رنگ این خطوط و شکلشان با پوست طبیعی متفاوت هستند. این امکان وجود دارد که با لمس آثار ترک پوست احساس خارش یا سوزش کنید.ترک های پوستی ضایعات پوستی هستند که بیشتر شامل ترک پوست شکم، استرچ مارک سینه ها، بالای باز و و یا ران نمایان می شوند.با کشیدگی پوست، کلاژن ضعیف شده و چرخه‌ی طبیعی تولید کلاژن، مختل شده و آسیب می‌بیند. در نتیجه نهایتا، اسکارهای ظریفی زیر لایه‌ی بیرونی پوست ایجاد می‌شود.
                                                  
ترک های پوستی در ابتدا به رنگ های صورتی یا قرمز به نظر می رسند، اما به تدریج یک خط نقره‌ای رنگ نازک روی سطح پوست نمایان شده و استرچ مارک بوجود می‌آید.
استرچ مارک ها به چه دلایلی بر روی پوست ایجاد می شوند؟
دوران بارداری
افزایش وزن بدن به صورت ناگهانی و چاقی
همچنین کرم های کورتیکواسترویید ، لوسیون ها و قرص ها و استفاده مداوم و طولانی مدت استروییدهای سیستمیک یا خوراکی می توانند استرچ مارک ها را ایجاد کنند
راههای پیشگیری از ترکهای پوستی
ماساژ پوست باعث گردش خون منظم می شود
همیشه پوست را مرطوب نگه دارید
غذاهای سالم بخورید.
از رژیم های لاغری غیر اصولی اجتناب کنید.
اگر می خواهید وزن کم کنید به آرامی برنامه رژیمی را دنبال کنید.
در دوران بارداری از کرم های مخصوص برای شکم استفاده کنید.
غذاهای شامل ویتامین D , C استفاده کنید.
وزن خود را متعادل نگه دارید.
کرم های ویتامین E بهترین روش پیشگیری از آنها می باشند.
منظم ورزش کنید
راه مؤثر درمان
میکرونیدلینگ به میزان چشمگیری ظاهر استرچ مارک‌ها را بهبود می‌دهد. میکرونیدلینگ یا تحریک کلاژن رنگ و بافت ترک‌خوردگی‌های پوست را بهبود بخشیده و اسکارها را با پوست اطراف آن همرنگ می‌کند. همچنین با میکرونیدلینگ می‌توان عرض و عمق ترک‌های پوست را کاهش داده و باعث تحریک رشد جزئی پوست شد، بنابراین در حالی که با هیچ روشی نمی‌توان ترک‌خوردگی‌های پوست را ترمیم کرد، میکرونیدلینگ ظاهر آنها را کاهش داده و باعث می‌شود که این اثرات روی پوست قابل مشاهده نباشند.
در خلال فرایند بهبودی، پوست سالم‌تر و جدیدتر شکل می‌گیرد. به این نوع روش درمانی، تحریک کلاژن نیز گفته می‌شود به علاوه، در درمان با درماپن از سرم‌های موضعی استفاده می‌شود که در سوراخ‌های ریزی که در پوست به وسیله درماپن ایجاد می‌شود نفوذ کرده و درمان با اثربخشی بیشتری انجام می‌شود. کاهش چشمگیر PIH یکی از مزایای مهم میکرونیدلینگ ترک‌های پوست است