سلولیت نوعی بافت چربی با ظاهری پرتقالی شکل است که روی پوست ظاهر می شود و بیشتر در نقاطی مانند بالای ران ها، باسن ها و پهلوها دیده می شود. سلولیت به همان اندازه که در افراد چاق دیده می شود، در افراد لاغراندام نیز دیده می شود. در واقع حدود 90 درصد خانم ها این مشکل دارند. برخی سلولیت را تجمع توکسین ها یا همان سموم و مواد زائد بدن در زیر پوست می دانند. البته نمی توان این عقیده را کاملاً درست دانست. سلولیت در واقع حاصل به وجود آمدن ناهنجاری در شکل، ترتیب و اندازه ی سلول های چربی، آب و فیبرهای کلاژن در ناحیه ی ران ها و باسن است که به پوست ظاهری پرتقالی شکل و به اصطلاح دانه دانه و زبر می دهد. 
عوامل به وجود آورنده ی سلولیت عبارتند از:
- حجم چربی های موجود در زیر پوست؛ هرقدر میزان چربی های زیر پوست بیشتر باشد، احتمال تشکیل و زیاد شدن سلولیت نیز بالا می رود.
- داشتن تغذیه ی نامناسب
- عوامل ژنتیکی
- مصرف دخانیات
- رژیم های غذایی کوتاه مدت و ناپایدار
- متابولیسم کند
- مصرف برخی از داروها از قبیل قرص های لاغری، خواب آورها، قرص های ضدبارداری
- ورزش نکردن و نداشتن فعالیت جسمی مناسب
- اختلالات هورمونی از قبیل بالا بودن میزان استروژن
- دهیدراته شدن پوست
راه های درمانی سلولیت:
 الف- تغذیه
تا می توانید میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین C مصرف کنید. این آنتی اکسیدان ها برای داشتن پوستی زیبا ضروری اند و مشکلات آن را برطرف می کنند. آنتی اکسیدان ها مانند یک روکش محافظتی عمل می کنند و نمی گذارند که به فیبرهای کلاژن و سلول های دیگر پوست آسیبی برسد. نتایج پژوهش ها نشان می دهد اگر ویتامین بیشتری دریافت کرده و در عین حال ورزش منظمی نیز داشته باشید، می توانید تا بیش از 30 درصد چربی های مازاد را آب کنید. دانه های خوراکی کامل و سرشار از فیبر مانند برنج قهوه ای، سوپ جو و ذرت بو داده را بیشتر مصرف کنید. توجه داشته باشید که فیبرهای موجود در این قبیل مواد غذایی جلوی اشتهای شما را می گیرند، در نتیجه شما تمایل کمتری به مصرف غذا خواهید داشت و لاغرتر خواهید شد. مصرف نمک و ادویه را محدودتر کنید. برای خوش طعم کردن غذا از سبزیجات معطر استفاده کنید. از حبوباتی مانند عدس غافل نشوید. مواد غذایی چرب را محدودترکنید. مصرف تخم مرغ را کاهش دهید. مصرف گوشت های قرمز چرب را محدود کنید. ماهی و گوشت مرغ کم چرب و بدون پوست را در اولویت قرار دهید. حواستان به سمومی که وارد بدنتان می کنید، باشد. برای همین از کافئین زیاد، نیکوتین و .... بپرهیزید. سیگار را ترک کنید تا خون در رگ هایتان به راحتی جریان داشته باشد. روزانه به مقدار کافی آب بنوشید. بهتر است آبی که        می نوشید به همراه غذا نباشد. آب معدنی، چای سبز و دیگر مایعات سالم بهترین گزینه ها هستند. آب سموم بدن را دفع می کند و اجازه نمی دهد آب بدن از بین برود و پوست خشک شود. اگر نمی توانید روزانه به میزان کافی آب بنوشید، از مواد غذایی ای که آب کافی به بدن می رسانند استفاده کنید، مانند سیب و مرکبات. نتایج آخرین پژوهش ها نشان می دهد شاخص توده ی بدنی (BMI) زنانی که مواد غذایی آبدار مانند سیب، انگور و خیار بیشتری مصرف می کنند در مقایسه با زنان دیگری که نیاز آب بدنشان را تنها از طریق نوشیدنی ها برطرف می کنند، کمتر است. تا حد امکان مصرف قند و شیرینی ها را کاهش دهید. بدن این قندها را به چربی تبدیل کرده و به جای سوزاندن، آنها را ذخیره می کند. این چربی ها باعث سلولیت بیشتری می شوند.
ب- ورزش
ورزش کردن نه تنها چربی های اضافی را که باعث بروز سلولیت می شوند را آب می کند، بلکه سرعت جریان خون را نیز بالا می برد. برای همین حجم بافت های پوستی بیشتر شده و حالت پرتقالی شکل پوست کمتر معلوم می شود. توصیه می کنیم هرهفته پنج تا شش مرتبه و هربار نیم تا یک ساعت ورزش آئروبیک انجام دهد. بدن سازی نیز کمک می کند ماهیچه های زیر پوست سفت شده و به این ترتیب سلولیت پنهان شود. اگر می خواهید در منزل ورزش کنید، تمرین های زیر را انجام دهید:
- به پهلو دراز بکشید و پاهایتان را به صورت قیچی و نزدیک به هم به جلو و عقب باز و بسته کنید. به اصطلاح قیچی بزنید.
- در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید و روی بازوهایتان تکیه کنید. یک پا را بکشید و بالا بیاورید. هشت ثانیه در این حالت بمانید. پای دیگر را نیز به همین روش بالا بیاورید و هشت ثانیه مکث کنید. این حرکت را هشت بار برای هر پا انجام دهید.
- در حالا چهار دست و پا قرار بگیرید. یکی از پاها را بالا بیاورید. این بار سعی کنید دایره های کوچکی در هوا رسم کنید. سپس جهت دایره های فرضی را عوض کنید. این تمرین را برای هر پا هشت بار تکرار کنید.
- اگر مشکل زانو ندارید، از پله ها بالا و پائین بروید. پیاده روی و دئچرخه سواری نیز باعث کاهش اندازه سلولیت می شود.
ج- ماساژ
زمانی که روی سلولیت ها را ماساژ می دهید، سرعت جریان خون و خون رسانی به اندام ها بالا می رود و باعث دفع چربی های ئ مواد زائد این مناطق می شود. در باشگاه ها و بعضی از سالن های زیبائی این قبیل خدمات ارائه می شود. بهتر است اول روغن ماساژ روی سلولیت ها بزنید و بعد ماساژ را شروع کنید. اگر دستگاه مخصوص ماساژ سلولیت دارید که می تواند کمک تان کند، در غیر این صورت از دست های خودتان استفاده کنید. روزانه پنج تا ده دقیقه وقت برای ماساژ اختصاص دهید. دست هایتان را روی مناطق سلولیتی قرار دهید. کمی به صورت دورانی ماساژ دهید. سپس با دو دست پوستتان را بین انگشت های شست و چهار انگشت دیگر بگیرید، به طوری که یک "تا" درست کنید؛ انگار که یک نیشگون بزرگ از پوستتان گرفته اید. سپس این "تا" را به جلو برانید و رها کنید. این کار را سه بار تکرار کنید. در حرکت بعدی با دو دست یک دایره ی بسته روی قوزک پا ایجاد کنید. سپس به آرامی این حرکت دورانی را در طول پا تا ران ادامه دهید. پنج بار این حرکت را تکرار کنید. بعد از انجام این حرکت ها، انگشت ها را کمی از هم باز کنید و پنج بار بر روی سلولیت ها فشار بیاورید و به ارامی رها کنید. در واقع پنج بار با فشار کم سلولیت ها را چنگ بزنید و رها کنید. هر روز این تمرین ها را تکرار کنید.
د- لیپوساکشن
در این روش لوله جراحی نازکی به نام کانولا وارد پوست شده و چربی ها را خارج می کند. در واقع در یک جلسه می شود تا 2.5 لیتر چربی را از زیر پوست خارج کرد. در این روش کاهش توده چربی ها به سرعت قابل ملاحظه است، اما حدود یک سال وقت می برد تا وضعیت منطقه لیپوساکشن شده ثابت شود و نتایج قطعی مشخص شود. توجه داشته باشید لیپوساکشن سلولیت پوست را به طور کامل رفع نمی کند، بنابراین اگر پوستی اضافه، شل و آویزان دارید که پر از ترک است، نباید انتظار معجزه داشته باشید. این عمل در افرادی که مبتلا به فشارخون بالا یا دیابت هستند و یا افرادی که مشکلات انعقادی دارند، توصیه نمی شود. اگر تصور می کنید این گونه عمل ها پوستتان را صاف و بدون سلولیت می کنند، سراغ آنها نروید زیرا امکان سرخوردگی تان زیاد است.