گذاشتن مواد رنگی با فشار خارجی زیر سطح پوست باعث تغییرات رنگی می‌شود که به خالکوبی یا تاتو معروف است. تاتوها معمولا به صورت نقاشی یا زیبایی حاشیه لب‌ها، پلک و ابرو و... هستند گاهي اوقات هم معمولا به توصیه پزشک براي اصلاح ناخوشایند جای زخم يا اسكار ایجاد مي‌شوند. 


اگر کسی می‌خواهد تاتوی خود را برای همیشه پاک کند یا بخواهد تاتوی جدید و دیگری داشته باشد بهترین روش برای این کار لیزر است. لیزر جدیدترین و بهترین روش پاک کردن تاتو است. هر چند بعضی‌ها همچنان از روش‌های سنتی برای پاک کردن تاتو استفاده می‌کنند اما لیزر جهت برطرف کردن تاتو نتیجه بهتر و رضایتبخش‌تری دارد. لیزر پاک‌کننده تاتو، یک درمان جدید برای محو کردن کامل تاتو است بدون اینکه جای زخم بماند یا رنگ پوست تغییر کند. پرتو لیزر پرتوان به محل تاتو تابیده شده و رنگ موجود در تاتو را خرد می‌کند که به مرور جذب پوست می‌شود. لیزر پاک‌کننده تاتو زخمی سطحی در پوست ایجاد می‌کند. ممکن است بعد از لیزر پوست تاول بزند یا پوسته‌پوسته شود و... که در این صورت معمولا از سه روز تا دو هفته مشکل برطرف می‌شود. همچنین محل مداوا ممکن است پس از ریختن پوسته‌ها صورتی یا کم‌رنگ شود.
زمان پاک شدن کامل تاتو به عوامل گوناگونی ازجمله اندازه تاتو، رنگ تاتو، نوع رنگ مصرف شده و طول عمر تاتو متفاوت است. 
پس از درمان تاتو باید به یکسری نکات بهداشتی جهت جلوگیری از عفونت، تغییر بافت پوست و عوارض دیگر توجه کرد. دقت داشته باشید که برای پاک کردن تاتو با لیزر حتما توسط متخصصان ماهر انجام شود تا بدون عارضه باشد. ‌
تاتو یکی از روش‌های زیبایی است که برای انجام آن و پاک کردنش حتما باید نزد متخصصی متبحر و ماهر و به مراکز معتبر مراجعه کرد. در پاک کردن تاتو بهتر است به رعايت نكات پزشكي و بهداشتي دقت كامل داشته باشيد. در انجام تاتو يا پاك كردن آن مداومت نكنيد. در اين كار بهتر است به سلامت خود و پوست‌تان دقت لازم را داشته باشيد چون بهداشت پوست و سلامت آن مهم‌تر از انجام هر عمل جراحي زيبايي است.