روند کار مانیکور در سالن
ابتدا ناخن کار به شما صدها لاک با رنگ‌های مختلف نشان می‌ دهد تا یکی از آنها را انتخاب کنید. البته تصور نکنید که لاک مورد نظر، از نوع ارزان است. مسلما برای اینکه صدمه‌ای به ناخن‌هایتان وارد نشود، از بهترین لاک‌ها استفاده می‌ شود. پس از اینکه لاک مورد نظرتان را انتخاب کردید، باید کوتاهی و بلندی، گرد یا مربعی بودن ناخن‌ تان را هم انتخاب کنید. ناخن‌های گرد از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. زیرا نه تنها ظاهرشان زیباست، بلکه مانند ناخن‌های مربعی، گوشه‌های نوک تیز ندارند که مدام به وسایل مختلف گیر کنند. پس از انتخاب شکل ناخن، ناخن کار با استفاده از سوهان ناخن، شروع به شکل دادن ناخن‌ تان می‌کند.
سپس کاسه‌ای پر از آب گرم و صابون آماده کرده و دست‌ تان را درون آن فرو می‌برد. این مرحله موجب نرم و همچنین پاک شدن ناخن‌ها از باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌شود. بدین ترتیب بستر ناخن صدمه‌ای نمی‌بیند و عفونی نمی‌شود. سپس ناخن کار با استفاده از یک فن کوچک، ناخن‌هایتان را خشک می‌کند.
اکنون ناخن کار، مقداری از کوتیکول ناخن را به عقب رانده و هر گونه کوتیکول خشک را جدا می‌کند. لبه‌های ناخن‌ها را هم کاملا صاف می‌کند تا لاک به‌ خوبی به روی ناخن بنشیند. کوتیکول یا پوستک، به قسمت سفید رنگ در ابتدای رویش ناخن‌ها که تغذیه اصلی برای رویش و رشد ناخن از این ناحیه صورت می‌گیرد، گفته می‌شود.
پس از این مرحله، ناخن کار با استفاده از لوسیون شروع به نرم کردن ناخن‌هایتان می‌کند و آنها را ماساژ می‌دهد. او ناخن‌هایتان را با الکل تمیز می‌کند تا لوسیون و لاک‌های قبلی آن کاملا پاک شوند. اگر ناخن‌تان هم چرب است، ناخن کار ابتدا با نوعی پاک‌کننده روغنی، آن را کاملا تمیز می‌کند. بنابراین لاک بعدی بدون مشکل، روی ناخن قرار می‌گیرد.
در این مرحله روی ناخن‌هایی که کاملا تمیز و نرم شده‌اند، لاک ناخن پایه (Base Coat) را می‌زند. لاک ناخن پایه را می‌توان از نوع بی‌رنگ یا برق لاک انتخاب کرد. این لاک باعث می‌شود که لاک‌های بعدی که رنگی هستند، نامرتب نشده و ناخن را لکه‌لکه نکنند. پس از زدن لاک ناخن پایه، ناخن کار با استفاده از فن یا لامپ ماوراء‌بنفش، لاک ناخن‌ها را خشک می‌کند. برخی از سالن‌های خدمات ناخن ترجیح می دهند که از فن استفاده کنند. زیرا استفاده بسیار از لامپ ماوراء‌بنفش، با خود خطر ابتلا به سرطان دارد.
پس از مرحله لاک ناخن پایه، از لاک‌های رنگی استفاده می‌شود. معمولا ناخن کار یکی از ناخن‌ها را رنگ می‌کند و از شما می‌پرسد که آیا رنگ آن ناخن را دوست دارید؟ در اینجا باید صادقانه پاسخ بدهید. زیرا تغییر رنگ در این مرحله بسیار آسان‌تر از زمانی است که دو لایه لاک روی ناخن‌هایتان قرار می‌گیرد
در این مرحله، تز‌‌ئین ناخن‌تان با دو لایه لاک رنگی بعد از لاک پایه، تمام نمی‌شود. ناخن کار یک ردیف از تزئینات مختلف روی نوک انگشتان‌ تان انجام می‌دهد. از این تزئینات می‌توان به سنگ‌های تزئینی، جواهرات پر زرق‌ و برق و مرواریدهای بدلی، عکس‌ برگردان و گل‌های خشک اشاره کرد. ناخن کار از طرح‌های دیگری هم استفاده می‌کند. مثلا حروف اول اسم شما را روی ناخن‌ هایتان ترسیم می‌کند. او حتی ممکن است طرح‌هایی از خود روی ناخن‌های شما نقاشی کند.
در پایان، ناخن کار برای بادوام شدن مانیکورتان، آخرین لایه از لاک را روی ناخن‌تان می‌زند. در این مرحله، به هیچ وجه به چیزی دست نزنید. زیرا ممکن است تصادفی خراشی روی ناخن‌تان بیفتد وناخن کارتان از بین برود. البته ناخن کار با استفاده از فن یا لامپ‌های ماوراء‌بنفش، شروع به خشک کردن لاک روی ناخن‌تان می‌کند. پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه، روی ناخن‌‌هایتان، محلول خشک‌ کن سریع می‌ریزد و طراحی روی ناخن‌هایتان سریع‌تر خشک می‌شوند که در آن صورت می‌توانید از دست‌هایتان استفاده کنید.
پدیکور چیست؟
دوست دارید خودتان را نازپرورده بار بیاورید؟ پس چرا ناخن پاهایتان را پدیکور نمی‌کنید؟! یک پدیکور خوب، نه تنها زیبایی ناخن هایتان را افزایش می‌دهد بلکه باعث کاهش استرس شما نیز خواهد شد. در ادامه فهرستی از نکات جهت یک پدیکور عالی را خواهید دید:
1 - پاهایتان را در آب گرم بخیسانید
با خیساندن پاهایتان در تشتی پر از آب گرم شروع کنید. بسیار مهم است که به آب، سولفات دومنیزی (نمک فرنگی) اضافه کنید. این کار به رفع آلودگی و سلول های مرده ی پوست کمک می کند. بهترین زمان برای خیساندن پاها ۱۰ دقیقه است.
2 - ناخن هایتان را سوهان بکشید
پس از خارج کردن پاها از آب خشک شان کنید. از یک لاک پاک کن خوب برای پاک کردن لاک قدیمی پاهایتان استفاده کنید. در صورت لزوم ناخن ها را تا اندازه ی دلخواه سوهان بکشید. از یک سوهان خوب برای این کار استفاده کنید. به یاد داشته باشید که بلندی همه ی ناخن های پا را یکسان نگاه دارید.
3 - از یک براق کننده (بافر) خوب استفاده کنید
با کمک یک براق کننده ی ناخن، ناخن هایتان را برق بیاندازید تا به آن ها لبه بدهید. این کار همچنین باعث می شود که سلول های مرده ی اطراف کوتیکول ها از بین بروند. اگر براق کننده ندارید از یک مسواک با موهای نرم استفاه کنید.
4 - از لایه بردار پا استفاده کنید
بخش بسیار مهمی از پدیکور ماساژ است. از یک لایه بردار یا کرم پای خوب برای ماساژ پاهایتان استفاده کنید. آن را اطراف ناخن ها بزنید و برای دو دقیقه خوب ماساژ بدهید. این به افزایش چرخش خون در پاها کمک می کند. و باعث
درخشندگی طبیعی ناخن ها می شود. 
5 - از یک لاک پایه استفاده کنید
ناخن های پا نیاز به مراقبت بیشتری در هنگام لاک زدن دارند. لاک ناخن های پا معمولا ورقه شده یا می زیرند، ولی با زدن یک پوشش پایه آن را به خوبی روی ناخن خواهید نشاند. از یک پوشش پایه ی شفاف استفاده کنید و قبل از لاک زدن کمی صبر کنید تا پوشش پایه خشک شود.
6 - لاک بزنید
رنگ دلخواهتان را انتخاب کنید و روی ناخن ها بزنید. در دور اول یک پوشش اولیه ایجاد کنید و چند دقیقه صبر کنید تا خشک شود. لایه ی دوم را بزنید و اگر خواستید باز هم تکرار کنید. اگر لاک به گوشه های ناخن هایتان گرفته، با یک گوش پاک کن پاکشان کنید. گوش پاک کن را در یک لاک پاک کن فرو ببرید و سپس لاک های اضافی را پاک کنید.
7 - در آخر هم از یک لاک شفاف استفاده کنید
در آخر اگر دوست دارید، ناخن هایتان را با یک پوشش شفاف، مهر و موم کنید. یک پوشش شفاف از ریختن لاک ناخن هایتان جلوگیری می کند.
یکی از کارهایی که اخیرا در آرایشگاه ها و سالن های زیبایی علاقه مندان زیادی پیدا کرده و بسیار انجام می شود و همچنین جنبه زیبایی پیدا کرده کاشت ناخن می باشد. کاشت ناخن یک روش از آرایش و تزیین ناخن می‌باشد که به چند روش مختلف میتوان انجام داد؛ رای این کار نوعی از مواد مخصوص کاشت را با چسب روی ناخن طبیعی فرد چسبانده می‌شود. به این صورت که ابتدا سطح رویی ناخن‌ها را به وسیله سوهان های مخصوص برقی می‌تراشند تا جایی كه لایه خیلی نازكی از ناخن باقی بماند. این كار به این دلیل است كه زیر مواد مورد استفاده در كاشت ناخن برجسته نباشد تا طبیعی‌تر به نظر برسد و هر چه ناخن كاشته شده برجستگی كمتری داشته و به ناخن طبیعی شباهت داشته باشد در اصطلاح خوب كاشته شده است. یک کاشت خوب علاوه بر، داشتن ظرافت و زیبایی باید دوام بالایی نیز داشته باشد.
انواع کاشت ناخن:
1. کاشت ناخن پودری یا اکرلیک

رایج ترین نوع کاشت، کاشت پودری می باشد که به علت دوام و استحکام زیاد طرفدار بیشتری دارد. ماندگاری این نوع کاشت نسبت به کاشت ژله‌ای بیشتر می‌باشد. بادوام، مستحکم، بدون شکستگی، بدون هواگرفتگی و ظریف می‌باشد و برخلاف کاشت ژله‌ای با آب و هوای خشک سازگاری داشته و هزینه کمتری دارد.
این کاشت برای افرادی که کارهایشان را باعجله انجام می دهند بسیار مناسب است. ناخن اکریلیک از لحاظ مقاوم بودن قوی هستند با این حال اگر بیش از حد فشار بر روی آنها اعمال شود می‌شکنند. استفاده روزانه از کرم و روغن‌های نرم کننده بر روی ناخن و اطراف آن باعث می‌شود ناخن‌های سالم و با لطافتی داشته باشید.
2.کاشت ناخن ژله‌ای
کاشت ژله‌ای به نسبت کاشت پودری نازک‌تر، واقعی‌تر و ظریف‌تر است و در عین حال گرانتر از کاشت اکریلیک می‌باشد. این کاشت با آب و هوای مرطوب سازگاری بیشتری دارد و ماندگاری آن در هوای مرطوب بیشتر است و به طور معمول این نوع کاشت در هوای خشک ترک برمی‌دارد. در این روش مواد ژل به صورت آماده قابل خریداری شده و آن را بعد از مواد ضدقارچ روی ناخن می‌گذارند و در دستگاه یووی قرار می‌دهند تا خشک شود.
این کاشت برای افرادی که ناخنی ظریف و براق می‌خواهند، از حساسیت یا ناراحتی تنفسی (آسم) رنج می‌برند و همچنین در مناطق مرطوب زندگی می کنند مناسب می باشد. برای ماندگاری بیشتر این کاشت نیاز به توانایی‌های یک ناخن کار حرفه‌ای و مواد مناسب و خشک نبودن آب و هوا می باشد
3.کاشت ناخن قالبی
در این نوع از کاشت مواد را داخل قالب ناخن مصنوعی می‌گذارند تا شکل آن را به خود بگیرد. بعد ابتدا مواد ضد قارچ را روی ناخن می‌زنند و بعد قالب را روی ناخن فشار می‌دهند تا مواد روی ناخن خشک ‌شود بعد از چند دقیقه ناخن مصنوعی را برمی‌دارند. در این نوع کاشت دیگر سوهان‌کشی نمی‌شود و از چسب ناخن هم استفاده نمی‌شود این نوع کاشت راحت‌ترین نوع کاشت و در عین حال بی‌کیفیت‌ترین است. در این نوع کاشت به دلیل اینکه عمل سوهان‌کشی انجام نمی‌شود بعد از مدت کوتاهی به‌اصطلاح ناخن هوا می‌گیرد و جمع شدن هوا زیر ناخن کاشت یکی از مهم‌ترین دلایل برای به وجود آمدن قارچ است. در این نوع کاشت باید مراقب بود تا ناخن‌ها کمترین تماس را با آب داشته باشند.
معمولا کاشت قالبی به افرادی که زمان کمتری برای رسیدگی به ناخن‌های‌شان دارند توصیه می‌شود. این نوع کاشت زمان کمتری نیاز دارد، به سوهان‌کشی نیاز ندارد و نظم بسیار خوبی بین کاشت انگشتان ایجاد می‌کند. به دلیل قالبی بودن این نوع کاشت باید تمام ناخن‌های دو دست یک شکل باشند در غیر این‌ صورت کاشت به شکل مرتبی انجام نخواهد شد. به دلیل ضخیم بودن کاشت، کار از حالت طبیعی خود خارج می‌شود. این نوع کاشت را می ‌توان روی انگشت‌های استاندارد کار کرد. نکته مهم این است که احتمال هوا گرفتن این کاشت بیشتر است. دوام و ماندگاری کمتری دارد و در مقایسه با روش‌های دیگر مواد بیشتر مصرف می‌شود و از آنجا که در این نوع کاشت باید کمترین تماس را با آب داشت، خانه‌دارها از انتخاب این نوع کاشت پرهیز کنند.
4.مزایا و معایب کاشت ناخن
مزاياي کاشت ناخن مصنوعي بر شخصي پوشيده نيست؛ کاشت ناخن برای افرادی که عادت به جویدن ناخن دارند و قصد ترک این عادت بد را دارند بسیار مناسب است و همچنین علاوه بر زينت بخشيدن به ناخن هايي که داراي اختلالات پزشکي هستند، سبب مي شود تا اين عضو بدن شکلي مطلوب و زيبا به خود بگيرد. تنوع بالاي روش هاي آموزش کاشت ناخن سبب شده است تا همه علاقه مندان به آن، با هر سليقه و سطح درآمدي به خواسته خود برسد. اين گستردگي و تنوع (در قيمت و متدها) سبب شده است تا طيف وسيعي از بانوان جامعه تجربه کاشت ناخن مصنوعي را داشته باشند. در اين ميان، عده اي با اين پديده ارتباط برقرار کرده و به کاشت و ترميم دائمي آن مي پردازند و عده اي نيز به دلايلي همچون حساسيت و مشکل در استفاده از ناخن هاي بلند از تکرار آن پرهيز کرده اند. نکته مشترک دو گروه فوق در آموزش کاشت ناخن، نياز به کندن ناخن هاي کاشته شده پيشين مي باشد . کاشت ناخن عملي مادام العمر نمي باشد؛ به بياني ديگر ، اين عضو مصنوعي با رشد لايه هاي زيرين استحکام خود را از دست داده و به ترميم نياز پيدا مي کند و نيت عده اي هم که از آن خسته شده و قصد برداشتن آن را دارند نيز مشخص است .به همين دليل يکي مهمترین مسئله در کاشت ناخن ، آموزش صحيح برداشتن آن مي باشد شايد عده اي روش برداشتن ناخن هاي مصنوعي را کندن آن به واسطه زور و اعمال نيرو بدانند ، اما يادمان باشد که اين متد آرايشي، با کمک مواد شيميايي اعمال مي شود، لذا استفاده از روش ها و مواد غير شيميايي براي برداشتن آن، توصيه نمي شود.