لیفت بینی یا رینوپلاستی بینی بدون جراحی یکی از روش های اصلاح و زیبایی بینی است که در سالهای اخیرمورد استقبال زیادی قرار گرفته است. زیبایی بینی  بدون عمل جراحی یک انتخاب عالی و مقرون به صرفه برای افرادی است که دوست دارند ظاهر زیباتری به دست آورند بدون اینکه تحت عمل سنگین جراحی بینی (رینوپلاستی) قرار بگیرند. امروزه، اکثر مردم به دنبال روش های کم خطر و با عوارض کمتر و هزینه کمتر هستند و با توجه به عوارض جراحی های بینی، پزشکان در پی راههای ساده تر براي رفع بعضی از مشکلات ظاهری بینی هستند. درست مثل بوتاکس که انقلابی در درمان چروک های صورت ایجاد کرده است و خیلی ها را از انجام جراحی های غیرضروری و با لیزرهای زمانبر و پرهزینه رها کرده است. با وجود اینکه عمل بینی یکی از عمل های پرطرفدار در ایران است.
لیفت بینی غیرجراحی بینی در مواردی که بینی فرد دارای نوک افتاده باشد یا پره پهن داشته باشد و یا روی بینی قوز مشاهده شود مورد کاربرد پیدا می کند. البته در این چند مورد هم حتماً باید شدت این نقایص بررسی شود و درصورتی که پزشک صلاح بداند این روش غیرجراحی را به بیمار پیشنهاد می دهد.
این روش نیز جلوی خیلی از جراحی های بینی غیر ضروری را خواهد گرفت. در مطالعه هاي كه انجام شده است بیش از نیمی از جراحی های بینی واقعاً غیرضروری بوده و می توان با روش غیرجراحی آن را ترمیم و اصلاح كرد و جلوی بسیاری از هزینه ها و عوارض را گرفت.
اصول وپایه لیفت غیرجراحی بینی بر تزریق فیلر استوار است .و مهمترین و بیشترین کاربرد را در برطرف ساختن قوزبینی یا فرورفتگی روی بینی دارد.
برای این منظور از ژل هیالورنیک استفاده می شود که فیلر موقت است و پس از جذب فرد باید دوباره به پزشک مراجعه کند تا تزریق ژل برای اوتکرار شود. نتایج اکثرا بسیار رضایت بخش است زیرا فرد بدون بیهوشی وبدون جراحی قوز بینی اش صاف می شود.
مورد دوم لیفت غیرجراحی بینی یا رینوپلاستی غیرجراحی استفاده از نخ لیفت جذبی برای بالاکشیدن نوک افتاده بینی است. برای این منظور پزشک پس از بی حسی موضعی نخ های لیفت راکه شامل نخ خاردار کاگ ونخ های ساده  هر دو از جنس “پی دی او” می باشد درطول بینی وارد می سازد و با این عمل ساده نوک بینی بالا کشیده می شود و البته برای نتیجه مطلوب نیاز است  بیمار چند ماه صبرکند تا لیفت نخی به نتیجه نهایی اثر خود برسد. دوام این عمل حدود دو تا سه سال است وپس از آن با اینکه بینی کاملاً به حالت افتاده قبل برنمی گردد ولی باید هر چند سال عمل کاشت نخ لیفت جذبی در بینی تکرار شود و در آخر برای مواردی که سوراخ های بینی گشاد است می توان با تزریق مقداری بوتاکس در عضله خاصی ازبینی باعث کوچک شدن  وجمع شدن پره های  بینی شد. دوام بوتاکس دربینی مانند پیشانی دربهترین حالت 4 تا 6 ماه است و بعد از این مدت تکرار تزریق بوتاکس در بینی بلامانع می باشد
در این روش پس از بی حس کردن بینی مقدار مناسبی از فیلر که مي تواند کلسیم هیدروکسی اپتات و اسیدهیالورونیک (ژوویدرم) باشد با سوزن ظریفی به زیر پوست تزریق مي شود. این تزریق براي رفع قوزبینی، در بالا و پایین قوز به میزان لازم تزریق مي شود تا برجستگی قوزبینی را محو کند یا در نقاط خاصی از نوک بینی تزریق مي شود و نوک آن را بالاتر مي برد. هم چنین اگر بینی دچار ناصافی، غیرقرینگی یا تورفتگی است مي توان با پرکردن این نواحی سطح بینی را صاف و یک دست و ظاهری متناسب ایجاد کرد. ژل هيالورونيك در بينى علاوه بر اينكه قابل خارج كردن است حلال نيز دارد و اگر فردى از فرم بينى پس از تزريق ناخشنود بود مي تواند آن را خارج و يا حل كند . بنابراين اگر پس از تزريق ژل در بينى بيمار بخواهد عمل جراحى كند مغايرتى ندارد و پس از از بين بردن ژل مي تواند عمل جراحى را انجام دهد . اين روش بينى كوچك نمي شود ولى اگر بينى چندان بزرگ نباشد و فرد مايل باشد بدون عمل جراحى بينى ظاهر بينى را كوچكتر نشان دهد مي تواند با تزريق چربى در گونه ها به اين نتيجه دست يابد .ميزان ماندگارى ژل در بينى بسيار طولانى تر از ماندگارى همان ژل در آب است ، بطور مثال بعضى از ژل هاى هيالورونيك كه در لب بيشتر از شش ماه دوام ندارد در بينى تا سه سال هم دوام مى آورد. اگر از انواع ژل هاى يكساله هيالورونيك استفاده شود گمان مي رود در بينى تا ٥ سال هم ماندگار باشد.
چه افرادی کاندیدای مناسبی برای رینوپلاستی غیرجراحی (زیبایی بینی بدون جراحی) هستند ؟
- افرادی که مي خواهند قوس بینی یا قوز بینی شان (كم تا متوسط) محو شود.
- افرادى که غیرقرینگی یا تورفتگی روی بینی دارند.
- غیرقرینگی نوک ويا انحراف نوك بينى
- افرادی که مایلند نوک بینی سر بالاتری داشته باشند.
- افرادی که قبلا جراحی بینی انجام داده اند و از ظاهر بینی خود راضي نیستند و مایلند بدون جراحی اصلاحاتی در آن ایجاد کنند، مثلا ناصافى و يا تورفتگى در سطح و نوك بينى دارند.
- افرادى كه پل بينى تورفته دارند و بينى شان كوتاه بنظر مي رسد مي توانند با تزريق فيلر و پر كردن پل بينى ظاهر بينى را بلندتر نشان دهند.
چه افرادی کاندیدای مناسبی برای رینوپلاستی غیرجراحی نیستند؟
- افرادی که کلاٌ بینی حجیم و بزرگی دارند و متناسب صورتشان نيست.
- افرادی که انحراف سپتوم (تيغه بيني) دارند.
- افرادی که افتادگی بینی شدید دارند.
- افرادى كه قوز خيلى برجسته دارند نمى توان قوز بينى شان را كامل محو كرد