شپش سر در تمام جوامع دنیا شیوع دارد. فقط در ایالات متحده آمریکا سالانه ۶ تا ۱۲ میلیون ابتلا به شپش سر در کودکان ۳-۱۱ ساله اتفاق می افتد. جالب این است که ابتلا به شپش سر ارتباطی با میزان تمیزی فرد یا محیط زندگی او یا میزان تمکن مالی افراد ندارد.
عامل تعیین کننده در ابتلا به شپش سر، زندگی گروهی و اجتماعی و تماس نزدیک افراد با یکدیگر یا بعبارت بهتر تماس مستقیم سر با سر و مو با مو می باشد. البته امکان انتقال شپش از طریق شانه، برس، حوله، گیره مو، کلاه، روسری، مقنعه، شال گردن، بالش و رختخواب نیز وجود دارد. خوشبختانه شپش سر باعث انتقال بیماریی به انسان نمی شود. خارش مهمترین و شایعترین نشانه شپش سر می باشد. 
شپش بسیار کند حرکت می کند و برخلاف تصور مردم شپش قادر به پریدن نیست. فقط تماس نزدیک و مستقیم باعث انتقال می شود. شپش براحتی بین موها مخفی و جابجا می شود و معمولا یافتن شپش زنده داخل موهای سر کار راحتی نیست. اما تخم شپش که رِشک نامیده می شود اغلب راحت تر یافت می شود. تخم شپش به شکل اجسام گلابی شکل سفید ( تخم خالی ) یا زرد مایل به قهوه ای ( تخم حاوی شپش ) که از بخش باریکتر به سختی به ساقه مو می چسبندبا چشم دیده می شوند. 
اغلب تخم ها نزدیک به پوست سر و در مناطق پشت سر و پشت گوش ها به مو می چسبند. 
تشخیص شپش با دیدن شپش زنده یا تخم حاوی شپش می باشد. تخم های خالی که سفید و نسبتا شفاف هستند ممکن است تا مدت های طولانی بدون‌هیچ خطری چسبیده به مو باقی بمانند. پس دیدن تخم روی موها الزاما به معنی وجود عفونت فعال شپش نمی باشد. تشخیص تخم زنده از مرده به راحتی توسط پزشک متخصص پوست انجام می شود. تخم ها پس از حدود ۸ روز باز می شوند و شپش بیرون می آید. شپش در محیط خارج از موهای انسان حداکثر نیم ساعت زنده می ماند. 
شپش سر اغلب دختران را مبتلا می کند چون که موهایشان معمولا بلند است و بیشتر از پسرها در تماس نزدیک با هم هستند. از آنجا که یکی از دلایل شیوع شپش در دنیا به جز مقاوت دارویی، درمان نادرست و ناکامل می باشد جهت تشخیص و درمان صحیح شپش حتما به متخصص پوست مراجعه نمایید. پزشک متخصص پوست برحسب سن و شدت درگیری و سایر مشخصات بیمار، بهترین تصمیم را برای درمان اتخاذ می کند. درمان فقط برای افرادی که مبتلا هستند ضرورت دارد و سایر اعضای خانواده که مبتلا نشده اند نیازی به درمان ندارند. تمامی وسایل یا لباس هایی که با موی سر درتماس هستند باید جوشانده و یا با دمای ۶۰ درجه سانتی گراد در ماشین لباسشویی شسته شوند. تمام درمان ها باید یک هفته بعد تکرار شوند. 
توصیه می شود در مدارس و مهد های کودک موهای دختران جمع و بسته شوند، روسری یا مقنعه بلند بپوشند و در تماس خیلی نزدیک و طولانی باهم نباشند و موارد مبتلا شده بسرعت شناسایی و درمان شوند