اگر صاحب یک کافه و یا رستوران یا درصدد افتتاح یکی از آن‌ها هستید، این مطلب برای شماست.
اهمیت دکوراسیون رستوران و کافی شاپ را فراموش نکنید. نمای بیرون و فضای داخلی یک رستوران، هر دو بسیار مهم هستند. با این وجود مشتریان شما بیشتر وقتشان را در داخل رستوران می‌گذرانند. در حالی که غذای خوب و سرویس‌دهی به موقع و با کیفیت برای آن‌ها مهم است، حال و هوایی که در فضا وجود دارد نیز نقش بسیار بزرگی را ایفا می‌کند. هدف از داشتن یک رستوران و یا کافی‌شاپ ایجاد فضایی‌ست که مشتریان در آن احساس راحتی کنند و در عین حال از غذای خود لذت کافی را ببرند. این نکته در هر نوع رستورانی قابل توجه است. تنظیم محیط به طوری که بیشترین تعداد میزها را داشته باشیم و هم‌زمان فضای کافی نیز وجود داشته باشد، کار آسانی نیست. همچنین همه‌ی ما می‌دانیم که سکوت در یک رستوران کمی آزار دهنده است، ولی میزان پخش صدا نیز بسیار مهم است. نیازی به گفتن نیست که دما و تهویه، از بزرگترین مشکلات همه‌ی رستوران‌هاست و باید به آن‌ها توجه کافی داشته باشیم. به‌غیر از این فضا و تمیزی سرویس‌های بهداشتی نیز برای مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار است.
دکوراسیون و مبلمان رستوران و کافی شاپ شما اهمیت دارد
شکل ظاهری رستوران یا کافی شاپ و احساسی که در مشتری ایجاد می‌کند یک عامل حائز اهمیت است. این موضوع می‌تواند نقش مثبتی در موفقیت شما داشته باشد و هزینه‌ای را که برای دکور کردن فضا پرداخته‌اید به‌راحتی به شما بازگرداند. طراحی داخلی رستوران شما، در صورتی که راحت و آرامش‌بخش باشد، تجربه‌ی بسیار خوبی را برای مشتریان به ثمر می‌آورد. دیوارها، مبلمان مورد استفاده ، لوازم تزیینی، طرح‌ها ،نقش‌ها و رنگ‌ها، لباس کارکنان، نور و حتی کف‌پوش‌ها. همه و همه نشان دهنده‌‌ی هویت کسب و کار شماست و در تأثیر بصری بر مشتریان نقش دارند. این تأثیر بصری ارتباطی مستقیم با حال و هوای مشتریان و به‌طبع غذایی که انتخاب می‌کنند دارد. به‌طور مثال ”مک‌دونالد‟ در هر کجای جهان از طراحی یک‌سانی استفاده می‌کند که نماد برند اوست. 
رنگ نقش بزرگی را بازی می کند
رنگ می تواند نقطه تمیز و شاخص رستوران شما باشد. این که چقدر در فضای رستوران از ترکیب های رنگی متنوع استفاده کنید، یا از یک تک رنگ غالب استفاده کنید به شما بستگی دارد. فقط توجه کنید که رنگ ها با انسان گفتگو می کنند. برای مثال رنگ هایی نظیر قرمز و زرد که عمدتا در فست فودها استفاده می شوند هیجان را القا می کنند و بیشتر اشتها را تحریک می کنند. رنگی مثل آبی برای رستوران ها مناسب تر است و می تواند با آرامشی که القا می کند موجب شود مشتریان از زمان طولانی که برای تهیه سفارششان صرف می شود در آرامش بیشتری استفاده کنند و گذر زمان را کمتر متوجه شوند. درهر صورت مبلمان مورد استفاده در محیط می تواند تا حد زیادی رنگ را تامین کند و ساده ترین راه برای تاکید بر رنگ های خاص است.
تأثیر نور و نورپردازی باور نکردنی‌ست 
بسته به نوع رستوران شما و احساسی که قصد دارید به‌وجود بیاورید، نور می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد. بسته به نوع رستوران گاهی لازم است از نور طبیعی استفاده کنید. دراین حالت پنجره‌های بزرگی را در نظر بگیرید که به فضای رستوران شما احساس دل‌باز بودن می‌دهند. 
نور خورشید، به‌غیر از ایجاد لذت بصری، بر مشتریان تأثیر روان‌شناختی دارد و در سلامتشان نقش دارد. پس هم روشنایی را به‌همراه دارد و هم با تأثیر روانی و فیزیکی بر مشتریان باعث می‌شود که هنگام غذا خوردن احساس بهتری داشته باشند. 
در بسیاری از رستوران ها و به خصوص در کافی شاپ ها بیشتر از استفاده از نور طبیعی از نورپردازی با انواع لامپ و چراغ های دکوراتیو استفاده می شود .چگونگی نورپردازی به‌طور مستقیم با فضای داخلی رستوران شما در ارتباط است. استفاده از نور زرد و طلایی، شومینه و شمع باعث می‌شود تا فضایی گرم در اختیار داشته باشید. 
همچنین نورپردازی در فضاهای کوچک‌تر می‌تواند باعث ایجاد صمیمیت شود. در فضاهای بزرگتر با توجه به نوع رستوران، از چلچراغ‌ها و یا نورپردازی‌های مدرن استفاده کنید. 
ظاهر و باطن رستورانتان را با هم یکی کنید
پس پیش از هرچیز تصمیم بگیرید. قصد دارید که فضای رستورانتان، برای چند نفر به‌طور هم‌زمان مناسب باشد؟ می‌خواهید در فضایی که شما ساخته‌اید چه احساسی داشته باشند؟ در حین این کار باید مشتریان را پیش‌چشمتان مجسم کنید .
روند دست‌یابی به یک رستوران موفق می‌تواند پیچیده باشد. یکی از مهم‌ترین نکات هماهنگی ظاهر و باطن رستوران است. هر یک از دو مورد، کار مشخصی را انجام می‌دهند؛ با این وجود به یک‌دیگر مربوط هستند. به طور مثال احتمالا نمی‌خواهید که در یک رستوران گیاهی با شعار غذای سالم، چشمتان به یک سرخ‌کن بزرگ بیفتد. 
طراحی فضا و  انتخاب مبلمان
فضا و طرح‌بندی بسیار مهم است. رستوران را طوری طراحی کنید که کاربردی باشد. از آن‌جایی که مشتریان وقت زیادی‌ را در این فضا می‌گذرانند باید مطمئن شویم که احساس راحتی می‌کنند. 
اگر رستوران شما میز دارد، آن‌ها را زیاد نزدیک به‌هم نچینید. فضا را به حداکثر برسانید ولی از راحتی طرح‌بندی اطمینان حاصل کنید. خیلی از رستوران‌ها از فضاهایی پر از میز فاصله گرفته‌اند و از طراحی‌های دیگری برای نشستن استفاده می‌کنند.
انتخاب میز و صندلی های رستوران و کافی شاپ اهمیت زیادی دارد. این میز و صندلی ها باید هم راحت باشند و هم زیبا، هم سبک و هم مناسب برای نظافت دائمی رستوران.  انتخاب های زیادی از مبلمان مدرن و سنتی در پیش روی شماست. می توانید با توجه به سبک مورد نظرتان صندلی را انتخاب کنید. 
اگر لازم است کمک بگیرید
باید به‌دقت درباره‌ی تزیینات فضا، از نقاشی‌های روی دیوار تا وسایل روی‌ میز تصمیم بگیرید. به‌جز این‌ها شما به ظرف و ظروف، دستمال و قاشق و چنگال و کارد نیاز دارید. توجه کنید که شکل و جنسشان با نوع رستوران شما هماهنگی داشته باشد. اصولا ویژگی و تمایز رستوران و کافی شاپ ها با یکدیگر در تزئینات متفاوت، توجه به جزئیات و پیاده سازی هنری تم مورد نظرشان در اجراست. پس اگر لازم دیدید حتما درهمان ابتدای کار از طراحان داخلی کمک بگیرید و با انتقال نظرات خودتان و سپردن کار به آنها شاهد یک اجرای بی نقص و عالی باشید.
فرقی نمی‌کند که خودتان قصد دکور کردن رستورانتان را دارید و یا برای این ‌کار از یک حرفه‌ای کمک می‌گیرید. مهم این است که شما نقش بسیار بزرگی را در هدایت طراحی داخلی فضایتان بازی می‌کنید. دکوراسیون داخلی رستوران شما هم تبلیغی برای کسب و کارتان است و هم موجب رضایت مشتریان از فضا، سرویس‌دهی و غذای شما می‌شود.