امروزه داشتن یک لبخند زیبا باعث افزایش اعتماد به نفس و موفقیتهای شغلی و اجتماعی خواهد شد. در بیشتر افراد خندیدن باعث احساس بهتری خواهد شد. خیلی از افراد به علت داشتن دندانهای نامناسب سعی می کنند خنده خود را با انواع روشها بپوشانند.
در گذشته زیباسازی لبخند فقط مختص هنرپیشه ها بود، اما امروزه با آمدن مواد و تکنیکهای جدید آن را در دسترس همه قرار داده است. امروزه دیگر زمان حسرت خنده جذاب دیگران را خوردن به پایان رسیده است! الان دیگر زمان این است که شادی خود را با خنده ای زیبا نشان دهید و با اعتماد به نفس به دیگران لبخند بزنید.
لبخند شما مهمترین جزء ارتباط غیرکلامی شما است و در واقع به دیگران می گوید که شما که هستید. در کوتاه مدت لبخند شما فروشنده شماست. به لبخند خود نمایی سالم و زیبا بدهید، زیرا موقعی که خودتان احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید طبیعتاً مردم نیز جذب آن خواهند شد.

                                                                   
چگونه می توانیم یک لبخند زیبا داشته باشیم؟
چه چیزی یک لبخند را زیبا می سازد؟ چگونه بعضی لبخندها پر از اعتماد و زیبایی طبیعی است اما بعضی خسته و نازیبا است؟ چطور دندانها می توانند یک شخص را پیرتر و دیگری را جوانتر نشان دهد؟ چطور یک لبخند می تواند یک شخص را بازنده و دیگری را یک برنده واقعی بسازد که می تواند شغل بهتر و دوستان بیشتری داشته باشد.
در حالیکه طبیعت با بعضی مهربان بوده ممکن است بفیه اینقدر خوش شانس نبوده باشند که لبخندی زیبا داشته باشند. خوشبختانه ما این اصول طبیعت را فهمیده ایم و می دانیم که چگونه باید یک لبخند نازیبا را به زیبا تبدیل کنیم. موقعیکه هنر، علم و تجربه در دستان یک دندانپزشک متبحر با هم ترکیب شوند نتایج شگفت انگیز خواهند بود.
لبخند خود را ارزیابی کنید:
لبخند جذاب از این رو جذاب به نظر می رسد که از اصول بیسیک طبیعت پیروی می کند و زیبایی طبیعی برای چشم خوشایند است. یک دندانپزشک زیبایی با پیروی از این اصول و مخلوط کردن آن با علم، یک لبحند زیبا را خلق می کند. آشنایی با این اصول و مقایسه آن با لبخند ایده ال به شما کمک می کند که نقایص لبخند خود را متوجه شوید و آن را ارزیابی کنید. جلوی آینه بروید و یا یک عکس از نمای نزدیک خود را در دست بگیرید و مرحله به مرحله با این اصول مقایسه کنید:
۱- ابتدا اولین دندانهای پیش خود را نگاه کنید. طول به عرض آنها چگونه است؟ زیادی بلند یا کوتاه است؟ در یک لبخند زیبا نسبت عرض به طول دندان باید حدود ۷۵ تا ۸۰ % باشد. مثلا اگر عرض دندانهای سانترال ۸ میلیمتر است طول آن باید ۱۰ میلیمتر باشد.
۲- آیا زاویه قرار گیری دندانهایتان درست است؟ تمام دندانهای قدامی بالا یک شیب ملایم به سمت خط وسط دارند.
۳- آیا لبخندتان کاملاً در میان صورت یا دهانتان قرار گرفته است؟ اگر یک خط فرضی از میان دو چشم به زیر بینی، قسمت میان لبها و چانه بکشیم دندانها باید نسبت به این خط قرینه باشند و نباید به چپ یا راست تیلت داشته باشند.
۴- ایا رنگ دندایتان با یکدیگر یکسان است؟ یا بعضی تیره تر و بعضی دیگر روشن تر هستند؟
۵- به دندانهای خود در حالت استراحت یا لبخند کم دقت کنید. معمولاً حدود ۲ تا ۴ میلیمتر از دندانهای قدام بالا دیده می شود. با افزایش سن به علت شل شدن عضلات لب از این مقدار کاسته شده و مقدار بیشتری از دندانهای قدام پایین دیده خواهند شد.
۶- لثه ها مثل یک قاب دندانها را در برگرفته اند. در یک لبخند زیبا، لثه ها باید در دو سمت تقارن داشته باشند نه اینکه در یک قسمت کوتاه و در قسمت دیگر بلند باشد.
۷- در یک لبخند زیبا حدود ۱ تا ۳ میلیمتر از لثه ها دیده می شود. زیادتر یا کمتر بودن این مقدار از جذابیت لبخند خواهد کاست. زیادتر دیده شدن لثه ها منجر یه حالتی خواهد شد که به آن خنده لثه ای یا gum smile گفته می شود که در مورد آن و درمانهای آن به طور مفصل در سایت توضیح داده شده است.
۸- آیا بین دندان هایتان فاصله وجود دارد؟ به این فاصله دیاستم گفته می شود.
۹- اگر لبه دندانهای قدامی را بهم وصل کنیم خط فرضی پدید می آید که به ان smile line یا خط لبخند می گویند. این خط باید با انحنای لب پایین در حالت استراحت یا لبخند کم موازی باشد.
۱۰- اگر خطی افقی که از سطح جونده دندانهای چپ و راست بگذرد را در نظر بگیرید، این خط باید با خطی افقی که از مردمک چشم ها می گذرد در حالت ایستاده موازی باشد.