دستگاه آفرینش برای سالم ماندن پوست انسان، تمهیدات خاصی بکار برده است.سلامت پوست مستلزم حفظ رطوبت آن میباشد. برای حفظ رطوبت پوست عوامل متعددی دخالت دارند که یکی از مهمترین آنها چربی پوست و فاکتورهای مرطوب کننده طبیعی (NMF) میباشند.
هر عاملی که باعث کاهش چربی پوست شود منجر به از دست رفتن آب آن و در نتیجه خشکی پوست میشود. شاید جالب باشد که بدانید یکی از مهمترین عواملی که باعث خشکی پوست میشود تماس زیاد پوست با آب است. برخلاف تصور بسیاری از مردم، شستشوی مکرر پوست نه تنها باعث افزایش رطوبت آن نمیشود، بلکه به شدت باعث  خشک شدن پوست میگردد.
این عمل باعث از بین رفتن چربی ذاتی پوست میگردد و از طرف دیگر همزمان با تبخیر آب از سطح پوست مقداری از آب ذاتی خود پوست نیز تبخیر میگردد. استفاده از مواد شوینده همراه با آب باعث کاهش بیشتر رطوبت پوست میشود.
از دیگر علل ایجاد خشکی پوست کاهش رطوبت محیط است مانند زندگی در مناطق خشک و بیابانی ، یا فصول سرد سال ، یا استفاده از وسایل گرما ساز که از حرارت مستقیم آتش استفاده میکنند مثل شومینه ، بخاری گازی و نفتی.
سایر علل خشکی پوست مواردی چون بیماری های داخلی مانند کم کاری تیروئید ،مصرف داروها ( مانند داروهای کاهش فشار خون، کاهنده چربی خون، داروهای آنتی هیستامین و برخی داروهای ضد آکنه )، بیماریهای پوستی مانند ایکتیوز و سوء تغذیه ( کم نوشی ) ، افزایش سن و عوامل ارثی هستند.
از علایم خشکی پوست احساس کشیدگی پوست همراه با خارش و گاهی پوسته پوسته شدن یا به اصطلاح عامیانه سفیدک زدن سطح پوست میباشد.
در ضمن، پوست خشک مستعد ایجاد اگزما، بروز حساسیت های تماسی با مواد تحریک کننده و حتی عفونتهای سطحی پوست میباشد.
بیشترین مناطق مستعد خشکی پوست ساق پا، ساعد و دست میباشند.
برای کاهش خشکی پوست چه کارهایی باید انجام دهیم؟
بهتر است در فصول سرد سال دمای اتاق را در حد 22-20درجه سانتی گراد و رطوبت را در محدوده 55-45% تنظیم کنیم.
بمدت طولانی در نزدیکی وسایل گرما زا نباشیم. از شستشوی زیاد پوست حتی با آب به تنهایی،پرهیز نماییم. در فصول سرد سال بخصوص برای کودکان و افراد سالمند یک مرتبه حمام در هفته و برای سایر افراد حداکثر دومرتبه حمام در هفته کفایت میکند.
کاهش زمان سپری شده در حمام، عدم استفاده از آب خیلی داغ، عدم استفاده از شوینده های قوی مانند صابون و پرهیز از کشیدن اجسام زبر و خشن مانند کیسه به پوست همگی در بهبود خشکی پوست موثر هستند. عدم استفاده از لباس های پشمی نیز در کاهش خشکی پوست موثر میباشد. توصیه میشود جهت شستشوی دستها از شوینده های ملایم مانند پن ها و جهت شستشوی بدن از پن یا شوینده های ملایم بدن استفاده گردد.
بهترین راه درمان خشکی پوست استفاده از کرم یا لوسیون بدن بلافاصله پس از خشک کردن پوست با حوله و یا حتی در صورت نیاز چند مرتبه در روز میباشد. با نظر پزشک متخصص پوست ممکن است داروهایی مانند کورتیکواستروئیدهای موضعی و آنتی هیستامین ها نیز تجویزگردد.