امروزه بزرگترین دغدغه خاطر آدمها ،یادگیری زبان دوم است، اما افرادی که با نیاز کاریشان اقدام به یادگیری زبان دوم می کنند، بعداز مدت کوتاهی آموزش را رها می کنند، که این اتفاق ناخوشایند، هم به افراد ضرر می رساند هم به پیشرفت جامعه ، در این راستا، مدرسان و محققان با تجربه ، جهت جلوگیری از فرار افراد از یادگیری زبان دوم، راهکارهایی علمی ، ارائه داده اند.


زبان انگلیسی بعنوان یک زبان بین المللی در عرصه ارتباطات، در دنیایی که دیگر به جامعه ی یک ملت محبوس نیست و نفس کشیدن یک جامعه منوط بر به روزرسانی و به روز ماندن عقاید، روش ها، تکنولوژی و سیستم هاست و یا دنیای رقابت بازار و فروش که سبقت گرفتن از رقبا به شرکت کردن در کنفرانس های بین المللی به زبان انگلیسی بستگی دارد.
عرصه عظیم کاربرد زبان انگلیسی، این زبان را پل ارتباطی برای اشخاص حقیقی و حقوقی برای رسیدن به اهداف، و یادگیری زبان انگلیسی را یک نیاز اجتماعی ساخته است. با بررسی های انجام شده درباره مشکلات زبان آموزان و دلایل ترک تحصیل آنان در طی بیست سال تدریس و تحقیق به دست آورد هایی رسیدیم که در ذیل بیان می شود:
در ابتدای امر،بسیاری از زبان آموزان بزرگسال ، اعم از مدیران، کارمندان، وکلا و ... کسانی هستند که در دوران کودکی ونوجوانی خود موفق به یادگیری کامل زبان دوم نشده اند و حال که وارد بازار کار شده اند با توجه به نیاز کاریشان اقدام به یادگیری زبان دوم می کنند، اما این افراد از مشغولیت کاری بسیار بالایی برخوردارند و زمان کافی ندارند تا در هر هفته 2 یا 3 روز در کلاس ها حضور یابند،لذا غیبت های زیاد در کلاس ها در طول هر ترم باعث ترک تحصیل می شود.
دوماً، حجیم بودن کتاب ها باعث می شود زبان آموز کتاب های خود را همیشه همراه خود نداشته باشد و یا سی دی برای گوش دادن فایل های صوتی یا دی وی دی برای دیدن فیلم ها ، بسیار مشکل ساز است . برای زبان آموز پر مشغله ای که زمان بسیار زیادی را بیرون از منزل سپری می کند و عدم همراه داشتن مطالب باعث می شود زبان آموز نتواند مطالعه کافی داشته باشد، لذا عدم مطالعه و عدم پیشرفت باعث ناامیدی شخص شده و در نهایت ترک تحصیل می کند.
سوماً، معلم و روش تدریس؛ ترس زبان آموز از انگلیسی صحبت کردن معلم و قابل فهم نبودن برایشان،روش های تدریس ناموفق و مجهول بودن شاگردان در کلاس ها، از بین نرفتن ترس از صحبت کردن در جمع، عدم اعتماد به نفس و رفتارهای کنترل نشده معلم و بقیه زبان آموزان، باعث فرار زبان آموز از ادامه تحصیل می شود. هیئت علمی آموزشگاه زبان آرا با تجربه ای بیست ساله به تحقیق و پژوهش در این مورد پرداخت و بعد از گذشت حدود 8 سال، پدیده ای بنام VIP را خلق کرد که تمامی مشکلات زبان آموزان بزرگسال را که قبلاً اشاره شده بود برطرف میکند . در این سیستم جدید آموزشی، از متد نوین و روشهای کارگاهی استفاده شده است که زبان آموز در کل ساعات آموزشی مشغول انجام دادن فعالیت هایی از قبیل : مکالمه یا سخنرانی در کلاس می باشد. مطالب این دوره، گلچین شده از کتابهای استاندارد آموزشی از سراسر جهان در 10 سال گذشته است و این مطالب بصورت فایلهای الکترونیکی در اینترنت برای زبان آموزان آپ لود می شود که شامل مطالب درسی، فایل های صوتی و تصویری می باشد. زبان آموز توسط گوشی همراهشان می توانند مطالب درسی را مجزا مطالعه کنند که دیگر نیازی به حمل کتابها نیست و با یک روز حضور در کلاس ها،مشکلات مدیران و کارمندان پرمشغله نیز کمتر خواهد شد. معلم در این دوره ها نقش مدیریت و رهبری فعالیت های ذکر شده را دارد و به کمک سیاست های از پیش تعیین شده، زبان آموزان ساکت در کلاس را به شرکت در فعالیت ها وامی دارد و در کنترل سخنرانی زبان آموزان پرحرف نقش بسزایی دارد ،مدیریت زمان کلاس با توجه به حجم مطالب درسی و فعالیت ها،بدرستی توسط معلم کنترل می شود، سیستم متد آموزشی کارگاهی این دوره ، در از بین رفتن استرس زبان آموز ، که با شرکت در فعالیت ها با دیگر همکلاسی ها و گاهی خارج از کلاس با افرادی غیر از همکلاسی هایشان صورت میگیرد ، نقش مهمی دارد.
نتیجه گیری :
بطور کلی سیستم VIP زبان آرا بعد از گذشت دو سال و نیم از شروع اولین دوره VIP نتیجه قابل تمییزی به جا گذاشته است، زبان آموزانی که سالها در راستای پیشرفت خود در زبان دوم، افسوس خورده اند توانستند با کمک این سیستم و تلاش خودشان به آرزوی دیرینه خود دست یابند و بسیاری از مشکلاتشان را در محل کارشان حل کنند یا به اهدافی همچون ادامه تحصیل و یا مهاجرت دست یابند.