رینوپلاستی عمل جراحی با هدف اصلاح بدشکلی‌های مادرزادی یا اکتسابی بینی و همچنین بازسازی ساختار بینی آسیب دیده با حفظ عملکرد تنفسی آن است.

 

در عمل رینوپلاستی اختلالات ساختمانی و عملکردی بینی که در مرحله جنینی ( قبل از تولد)  یا در نتیجه هر‌گونه بیماری یا آسیب‌های فیزیکی  طی زندگی به وجود آمده است، برطرف ‌می‌‌شود.

بینی یک ساختمان بسیار پیچیده و ظریف است که علاوه بر اینکه نقش مهمی در زیبایی صورت دارد، در عملکرد تنفسی نیز بسیار مهم است. ما یک شخص را با حاشیه‌ها و مرزهای بینی به طور نیمه خودآگاه شناسایی ‌می‌‌کنیم، زیرا ابعاد و زوایای قسمت‌های مختلف بینی برای هر یک از افراد  بسیار اختصاصی و منحصر به فرد است.

اندازه و شکل بینی در نژادهای مختلف بسیار متفاوت است. به طور مثال در نژاد آسیای شرقی بینی کوتاه و پهن است و در مناطق شمال شرقی کشورمان که شباهت‌هایی با این نژاد دارند نیز با بینی‌هایی اینچنینی مواجه هستیم در حالیکه ساکنین شمال کشور بینی‌هایی با طول بلند دارند. با این حال اغلب خانم‌ها ‌ صرف نظر از نژاد و قومیت می‌‌خواهند بینی کوچک و باریک داشته باشند.

برجسته‌ترین قسمتی که در صورت در معرض دید قرار دارد، بینی است. بنابراین انحراف بینی از حالت طبیعی برای افراد بسیار بارز است. داشتن یک بینی طبیعی، مهم اما ظاهر آن امری نسبی و کاملا وابسته به فرد است. این مسئله بسیار شخصی است و ظاهر فرد را مشخص ‌می‌‌کند. با این وجود و علی‌رغم اینکه ظاهر بینی در زیبایی چهره نقش بزرگی دارد، توجه به سایر اجزای صورت نیز بسیار مهم است. چه بسا فردی از بزرگ بینی شکایت دارد، در حالی که چانه عقب رفته دارد و در حقیقت لازم است که چانه کوچک خود را بزرگ کند تا ظاهر صورت مطلوب گردد.

تقریبا در تمامی کتب جراحی پلاستیک صورت،  بخشی به اصول زیبایی شناختی صورت اختصاص داده شده است. زوایا، فواصل و نسبت‌های اجزای مختلف صورت در یک صورت زیبا باید با هم هماهنگی داشته باشند. مثلا در یک صورت زیبا، پهنای پایین بینی یک پنجم پهنای صورت و برابر با پهنای هر یک از چشم‌ها است و یا زاویه مطلوب بین پایین بینی و پشت لب بالا در آقایان 90-95 و در خانم‌ها 110-95 درجه می‌باشد. با این وجود افراد با توجه به زمینه‌های فرهنگی – اجتماعی،  قومیت و نژاد، تعریف‌های متفاوتی از زیبایی داشته و توقعات مختلفی دارند، لذا مشاوره قبل از انجام عمل جراحی بسیار ضروری است تا پزشک از توقعات بیمار مطلع شود. چه بسا بعضی افراد دارای توقعات نامعقولی هستند که انجام‌پذیر نبوده و با عملکرد طبیعی بینی و حتی اصول زیبایی شناختی مغایرت دارد که در این صورت پزشکان زیر بار جراحی چنین بیمارانی نمی‌روند. در مجموع  مهم این است که به این نکته توجه شود:

جراح و بیمار قبل از جراحی باید توافق نظر کلی درباره تغییرات داشته باشند و از سوی دیگر باید قابلیت‌های جراح و خواسته‌های بیمار با هم متناسب باشند.

چنانچه نقطه نظر مشترک رابطه پزشک- بیمار مشخص شود، دانش و آگاهی، مهارت‌ها و تجربه جراح اجازه ‌می‌‌دهند تا خواسته‌های معقول بیمار با لحاظ نمودن حفظ عملکرد عملکرد تنفسی بینی به واقعیت بپیوندد.