میکرونیدلینگ یکی از روش های نوین برای برطرف کردن ناهمواری های پوست است . جوانسازی پوست با استفاده از میکرونیدلینگ به صورت زیر انجام می شود :
عملکرد روش میکرونیدلینگ بدین صورت است که وقتی غلتک دارای سوزن بر سطح پوست حرکت داده می شود سوزن های ریز بر حسب عمق و سرعتی که توسط پزشک تعیین شده است به صورت همزمان به لایه ی دوم پوست یا درم وارد می شوند. با حرکت سوزن ها زخم های کنترل شده ای روی پوست ایجاد می شود ، سپس سیستم ایمنی بدن فعال شده و تولید کلاژین و الاستین بالا می رود و باعث زخیم تر شدن لایه زاینده پوست شده و چروک های پوست بهبود می یابد و پوست شفاف صاف می شود .در واقع می توان گفت کلاژین و الاستین همان رشته های پروتئینی هستند که باعث استحکام پوست شده و خاصیت ارتجاعی آن را حفظ می کنند .
از طریق فرآیند کلاژن سازی بافت و سفتی پوست بهتر شده ، منافذ ایجاد شده و علائم کشش کاهش می یابد . میکرونیدلینگ باعث بهبود بافت و رنگ پوست ، درمان ظواهر پیری ، جای زخم، علائم کشیدگی و رنگدانه های پوست و جای آکنه و آفتاب‌سوختگی به کار برده می‌شود.
بعد از انجام میکرونیدلینگ برای افزایش تاثیر فرآیند از کرم های موضعی به طور مستقیم روی پوست استفاده می شود که با جذب لایه های عمیق پوست اثر فرآیند را بیشتر می كند
میکرونیدلینگ یک روش ایمن برای درمان و جوانسازی پوست است . لذا تا به امروز عوارض جدی در رابطه با میکرونیدلینگ گزارش نشده است. لذا عارضه جدی بعد از میکرونیدلینگ بسیار بسیار نادر است . البته برخی عوارض سطحی بعد از عمل میکرونیدلینگ دیده می شود که نهایتا در عرض ۷۲ ساعت کاملا از بین می روند در زیر به برخی از این عوارض میکرونیدلینگ اشاره می کنیم.
برخی از عوارض میکرونیدلینگ
- قرمزی و تورم پوست ناحیه درمان

ممکن است در روز اول بعد از درمان میکرونیدلینگ پوست ناحیه درمان تورم و به رنگ قرمز در بیاید که به دلیل نفوذ سوزن به پوست که موجب ایجاد کانال های ریز در لایه دوم پوست می شود امری طبیعی می باشد . تورم و قرمزی پوست بعد از عمل میکرونیدلینگ به راحتی با استفاده از کرم های مخصوص که متخصص شما تجویز خواهد کرد از بین می روند و شما بعد از ۳ ساعت نیز می تواندی از لوازم آرایشی استفاده کنید.
- ایجاد آلرژی در برخی از بیماران که به آلرژی فلزی دچار هستند
یکی دیگر از عوارض بسیار نادر بعد از میکرونیدلینگ ایجاد آلرژی پوستی در برخی از بیماران است که خود از قبل به این نوع از آلرژی ها دچار می شدند . مثلا برای بیمارانی که دارای آکنه هستند ممکن است جوشهایی که در نتیجه میکرونیدلینگ رخ می دهد پاره شوند, درمان این نوع بیماری باید زیر نظر متخصص انجا م شود .
- پیگمانتاسیون
در صورتی که در حین درمان با میکرونیدل فشار زیادی بر روی پوست وارد شود ممکن است صورت قرار گرفتن در مقابل آفتاب پوست تیرگی خفیفی پیدا کند ( هایپرپیگمنتیشن ) البته اختمال این عارضه خیلی کم می باشد ولی برای جلوگیری می توان از کرم های ضدآفتاب با spf بالای ۳۰ استفاده کرد.
از دیگر معایب بعد از میکرونیدلینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد :
جوش یا کهیر
التهاب و ورم خفیف
احساس سوزش یا خارش بر روی ناحیه درمان
تبخال: در ضورتی که بیمار سابقه تبخال داشته باشد ممکن است انجام عمل میکرونیدلینگ باعث ایجاد دوباره این عارضه شود . برای جلوگیری از این عارضه نیز بهتر است از داروهای ضد تبخال استفاده کرد.
کبودی پوست ( هماتوم)
در موارد زیر بهتر است از عمل میکرونیدلینگ استفاده نشود:
بارداری و دوران شیردهی
بیماران هموفیلی
عفونت های پوستی
بیمارانی که داروهای ضد انعقاد و آسپرین استفاده می کنند.
در نهایت می توان گفت روش میکرونیدل روش و تکنیکی بدون درد و کاملا بی خطر است . که به راحتی انجام می شود دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد و در نهایت نتیجه خیلی خوبی در جوانسازی پوست , درمان افتادگی پوست, درمان لک صورت, درمان جای جوش, سوختگی, بخیه و منافذ باز پوست دارد.
نکته
میکرونیدلینگ برای هر نوع پوستی قابل انجام است حتی پوست های خیلی تیره که برای لیزر درمانی مناسب نیستند.
درمان میکرونیدلینگ چه تاثیراتی بر روی پوست دارد؟
میکرونیدلینگ به دلایل زیر محبوبیت و شهرت زیادی در درمان بسیاری از جوانب پوست کسب کرده است، اما تنها محدود به این موارد هم نیست. برخی از این تاثیرات عبارتند از: بهبود بافت پوست و کاهش آثار چین و چروک ها، بازسازی بافت پوست، بهبود جای زخم و جوش، کاهش اندازه روزنه ها و منافذ پوست و کاهش آثار کشیدگی و شل شدگی پوست.
آیا امکان درمان میکرونیدلینگ بر روی هر رنگ پوستی وجود دارد؟
این درمان برای روی تمامی انواع پوست ها و رنگ ها کاملا بی خطر بوده و ریسک ابتلا به التهاب و جداشدگی رنگدانه های پوست وجود ندارد.
آیا درمان میکرونیدلینگ درد دارد؟
قبل از شروع درمان، از کرم بی حسی بر روی پوست جهت کاهش درد در طول درمان استفاده می شود.
برای انجام درمان میکرویدلینگ نیازمند چند جلسه مراجعه هستم و هر چند وقت یک بار امکان تکرار این درمان وجود دارد؟
می توانید با خیال راحت درمان میکرونیدلینگ را در صورت لزوم هر ۴ تا ۶ هفته تکرار کنید. کلاژن سازی نیازمند حداقل ۳ جلسه مراجعه است. در حالی که درمان آثار جوش و زخم ناشی از آکنه، نیازمند ۳ تا ۶ جلسه مراجعه برای درمان کامل است. به خاطر داشته باشید که بین ۴ تا ۶ هفته باید بین هر یک از درمان ها فاصله باشد. اما به صورت دقیق تر، تعداد جلسات درمانی به شرایط هر فرد بستگی دارد. میکرونیدلینگ می تواند بر روی تمامی قسمت های بدن مثل گردن، آرنج، پاها و … انجام شود. معمولا نتایج پس از اولین مراجعه قابل مشاهده است.
عوارض جانبی درمان میکرونیدلینگ چیست؟
هیچ تاثیر منفی و عارضه جانبی برای درمان میکرونیدلینگ در بیش از ۱۵۰۰۰۰ مورد که تا کنون در سراسر جهان انجام گرفته اند، گزارش نشده است.
پس از درمان باید از انجام چه کارهایی بر روی پوست اجتناب کنم؟
AHAs (اسید گلیکولیک) ، رتینول و یا هر ماده فعال دیگری نباید ۲ تا ۳ روز پس از درمان برای رسیدن به حداکثر میزان بهبودی مورد استفاده قرار گیرد. بهتر است از کرم های ضد آفتاب استفاده نموده و تا حد امکان، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید.
آیا امکان درمان میکرونیدلینگ برای من وجود دارد؟
درمان میکرونیدلینگ برای تمام انواع پوست ها و رنگ ها کاملا بی خطر است زیرا اپیدرم پوست در طی درمان، هیچ آسیبی نمی بیند. همچنین خطر تغییر رنگدانه ها و یا التهاب و تورم رنگدانه ها بسیار کم است. درمان میکرونیدلینگ می تواند حتی در مناطق حساس و نازک پوست مثل اطراف چشم ها، گردن و پشت دست ها انجام شود. این در حالی است که به راحتی امکان درمان با دیگر روش های درمانی در این نقاط از پوست وجود ندارد. میکرونیدلینگ برای افرادی که سابقه مصرف داروی آکوتان (ایزوترتینوئین) ، حداقل تا سه ماه قبل از مراجعه را داشته اند، مناسب نیست. هم چنین افرادی که دارای زخم، جراحت و خراش بوده، کسانی که طی یک سال گذشته سابقه درمانی تشعشعی داشته اند، کسانی که از هرگونه عفونت یا بیماری پوستی و تبخال در ناحیه مورد نظر رنج می برند، خانم های باردار و یا شیرده، و یا کسانی که به هر دلیلی تاریخچه زخم های کلوئیدی یا آثار هیپرتروفیک و یا سرعت پایین در روند بهبود زخم دارند، باید از انجام درمان میکرونیدلینگ خودداری نمایند.