ایمپلنت ها پایه هایی از جنس تیتانیوم خالص هستند که درون استخوان فک گذاشته می شود و به عنوان ریشه دندان جهت نگهداری روکش هایی که جایگزین تاج دندان می شوند استفاده می شوند. این ریشه های مصنوعی پس از اینکه در استخوان محکم شدند، دندانهای جدید روی این ریشه ها نصب می گردند. درواقع روکش ها بطور ثابت توسط چسب های دندانپزشکی به ایمپلنت چسبانده می شوند و از هر نظر شبیه به دندانهای طبیعی هستند. در مواردی که برای دندانهای مصنوعی فرد گیرکافی در دهان نداشته باشد، می توان از ایمپلنت های باریک یا مینی ایمپلنت ها به عنوان محل گیر مناسبی جهت ثابت نگداشتن دندان مصنوعی استفاده نمود.کلینیک مهدیس با دارا بودن بهترین جراحان ایمپلنت ایران و نیز استفاده از بهترین برند آمریکایی (بای هوریزون) دندانهای شمارا برای 10 سال با ضمانت نامه رسمی گارانتی می کند.
نحوه و مراحل انجام درمان ایمپلنت:
مرحله اول یعنی کاشت ایمپلنت طی یک عمل جراحی ساده و راحت و با بی حسی موضعی در مطب و در مدت زمان کوتاه معمولا طی یک جلسه انجام می شود و هیچگونه عوارضی ندارد.
توجه شود که در برخی موارد استخوان شخص ضعیف است و باید بوسیله مواد استخوانی تقویت گردد، که این امر قبل از، یا همزمان با قراردادن ایمپلنت ها صورت می گیرد.
برای اتصال استخوان به ایمپلنت کاشته شده حدود 3 ماه زمان نیاز است. طی این مدت بنا به درخواست بیمار یک دندان موقت می تواند در جای خالی دندان قرار بگیرد تا زمانیکه ایمپلنت خود دارای رویه دندانی شود.
سپس مرحله دوم یا ساخت روکش روی ایمپلنت آغاز میشود.
می توانید مراحل درمان ایمپلنت را به طور کامل دراینجا مشاهده کنید.
در چه مواردی از ایمپلنت استفاده می شود؟
در شرایطی که فرد یکی از دندانهای خود را از دست داده باشد بطوری که دندانهای مجاور آن طبیعی باشند.
در شرایطی که فرد بیش از یک دندان خود را از دست داده باشد بطوری که دندانهای مجاور آن طبیعی باشند.
زمانی که فرد یک یا بیش از یک دندان از انتهای هر قوس دندانی خود را از دست داده باشد و تنها یک سمت، دندان طبیعی باشد.
زمانی که فرد کلیه دندانهای یک یا هر دو فک را از دست داده باشد.
کسانی که با دندان مصنوعی متحرک نمی توانند عمل جویدن را براحتی انجام دهند.
کسانی که تمایل به داشتن دندانهایی بامشابهت خیلی نزدیک به دندانهای طبیعی دارند.
نکاتی در مورد ایمپلنت دندان:
حتما قبل از استفاده از ایمپلنت با دندانپزشک خود در این رابطه مشورت نمایید. برای استفاده از ایمپلنت، سلامتی کامل بدن و دارا بودن استخوان فک و لثه های سالم از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر شما سابقه بیماری مزمن داشته باشید و یا مبتلا به براکسیسم (سایش دندانها) و یا دیابت و ... باشید، میزان موفقیت ایمپلنت کاهش می یابد.
درصد موفقیت انجام ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد و در بیماران مختلف متفاوت است. حتی این مسئله در مورد ایمپلنت فک بالا و پایین نیز تفاوت دارد. به طور میانگین میزان موفقیت ایمپلنت دندانی ۹۵% گزارش شده است.
آیا ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان مقدور است؟
بهترین زمان قرار دادن ایمپلنت، بلافاصله پس از کشیدن دندان است. در صورتی که دندان از دست رفته، عفونی نباشد و مقدار زیادی استخوان در اثر عفونت از دست نرفته باشد، شانس زیادی برای جایگزینی همزمان ایمپلنت وجود دارد.
معمولاً پس از کشیدن دندان، مقداری تحلیل استخوان اتفاق می افتد، دندانپزشک تا حد امکان سعی می کند بلافاصله پس از کشیدن دندان اگر شرایط فراهم باشد، ایمپلنت را در حفره ی دندان کشیده شده جایگزین کند.
در مورد دندانهایی خلفی که معمولاً دارای چند ریشه هستند، جایگزین همزمان دندان کشیده و ایمپلنت معمولاً مقدور نیست و بهتر است حدود ۶ هفته صبر کرد.
مراقبت از ایمپلنت:
ایمپلنت دندانی نیز همچون دندان طبیعی نیاز به مراقبت بهداشتی دارد .استفاده از مسواک و نخ دندان و دهان شویه حداقل دوبار در روز از اهمیت زیادی برخوردار است. در یک سال اول پس از تحویل پروتز، بیمار 2 یا 3 مرحله می بایست تحت معاینه دندانپزشک قرار گیرد و پس ازآن همچون دندانهای طبیعی سالانه می بایست به دندانپزشک مراجعه کند.
آیا ممکن است ایمپلنت توسط بدن پس زده شود؟
آنگونه که در پیوند ریه، قلب و یا کلیه مصنوعی شنیده می شود، در مورد ایمپلنت چنین نیست و بدن ایمپلنت را پس نمی زند. ایمپلنتهای دندانی از جنس فلز تیتانیوم هستند که با بدن بسیار سازگار هستند.