IELTS در بریتانیا پایه گذاری شده است اما آزمون دهندگانی که شکل دیگری از انگلیسی را فرا گرفته اند لطمه نخواهند دید. و این از برتری های آزمون ایلتس نسبت به تافل می باشد که کاملا آمریکایی برگزار می شود.

مدت زمان  آزمون:

زمان کل آزمون آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه است که شامل بخش های Reading, Writing و Listening می باشد.

بخش Speaking معمولا طی 2 یا 3 روز قبل و یا بعد از آزمون کتبی برگزار میشود که داوطلب زمان امتحان را هنگام ثبت نام درهمان مرکز امتحانی تعیین می کند.

زمان کل آزمون تافل ibt، ۴ ساعت است  و تمام بخش های
آزمون در یک روز انجام میگیرد.

پس از  بخش های Listening و Speaking داوطلبین 10 دقیقه زمان استراحت دارند و سپس بخش های Reading, Writing برگزار می شود.

نتایج هر کدام از آزمون های ایلتس و تافل به مدت دو سال اعتبار دارند.

نحوه نمره هی  :

نمره بندی آزمون آیلتس در هر مهارت  از 1 تا ۹ است امتیاز کلی شما میانگین امتیازات کسب شده در هر چهار مهارت است که به صورت جداگانه محاسبه می شود.

امتیاز ۱ به مفهوم آن است که داوطلب شرکت کننده فاقد توانمندى استفاده از زبان انگلیسى می باشد و امتیاز ۹ به مفهوم آن است که داوطلب داراى توانمندى بکارگیرى زبان همانند یک فرد انگلیسى زبان تحصیلکرده مى باشد. به طور معمول سطح ۵ نمره متوسط و ۶ به بالا خوب تلقی می‌شود نمره قابل قبول هر دانشگاهی بسته به رنک آن می تواند متفاوت باشد.

در آزمون تافل نمره هر یک از مهارت‌ها بین ۰ تا ۳۰ بوده و در مجموع نمره کل آزمون بین ۰ تا ۱۲۰ است. نمره ۷۹ یا ۸۰ این آزمون معادل ۵۵۰ آزمون کاغذی قدیم شناخته می‌شود که برای ورود به اکثر دانشگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی مورد  قبول است.

چه نمره ای از آیلتس IELTS معادل چه نمره ای از تافل TOEFL می باشد؟