می توانیم زیبایی در دندانپزشکی را در سه فاز بررسی کنیم: رنگ دندان، شکل دندان و نحوه قرار گرفتن دندان در فک
اگر بیمار از رنگ دندان ناراضی باشد:
- در مرحله اول جرم گیری باید انجام شود تا بیمار با رنگ طبیعی دندان خود مواجه شود چرا که ممکن است  فرد از همان رنگ طبیعی دندان خود راضی باشد.
- در مرحله دوم بلیچینگ توصیه می شود، این مرحله بر مبنای کمترین آسیب برای دندان است. بلیچینگ رادیکال اکسیژن (o منفی) آزاد می کند تقریبا نیم میلی متر در مینای دندان نفوذ می کند، ذراتی که باعث تغییر رنگ دندان هستند را می شکند ولی این ذرات را از دندان خارج نمی کنیم. با توجه به تغذیه فرد درمان بلیچینگ بین یک تا سه سال ممکن است ماندگاری داشته باشد، یعنی بعد از طی این دوره بستگی به مراقبت هایی که فرد انجام می دهد رنگ دندان به حالت اولیه بر می گردد.
- در مرحله بعدی اگر بلیچینگ انجام شود اما درمان موفقی نبود توصیه برای بیمار لمینیت یا ونیر کامپوزیت است. یکی از  مزایای ونیرهای کامپوزیتی این است که در مطب انجام می شود و نیاز به تراش زیادی ندارد، اگر دچار شکستگی شود همون موقع که بیمار مراجعه کند ترمیم انجام می شود.
- حالت دیگر لمینیت های پرسلن هستند که برای این کار نیاز به تراش و قالب گیری دندان است و کار در لابراتوار صورت می گیرد.  اگر دچار شکستگی شود، قالب گیری مجدد و ارسال به لابراتوار دارد که معمولا ۲ تا ۳ روز وقفه کاری دارد. پرسلنی ها نسبت به کامپوزیتی ها براق تر، درخشان تر و زیباتر هستند ولی هزینه شان بالاتر است.  
فاز دوم شکل دندان است:
در مواردی که بیمار اشاره دارد که  قد دندان کوتاه یا سایزش کوچک است که در این مرحله، درمانی که توصیه می شود لمینیت ها، کامپوزیت یا پرسلن هستند.
فاز سوم نحوه قرار گرفتن دندان در فک
یک موقع فضای بین دندان ها باز است یا دندان ها روی هم قرار می گیرند یا کج هستند که می توان با لمینیت این موارد را اصلاح کرد. یکی از معایب لمینیت های پرسلنی این است که ممکن است دچار شکستگی شوند، علاوه بر آن هزینه و تراش دندان است.
بعد از انجام کارهای زیبایی که ممکن است لمینیت، کامپوزیت یا بلیچینگ باشد برای کسانی که سیگاری هستند یا مصرف چای، قهوه یا چیزهایی که بر رنگ دندان تاثیر می گذارند چه مراقبت هایی این دسته از افراد باید انجام دهند؟
در کل فرایندهای درمان زیبایی از ساده ترین آنها که جرم گیری است تا سخت ترین شان که لمینیت های پرسلنی است، استفاده از مواد رنگی غلیظ مثل چای، نسکافه، نوشابه، سیگار و قلیون توصیه نمی شود یا کمتر یا در هفته ۳-۲ بار استفاده شود. از خمیردندان های سفید کننده استفاده کنند، چک آپ های دوره ای نیاز دارد که هر چند وقت یکبار نیاز به پولیش دارد. مشکلی که لمینیت های کامپوزیتی و سرامیکی (کمی بیشتر) دارند در مصرف تغذیه است، یعنی بیمار با گاز زدن به یک تیکه پیتزا، ساندویچ یا میوه باید کمی بیشتر مراقبت کند چون شکننده تر می شوند و اصطلاحا باید بیشتر فینگر فودی باشد یعنی قطعات کوچک غذا را روی دندان های عقب که جونده هستند  قرار داده شود و صرف شود.