کیست تخمدان چیست ؟
بخشی از بدن زنان سیستم تولید مثل زنان است، در تخمدان ها گاهی یک کیسه پر از مایع پر شده است ، این کیسه ها معمولا بدون علت و بدون درد می باشند .
انواع کیست تخمدان
کیست درمیوای
کیست اندومتریوم
کیست عملکردی
آیا می دانستید که کیست تخمدان روش های درمانی مختلفی دارد ، با درمان های کیست های تخمدان آشنا هستید ؟
در دوران قاعدگی بانوان کیسه ای بنام فولیکول در درون تخمدان رشد می کند ، در صورتی که دفع تخمدان ناقص باشد و دفع را نتواند انجام دهد در درون تخمدان ها کیست تخمدان شروع به رشد می کند .
کیست لوپوس کبد
کیسه های فولیکول پس از آزاد شدن تخمک ها حل می شوند اما اگر کیسه حل نگردد موم فولیکول و باز شدن مهر اتفاق می افتد که این امر سبب جمع شدن مایع اضافی در داخل کیسه میشود که کم کم رشد این کیسه شروع می شود ، انباشته شدن مایع سبب ایجاد شدن کیست لوتئوم می شود .
کیست درموئید
سینه ها می توانند مانند تخمدان ها چربی ، مو و بافت ها را شامل شوند ، رشد کیست ها می تواند از نواحی بیرونی تخمدان ها باشد .
کیست اندومتریوم
رشد بافت ها در درون رحم کاملا عادی و طبیعی است ، اما اگر بافت ها خارج از رحم رشد نمایند ، بافت ها با تخمدان ها پیوند پیدا کرده در نهایت سبب ایجاد کیست می شوند .
دکتر بهمن پور جراحی زیبایی واژن را با متدهای روزی دنیا انجام میدهند ، جراحی زیبایی واژن امروزه طرفداران بسیاری زیادی را در میان بانوان پیدا کرده است .
سندرم تخمدان پلی کیستیک
سندرم تخمدان پلی کیستیک در بانوان  نیز شایع می باشد ، این مورد در مواقعی رخ می دهد که در تخمدان بانوان کیست های ریزی ایجاد می شود ، کیست های پلی کیستیک را باید جدی گرفت چون سبب ناباروی می شود .
علائم کیست تخمدان
در اکثر مواقع کیست تخمدان باعث علائمی که در ذیل بیان می کنیم نمی شود ، اما اگر شخصی علائم ذیل را دارد باید حتما به پزشک مراجعه نماید تا علت آن مشخص گردد ، علائم کیست تخمدان شامل موارد ذیل است :
نفخ شکم یا تورم
تهوع و استفراغ
مقاربت دردناک
حرکات روده دردناک
درد لگن قبل از چرخه قاعدگی
حساسیت سینه
درد در کمر یا ران
آیا می دانستید که تب شدید و درد شدید لگن از علائم کیست تخمدان می باشد .
علائم شدید کیست تخمدان
در صورتی که علائم شدید کیست تخمدان رخ دهد ، باید مراقبت های فوری پزشکی برای شخص انجام شود :
درد شدید لگن یا تب شدید
سرگیجه یا ضعف
تنفس سریع پی در پی
علائمی که در بالا ذکر شد ممکن است بیانگر پارگی کیست یا پیچ خوردگی تخمدان باشد ، دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان بیان می کنند که اگر با پیچ خوردگی تخمدان و یا پارگی کیست روبرو هستید حتما سریع تر جهت درمان اقدام نمایید .
عوارض کیست تخمدان
اغلب موارد کیست تخمدان خوش خیم می باشند ، این کیست ها معمولا به شکل طبیعی درمان می یابند ، در مواقعی که این کیست ایجاد می شود با علائمی روبرو است .
لازم به ذکر است که پیچ خوردگی تخمدان در موارد اندکی ممکن است ، در اثر کیست تخمدان ایجاد شود ، در مواقعی که کیست بزرگ سبب تخریب تخمدان شود و یا از مکان اصلی خود جابجا گردد .
پیچ خوردگی تخمدان هم در اثر نرسیدن خون به تخمدان نیز ایجاد می شود ، این امر سبب آسیب یا مرگ در بافت تخمدان ها می گردد ، در صورتی که پیچ خوردگی تخمدان نزدیک به سه درصد باشد باید با جراحی اورژانسی جراحی گردد .
کیست های شکست شده به ندرت سبب خونریزی و درد می شود ، اما این کیست عوارض خطرناکی را دارد ، یکی از این خطرات افزایش عفونت واژن می شود .
تشخیص کیست تخمدان
پزشک شما در زمان معاینه لگن می تواند تشخیص دهد  که شخص به کیست تخمدان مبتلا شده است یا خیر ؟
بله پزشک در زمان معاینه لگن می تواند تشخیص دهد که شخص به این کیست مبتلا شده است یا خیر اما برای تشخیص دقیق این بیماری حتما شخص باید سونوگرافی انجام دهد .
با آزمایشات تشخیص کیست تخمدان آشنا هستید ؟
آیا می دانید که آزمایشات کیست تخمدان را چه زمانی باید انجام دهید ؟
شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص کیست تخمدان با مشاوران ما در میان بگذارید ، شماره های تماس جهت دریافت مشاوره رایگان کیست تخمدان شامل :
شماره ی تماس :
02122175070
26641827
آزمایشات کیست تخمدان
برای درمان کیست تخمدان نیاز است که شخص یکسری آزمایشات را انجام دهد ، این آزمایشات شامل موارد ذیل می باشد :
آزمایش تعیین سطح هورمون
آزمایش خون
و…
درمان کیست تخمدان
برای درمان کیست تخمدان پزشک یکسری داروها را تجویز می نماید که این داروها تا حد زیادی سبب درمان کیست تخمدان می شود ، اما اگر کیست بزرگ شود باید سریعا راه درمانی تغییر کند .