عده ای ازمردم از درد اندام ها شکایت دارند، از ناراحتی های گوارشی شکایت دارند،از دردهای قلبی شکایت دارند، از سردرد شکایت دارند، بارها به پزشکان متخصص رشته های مختلف مراجعه کرده اند ولی یک جمله ی به معروف از آنها شنیده اند: این مربوط به اعصاب است.
واقعیت
واقعیت این است که این افراد به طور ناخودگاه علاِئمی را انتخاب کرده اند که تصور میکنند نشانه بیماری جسمی واقعی آنهاست در حالیکه این علائم نشان از کنش های درونی می باشدکه می بایست با بهترین روش با آنها برخورد شود و با بهترین روش، درمان صورت می گیرد در این صورت علاوه برآرامش درونی، علایم فوق نیز برطرف خواهد شد.
اضطراب:
بیماری پر سرو صدا، که اغلب عوارض زیادی دارد، مزمن می شود و درد و علائم زیادی ایجاد می کند.
تشویق فراگیر، ناخوشایند و مبهم، که اغلب باسردرد، تعریق، تپش قلب، احساس تنگی قفسه سینه و ناراحتی معده خود را نشان می دهد گاهی ترس از فضاهای شلوغ ،گاهی ترس از آسانسور، گاهی ترس از وسایل نقلیه و حتی گاهی دلشوره در جمع افراد غریبه و در کلاس
درمان ساده و سخت است!!!ساده از این جهت که شروع درمان، علائم فرد را براحتی از بین می برد سخت از آن جهت که در صورت عدم درمان صحیح، بیماری مزمن می شود و مرتبا عود می کند.
وسواس
وسواس را تقریبا همه می شناسند نکته اصلی درد وسواس و درمان آن بررسی ریشه های وسواس است. گاهی بیمار برای دیده شدن در بین افراد خانواده و رفتارهای وسواس را ارائه می دهد به خصوص وقتی بیمارمیبیند اطرافیان، الگوی زندگی خود را در همراهی با رفتارهای وسواس گونه بیمار تغییر می دهند. گاهی شرایط استرس زا قبل حاملگی، بچه دار شدن، مراقبت از فرزندان به عنوان پدر و مادر، می تواند سبب تسریع و تشدید وسواس گردید.
گاهی برای جلوگیری از اضطراب، فرد به رفتار واسواس گونه دست می زند، پی بردن به این ریشه ها، باعث درمان جدی وسواس می گردد.