حتما در جمع هاي فاميلي و مهماني ها، شاهد اين صحنه بوده ايد که پدر يا مادري به خاطر رفتار نامناسب کودکش از خجالت سرخ شده باشد. مثلا کودک وسط صحبت هاي يک بزرگتر مي پرد يا با بي اعتنايي به افراد بزرگ فاميل از سلام کردن به آن ها خودداري مي کند، در بسياري از موارد ديگران فورا صفت بي ادب و بي تربيت را به کودک موردنظر نسبت مي دهند يا حتي والدين کودک، او را به خاطر رفتار نامناسبش تنبيه مي کنند، غافل از اين که خود والدين در اين باره مقصرند چرا که نتوانسته اند رفتارهاي مناسب و مهارت هاي اجتماعي را به کودک خود بياموزند
فرزند پروري جنبه هاي گوناگوني دارد و در کنار ابعاد نشاط بخش آن، ضرورت دارد تا والدين در هر مرحله از تحول کودک نيازهاي او را بشناسند و بتوانند آگاهانه در پرورش کودک خود نقش ايفا کنند. يکي از آموزش هايي که والدين بايد به فرزند خود ارائه دهند «مهارت هاي اجتماعي» است.
امروزه ارتباط با دیگران، یكی از مهمترین و در عین حال باارزش ترین بخش از زندگی هر یك از ما را تشكیل می دهد. هر یك از ما چه در محیط خانه و محیط های اجتماعی، با دیگران به نوعی در ارتباط هستیم. در واقع بیشترین ساعات عمر هر یك از ما با دیگران سپری می شود.
 در نتیجه نوع این ارتباط، در زندگی هركس نقش بسیار مهمی ایفا می كند. اگر نحوه ارتباط با مردم صمیمی، دوستانه و مثبت باشد به طور حتم اوقات زندگی دلپذیر می شود و در صورتی كه نوع این ارتباط خصمانه و توأم با احساسات منفی باشد، تحمل هرلحظه از آن را طاقت فرسا می سازد. در نوشتاری كه از نظرتان می گذرد كوشیده ایم به روشنی اهمیت این مطلب را بیان كنیم و راهكارهایی ساده و قابل درك و كاربردی ایجاد روابط متقابل مثبت و سازنده را در اختیارتان قرار دهیم .
چنانچه کودک شما از هيچ گونه مشکل يا اختلال هوشي و رواني ديگري رنج نمي برد مي توان در گام اول از آموزش هاي مستقيم استفاده کرد؛ به عنوان مثال طي روزهاي هفته که ارتباط ها و تعاملاتي مانند مهماني ها در کار نيست مستقيماً و البته بدون سرزنش يا تمسخر کودک درباره شيوه صحيح تعامل با ديگران با او صحبت و انتظارات خود را بيان کنيد. البته صرفاً منظور بيان خواسته تان نيست بلکه به صورت جزئي و با مثال براي او شرح دهيد که در چه موقعيت هايي چه رفتارهايي مورد نظر شماست.
با وجود آن که کودک به آموزش نياز دارد، اما بسياري از مهارت هاي اجتماعي طي زمان و با مشاهده رفتار والدين و در عين حال تشويق هايي که به صورت غير مستقيم ارائه مي شود آموخته مي شود؛ بنابراين يکي از نخستين گام ها انجام رفتارهاي درست از سوي والدين و رعايت حريم و آداب صحيح در مقابل کودک است. بنابراين سعي کنيد تا از همين امروز در مقابل کودک تان رفتارهاي درستي را به نمايش بگذاريد. 
برخي از والدين تصور ميکنند کودکان با گذشت زمان و وقتي بزرگتر ميشوند ياد ميگيرند چگونه در هر موقعيتي رفتار کنند. در حاليکه براي يادگيري هر مهارت جديد لازم است والدين آموزش دهند، با فرزندشان تمرين کنند، کودک خود را تشويق نمايند و خود الگوي خوبي در اين زمينه باشند.
مهارت های اجتماعی در برگیرنده رفتارهایی هستند که احتمال تقویت از سوی اطرافیان را افزایش می دهد و موجب عملکرد شایسته کودک در جامعه می گردند یکی از وظایف اجتماعی کودکان فراگرفتن مهارت در ایجاد رابطه ای متقابل و موفق با همسالان است نهادهای اجتماعی و عملکرد آن ها عامل موثری در چگونگی اجتماعی شدن دانش آموزان و نحوه بر عهده گرفتن نقش های حال و آینده آنان است از جمله این نهادها مدرسه نقش خیلی مهمی در این رابطه دارد. بنابراین کسب مهارت های اجتماعی یکی از عناصر اساسی اجتماعی شدن آدمی در کلیه فرهنگ ها به حساب می آید. 
انسان نیار دارد چیزهایی را یاد بگیرد. برای یادگرفتن مهارت رانندگی به یک آموزشگاه مراجعه می کنید و ثبت نام می کنید. بعد از ثبت نام برای شما برنامه ای در نظر گرفته می شود. مربی و ماشینی در اختیار شما قرار می گیرد. بعد از جلسات کلاسی با ماشین به تمرین می پردازید. هیچ کس بدون تمرین ماشین سواری این توانایی را ندارد که راننده خوبی شود. همین روال برای رفتارهای ما هم اتفاق می افتد. شما به یک مربی نیاز دارید تا بتوانید الگوی رفتاری خود یا فرزندانتان را تغییر بدهید.
مرکز تخصصی پرورش ذهن فرزام با برزگاری دوره های تخصصی توسعه مهارت های رفتاری DBS که شامل مهارت های اجتماعی، مهارت های کلامی و غیر کلامی، رفتار در آپارتمان، رفتار با مهمان، اعتماد به نفس، کنترل خشم و ... را امکان پذیر می کند.
در صورت نیاز مرکز پژوهشی پرورش ذهن فرزام با ارایه پک دقت و تمرکزو برگزاری کلاس های خصوصی (پرورش ذهن، افزایش حافظه، توسعه مهارت های ذهنی و رفتاری، استعدایابی، بهبود عملکرد و رفتار)  در منزل شما یا در مراکز خود بدون هیچ محدودیت سنی برای ارتقا سطح کیفیت زندگی شما کمک رسان باشد.
با ما تماس بگیرید: 22302092 _ 22275312