1- نحوه تاثیر طول مدت اثر بوتاكس چقدر است؟
اثر بوتاکس روی کاهش چروکها، به طور معمول بعد از ۴۸ ساعت شروع شده و ظرف ۲ هفته به حداکثر میرسد و   مدت دوام اثر آن  در افراد مختلف متفاوت است ( بین چند هفته تا ده ماه متغیر است كه متوسط آن 3 ماه است). البته باید تذكر داد كه بعد از گذشت  مدتی  از زمان تزریق بوتاكس، تجزیه دارو شروع می شود وبنابراین به تدریج اثر آن كاهش پیدا میكند.
2- عوارض احتمالی بعد از انجام بوتاکس چیست؟
عوارض هیچ دارویی از جمله بوتاكس صفر نیست،اما این دارو مورد تایید سازمان دارویی  آمریکا می باشد.در عین حال تا كنون در كاربرد زیبایی بوتاكس در افراد بالغ عوارضی مثل انتشار سم به نواحی دور دست گزارش نشده است، به هر حال مطمئن ترین راه برای سلامت تزریق انجام آن نزد پزشك متخصص  و مورد اطمینان است تا دارو و تكنیك استاندارد استفاده شود.
3- عوارض احتمالی گذر بعد از انجام بوتاکس چیست؟
•  کبودی و قرمزی محل تزریق 
•  احساس سنگینی در پیشانی 
•  سردرد 
4-  عوارص ناشایع بعد از انجام بوتاکس چیست؟
•  خشکی چشم 
•  افتادگی پلک و ابرو 
•  غیر قرینه بودن ( ناشی از پاسخ مختلف عضلات به بوتاکس ) = اغلب قابل اصلاح است
•  دو بینی، تاری دید و افتادگی پلک از عوارض نادر احتمالی تزریق بوتاکس است که چنانچه عارض شود موقتی است و معمولاً در عرض 6-5 هفته برطرف می شوند.
مراقبتهای لازم پس از تزریق بوتاکس:
 تا 4 ساعت پس از تزریق از دراز کشیدن، خوابیدن و وضعیت­هایی که سر به سمت پایین خم شود اجتناب کنید.
 تا 2 روز پس از تزریق از حمام داغ و سونای داغ اجتناب کنید.
از ماساژدادن در ناحیه تزریق اجتناب کنید.
استفاده از کرم های توصیه شده توسط پزشک بلامانع می­باشد.
از انجام لیزر تا 2 هفته پس از درمان اجتناب کنید.
در 14 تا 21 روز پس از تزریق تاثیر کامل دارو انجام می­پذیرد و بهتر است در صورت عدم تکمیل اثرات دارو یا عدم تقارن نواحی تزریق، بعد از این زمان جهت چک مجدد مراجعه نمایید.
در صورت سردرد فقط از استامینوفن معمولی یا کدئین استفاده نمایید.
در صورت مصرف داروهای خاص بارداری و شیردهی پزشک خود را مطلع سازید.
از عوارض احتمالی تزریق بوتاکس سردرد موقتی، درد و کبودی در ناحیه تزریق و افتادگی پلک است که تمام این عوارض موقتی هستند و بعد از چند روز اول برطرف می­شوند.
تمام این مراقبت ها با توجه به نظر پزشک شما می­باشددر صورت بروز هر گونه مشکل می­توانید با پزشک معالج خود تماس حاصل  نمایید.