روی اکثر جعبه های رنگ مو، رنگ به این صورت توصیف می شود: بلوند، قهوه ای، مشکی و قرمز (شرابی) و درجه ان را نیز اینگونه مشخص می کنند : روشن ، متوسط و تیره. ممکن است تن و سایه رنگ را نیز قید کنند مثلا طلایی یا خاکستری یا زیتونی و …

                                                             

رنگ ها در دودسته گرم و سرد قرار میگیرند:
اگر رنگ پوستتان طلایی ، زیتونی ، یا تیره است و چشمانی قهوه ای یا تیره دارید (اکثر اسیایی ها ، افریقایی و لاتین ها در این دسته جای می گیرند)، پس رنگ مویتان از نوع گرم است. اگر رنگ پوستتان روشن و رنگ چشمانتان سبز یا ابی است ، از نوع رنگ موی سرد هستید. حال اگر رنگ پوستتان گرم است ، باید سایه های طلایی مثل کاراملی و برنز در سایه ای تیره تر از رنگ پوستتان انتخاب کنید .
رنگ های تیره و مشکی را نباید انتخاب کنید چون صورتتان را به کلی محو می کند و اگر هم درجه های طلایی را انتخاب می کنید ، دقت کنید که خیلی روشن نباشد چون ممکن است رنگ مویتان نارنجی از اب در اید. اگر رنگ پوستتان سرد است ، از رنگ هایی که سرخی رنگ پوستتان را بیشتر جلوه می دهد اجتناب کنید ، رنگ هایی مثل طلایی ،
طلایی مایل به قرمز و مسی .برای پوست گرم شما بهترین انتخاب رنگ های بلوند خاکستری و قهوه ای روشن است.افرادیکه در کودکی رنگ موی بلوند و طلایی داشته اند، بهترین رنگ پوست را برای داشتن موی بلوند حتی در بزرگسالی دارند . برای کسی که رنگ پوست گرمی دارد بلوند برنجی یا هایلایت تقریبا مناسب نیست. این افراد بهتر است از درجه ها و سایه های گرمتر استفاده کنند . اگر رنگ مویتان قهوه ای است و می خواهید ان را به بلوند تغییر دهید ،
سعی کنید بلوند خیلی روشنی انتخاب نکنید. اگر می خواهید رنگ مو و پوستتان ضد و نقیض باشد به شکلی که هر دو رنگ خوب جلوه کنند، هایلایت و لولایت برای شما مناسب است . به خاطر داشته باشید که برای چشمان سبز و قهوه ای ، رنگ موی تیره بهتر است تا رنگ موی بلوند . رنگ موی قرمز و شرابی هم تقریبا همه می توانند از ان استفاده کنند .
مسئله مهم این است که درجه و سایه رنگی را انتخاب کنید که با رنگ پوستتان بیشترین سازگاری را داشته باشد. خانم هایی که رنگ پوستی روشن یا صورتی رنگ دارند ، رنگموی قرمز و شرابی بیشتر از همه به انها می اید رنگ کردن ، موی خاکستری به خاطر بافت زبری که دارد خیلی سخت است . اگر موهایتان کمتر از یک سوم سفید شده است ،
از رنگ موی موقتی که یک سایه از رنگ موی طبیعی خودتان روشن تر باشد یا تقریبا با ان همرنگ باشد استفاده کنید. رنگ موهای موقت کمتر از رنگ موهای دائم مو را خراب می کند . اما اگر موهایتان بیشتر از این مقدار سفید شده است ، یک رنگ موی بلوند خاکستری توصیه می شود چون باعث می شود موهایتان طلایی و بلوند به نظر برسد . برای ان دسته از افرادیکه می خواهند رنگ مویشان را یکی دو پرده روشنتر یا تیره تر کنند یا سفیدی موهایشان را با رنگ بپوشانند،بهتر است که در خانه خودشان موهایشان را رنگ کنند . اگر موهایتان قهوه ای روشن است ، بلوند تیره مطمئنا خیلی به شما می اید. اگر می خواهید تغییر بیشتری در خودتان ایجاد کنید ، بهتر این است که با یک متخصص ارایشگر در این رابطه مشورت کنید تا اینکه خودتان رنگ قهوه ای تیره موهایتان را یکدفعه بلوند روشن کنید.
مراقبت از موهای رنگ شده
ممکن است موهایتان را رنگ کرده باشید ولی انچه بیش از همه در زیبایی موهای رنگ شده،موثر است مراقبت از موهای رنگ شده است. قبل از هر چیز باید شامپوی ویژه موهای رنگ شده را انتخاب کنید. این شامپوها که علامت Enhancer color و یا Revival Color دارند،به علت داشتن ترکیبات خاص سبب افزایش جلوه رنگ مو می شوند.پوشیدن کلاه،روسریری و شال از تغییر رنگ موهایتان در مقابل نور خورشید جلوگیری می کند.
مراقب کلر موجود در اب استخر باشید. اگر رنگ موهایتان را خیلی روشن کرده اید ،ترکیب کلر با مواد رنگی می تواند موهایتان را بدرنگ کند، بنابراین از کلاه شنا استفاده کنید و پس از خارج شدن از استخر
دوش بگیرید . بهتر است برای خشک کردن موهایتان از سشوار استفاده نکنید. استفاده از حوله می تواند به شما در خشک کردن موهایتان کمک کند. استفاده از تقویت کننده های مو را فراموش نکنید. موهایتان را در زمان خیس بودن شانه نکنید و از شانه های دانه درشت استفاده کنید.
توصیه هایی برای انتخاب رنگ موی مناسب
پس از اینکه مطمئن شدید که به رنگ مو حساسیت ندارید،می توانید یک رنگ موی مناسب را از میان رنگ موهای موجود انتخاب کنید. یافتن رنگ موی مناسب کار ساده ای نیست. انتخاب رنگ موی ارزان قیمت و یا سپردن خود به دست ارایشگران، بدون اینکه بدانید کیفیت رنگ مویی که استفاده می کنند چگونه است،اصلا کار درستی نیست.
بنابراین اولین قدم ان است که از میان مارک های مختلف موجود برای رنگ مو،نوعی را برگزینید که کیفیت مطلوبی داشته باشد، حتی اگر مجبور شوید بهای بیشتری بابت ان بپردازید. انتخاب رنگ مو از روی کاتالوگ نیز کار درستی نیست،چون ان رنگ مو را توجه به رنگ موی طبیعی خودتان ، رنگ چشم و رنگ پوستتان انتخاب کنید.
مگر حساسیت پوست صورت هم از رنگ مو است؟
گاه در افرادی که به این رنگ‌ها حساسیت دارند، واکنش‌های حساسیتی پوست در ناحیه صورت، گوش‌ها، گردن و نواحی بالای پیشانی به صورت قرمزی، پوسته‌ریزی، تاول و حتی قرمزی چشم‌ها ظاهر می‌شود، در حالی که بیشتر افراد، این واکنش‌ها را ناشی از رنگ مو نمی‌دانند.
در واقع آنها می گویند اگر به رنگ مو حساسیت داشته باشند، باید پوست سرشان نیز دچار این عوارض شود. در حالی که وجود موها با ایجاد سپری باعث می‌شوند پوست کف سر کمتر آسیب ببیند، اما پوست اطراف آن بیشتر در معرض رنگ مو است و خطر بیشتری آنها را تهدید می‌کند.