محل مناسب برای نصب رادیاتور شوفاژ
از دیدگاه طراحی و افزایش بهره وری انرژی، رادیاتور شوفاژ باید در جوار دیوار های سردتر و در زیر پنجره ها و کنار در های خارجی قرار گیرد. این امر باعث ایجاد دمایی یکنواخت در فضا یم گردد. نکته حائز اهمیت در مورد نصب رادیاتور ها این است که رادیاتور ها نباید در زیر قاب های تزیینی یا پشت پرده ها قرار بگیرند چرا که این کار باعث کاهش جریان هوای همرفت در اطراف آنها شده و راندمان انتقال حرارت رایداتور را کم می کند.
انتخاب بر اساس میزان نیاز به انرژی – BTU/h
رادیاتور های دکوراتیو قرن بیست و یکم به طور فزاینده ای دارای طرح و رنگ های خلاقانه ای هستند، اما نکته مهم این است که در انتخاب آن ها از هدف اصلی رادیاتور ها که گرمایش است غافل نشویم. برای این کار بایستی ابتدا میزان اتلاف حرارت از اتاق مورد نظر را که واحد اندازه گیری آن BTU/h است، را به نحو مناسب به دست آورید. یک راه برای نیل به این منظور کمک گرفتن از یک شخص متخصص در زمینه لوله کشی و یا یک مهندس سیستم های حرارتی برودتی است. این در حالیست که بعضی سایت ها نیز برای تخمین این مقدار ابزار مناسبی را در دسترس شما قرار می دهند.
بهترین فضا را برای رادیاتور های دکوراتیو انتخاب کنید !
در حالی که قبلا تلاش می شد رادیاتور های اتاق تا حد امکان قابل رویت نباشند، امروزه با معرفی رادیاتور تزئینی ، آنها جزیی از فضای داخلی خانه ها هستند. واقعا تعداد زیادی از طراحان به طور عمدی رادیاتور تزئینی را به دلیل کیفیت و عمل کرد بهتر و اینکه بدلیل زیبایی آنها، بخشی فضا سازی و دکوراسیون اتاقها هستند، به طور عمده در حمام، آشپزخانه، اتاق نشیمن و … قرار می دهند. به همین دلیل بیشترین سعی بر این است که رادیاتور های دکوراتیو به درستی در بهترین نقطه اتاق از لحاظ دید و پرسپکتیو قرار گیرند.
به طور خاص باید سعی کرد که رادیاتور تزئینی در نقطه ای قرار گیرد که از لحاظ دید بهترین نقطه اتاق باشد. بهتر است رادیاتور تزئینی که مناسب با فضای اتاق شما طراحی شده است را در انتهای سالن نشیمن نصب کنید و کل سطح یک دیوار را به آن اختصاص دهید. حتی می توانید آنها را در زیر نورافکن و چراغ ها نصب کنید و یا در زیر یک نورگیر سقفی قرار دهید.
بهترین محل نصب رادیاتور شوفاژ در کنار دیوارهای سرد اتاق است
تامین درجه حرارت مناسب اتاق به اندازه رادیاتور بستگی دارد و هیچ چیز بدتر از این نیست که رادیاتوری کوچک با خروجی زیاد را به دیواری سفید و بزرگ نصب کنید، به لحاظ زیبایی شناسی بهتر است که در هر مکان، رادیاتوری با سایز متناسب با ابعاد اتاق و هماهنگ با حرارت مورد نیاز محیط انتخاب کرد. بهتر است با استفاده از چندین رادیاتور کوچک به جای یک رادیاتور بزرگ برای بهره وری بیشتر استفاده نمود.
استفاده از شیر ترموستاتیک بر روی رادیاتور
یکی از راه حل های مفید برای بهینه سازی مصرف انرژی در این نوع از پایانه های حرارتی، استفاده از شیرهای ترموستاتیک است. کاربرد شیرهای ترموستاتیک کنترل موضعي دما بوسیله کنترل جریان آبگرم ورودی رادیاتور می باشد. شیرهای ترموستاتیک از دو بخش اصلی ترموستات و شير تشکيل شده است. دمای مورد نياز هر اتاق با چرخاندن کلاهک ترموستات تنظیم شده بطوری که سنسور حرارتي دائما دمای اتاق را اندازه گيری نموده و به شير، فرمان کاهش يا قطع جريان آبگرم ورودی رادياتور را می دهد. با استفاده از ترموستات مي توان دمای مورد نياز هر اتاق يا هر قسمت خانه را به طور دلخواه و مستقل از ديگر قسمت ها تنظيم کرد.
تنظیم شیر ترموستاتیک بر روی رادیاتور برای بهینه سازی مصرف انرژی
با استفاده از شیرترموستاتیک رادیاتور می توان به راحتی درجه حرارت اتاق را تنظیم کرد و در صورتیکه اندازه رادیاتور برای اتاق مناسب نباشد نصب شیر ترموستات به رادیاتور مانع از افزایش درجه حرارت و باعث کنترل حرارت اتاق می شود.شیر ترموستات با تنظیم اتوماتیک میزان ورود آبگرم به داخل رادیاتور علاوه بر حفظ گرمای محیط کنترل خوبی بر مصرف انرژی در در سیستم حرارت مرکزی ایجاد می کند.
به هیچ وجه رادیاتور شیشه ای را نپوشانید مگر اینکه تولید کننده اجازه این کار را به شما داده باشد.
استفاده از خشک کن لباس روی رادیاتور
در مورد نصب رادایتور های دکوراتیو و شیشه ای حول خشک کن در حمام تمامی موارد ایمنی نصب را رعایت فرمایید و حتما از کارشناس فنی این امر کمک بگیرید . رادیاتور های شیشه ای برقی را حتما با قطع کن خودکار استفاده نمایید .