اولین قدم باید بدانیم تفاوت میان میکاپ و آرایش عروس با گریم عروس چیست؟
به زبان ساده، گریم یعنی از بین بردن عیب و نقص صورت شما. پس کار یک گریمور حرفه‌ای هم همین است. یک گریمور حرفه‌ای تمام تلاشش را می‌کند تا با استفاده از ابزارها و هنر خود، عیب صورت شما را بپوشاند. ولی میکاپ چیز دیگری است. بیشتر با رنگ سر و کار دارد. روی زیبایی شما تمرکز دارد و زیبایی‌ها را برجسته‌تر می‌کند. فراموش نکنید میکاپ و آرایش عروس انواع مختلفی دارد. برای مثال آرایش و میکاپ عروس مدل لایت یک سبک اروپایی است که هیچ غلظتی ندارد و رنگ‌های به کار رفته در این مدل بیشتر مات هستند و درخشندگی ندارد. مدل دیگر میکاپ و آرایش عروس مدل غلیظ است. همانطور که از نامش پیداست، آرایش لب‌ها و گونه‌ها در این مدل غلیظ و پر رنگ است. 
                                                                         
سبک میکاپ و آرایش روز عروسی خود را انتخاب کنید:
البته مدل‌های دیگری هم برای میکاپ و آرایش عروس وجود دارد. نظیر مدل مدیوم که چیزی بین لایت و غلیظ است. اما سوال اصلی ما این است که کدام مدل میکاپ و آرایش عروس را انتخاب کنیم؟ مطمئنأ در قدم اول نظرخواهی از خانواده و درنظر داشتن آداب و رسوم خانواده امر مهمی است. همچنین قیمت میکاپ و آرایش عروس را هم در نظر بگیرید. سپس بهتر است یک ماه قبل از عروسی با آرایشگر خود صحبت کنید و از اون بخواهید بر اساس چهره و اطلاعاتی که شما داده‌اید چندین مدل انتخاب و به شما معرفی کند. با خودتان عکس از چندین مدل مورد علاقه هم ببرید. انتخاب بهترین آرایشگر و آرایشگاه و سالن زیبایی عروس خود بحثی جدا است که با آن هم خواهیم پرداخت.
آرایش عروسی خود را بی روح انتخاب نکنید
فراموش نکنید که لباس عروس سفید است. پس میکاپ و آرایشی را انتخاب نکنید که مات باشد و حالت چهره شما را بی روح نشان دهد. میکاپ و آرایش عروس ترجیحأ با رنگ سفید در تضاد باشد. دقت کنید انتخاب‌ مدل میکاپ و آرایش عروس تنها بر مبنای مد نباشد. بلکه همه جوانب را در نظر بگیرید. روز آرایش لباس سفید بپوشید تا رنگ آرایشتان را با لباس سفید که در عروسی خواهید پوشید هم بررسی کرده باشید.
برای آرایش و میکاپ عروس از بهترین لوازم آرایش استفاده کنید
نکته مهم دیگری هم که در مورد مدل میکاپ و آرایش عروس وجود دارد این است که فراموش نکنید قرار است یک روز کامل آرایش در صورت شما باشد. پس از آرایشگر خود بخواهید بهترین محصولات و برندها را برای آرایش شما انتخاب کند. در بحث مژه و ابرو هم سعی کنید بهترین مژه مصنوعی را (در صورت نیاز) انتخاب کنید. ابروها هم ترجیحأ رنگ موهای شما باشد. تصور کنید میکاپ و آرایش عروس را که مد روز است انتخاب کرده‌اید. سال‌ها بعد که فیلم عروسی خود را میبینید ممکن است آن مدل آرایش دیگر مد نباشد و چه بسا شما را سنتی نشان دهد. پس زیاد هم درگیر مد نشوید و سعی کنید میکاپ و آرایش عروس را انتخاب کنید که شما را زیبا و رویایی نشان می‌دهد. در انتخاب مرطوب کننده هم دقت کنید. مرطوب کننده مناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید تا یک لایه مناسب برای انجام یک میکاپ و آرایش عروس عالی ایجاد شود.
انتخاب بهترین آرایشگاه برای میکاپ و آرایش عروس
قرار بود همه چیز درباره میکاپ و آرایش عروس را بررسی کنیم. بی شک انتخاب بهترین آرایشگر و آرایشگاه و سالن زیبایی عروس، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شما خواهد بود. نگرانی در این مورد کاملا طبیعی است. برای انتخاب مناسب باید به چند مورد توجه داشته باشید. اول اینکه برای میکاپ و آرایش عروس چقدر هزینه در نظر گرفته‌اید. این بسیار مهم است. هزینه آرایش به عوامل زیادی نظیر سابقه سالن زیبایی عروس و نوع پکیج بستگی دارد.  ویژگی‌های پکیج آرایشگاه را بررسی کنید. ببینید آیا کارهایی که در نظر دارید در این آرایشگاه انجام می‌شود؟ هر آرایشگاه برای میکاپ و آرایش عروس پکیج‌های گوناگونی دارد که باید بررسی شوند. لذا فراموش نکنید همه چیز درباره میکاپ و آرایش عروس یک آرایشگاه را زیر ذره‌بین بگیرید. حتما عکس‌های کارهای انجام شده توسط آرایشگر را ببینید. چرا که سابقه کار آن آرایشگاه به حساب می‌آید. ضمن گفت و گو با آنها، اخلاق و رفتار آرایشگر و پرسنل آنجا را هم بسنجید. سعی کنید آرایشگاهی را انتخاب کنید که به تالار و محل عروسی نزدیک باشد. و در آخر فراموش نکنید انتخاب بهترین آرایشگر و آرایشگاه و سالن زیبایی عروس اهمیت فوق العاده‌ای دارد و در این مورد کمی حساسیت نشان دهید.