بسیاری از افراد برای تعیین وزن ایده ال از شاخص توده بدن (BMI)  استفاده میکنند.

BMI چیست؟

شاخص حجم بدن (Body Mass Index = BMI) فرمولی است که توسط آماردان بلژیکی ، آدولف کتلت (Adolphe Quetelet) توسعه یافت.BMI در واقع مرجعی برای نشان دادن میزان حجم بدن می باشد و دقیق ترین معیار جهانی چاقی است.با استفاده از این مقیاس می توانید متوجه شوید که آیا دچار کمبود وزن هستید ، اضافه وزن دارید و یا اینکه طبیعی هستید!

 

 

نحوه  اندازه گیری

اگر میخواهید BMI خود را به صورت دستی اندازه گیری کنید فرمولی وجود دارد که می توانید برحسب آن این کار را انجام دهید.این مقیاس کاملا دقیق می باشد و تنها به دو متغیر وزن و قد شما بستگی دارد.

فرمول اندازه گیری bmi

BMI = (وزن بر حسب کیلوگرم) تقسیم بر (قد بر حسب متر به توان ۲)

هرچند که BMI بالای 25 با بسیاری از بیماریهای مرتبط با چاقی ارتباط دارد اما بنظر میرسد BMI برای بسیاری از افراد بخصوص  ورزشکاران خیلی شاخص مناسبی نیست.زیرا در این روش فقط قد و وزن محاسبه میشود.

وش دقیق تر محاسبه درصد چربی و تیپ بدنی است.در این روش درصد چربی بدن،وزن بدون چربی و وزن چربی و تیپ بدنی  محاسبه میشود.

برای مثال شخصی با 〰 قد : 179 و 〰 وزن : 58 با 〰 BMI :18.05 میباشد که به ظاهر دارای کمبود وزن می باشد درحالی که  بر اساس تیپ بدنی این شخص که مزومورفیک اکتومورف (لاغر پیکر) و درصد چربی 12 که کالج پزشکی ورزشی آمریکا این درصد چربی را در سن 20 تا 29 سال مناسب میداند.
این نکته برای افراد با BMI  بالای 25 هم صدق میکند.این افراد با وجود BMI بالا اگر درصد چربی مناسبی داشته باشند نیازی به کاهش وزن ندارند.