در این مطلب ۱۹ دانستنی جالب درباره ناخن هایتان را مشاهده می کنید.
۱- ناخن هایتان از کراتین ساخته شده 
کراتین نوعی پروتئین است که سلول‌ های بافت ناخن از آن تشکیل شده‌اند. کراتین نقش مهمی در سلامت ناخن دارد. کراتین ناخن‌ را قوی و مقاوم می‌ کند تا آسیب نبینند.

                                                         

۲- کراتین همان چیزی است که موهایتان را می‌ سازد 
کراتین، تشکیل دهنده‌ ی سلول‌های موهایتان نیز هست. همچنین سلول‌های بخش اصلی غدد و غشای درونی ارگان‌ ها نیز از کراتین ساخته شده است.
۳- بخشی از ناخنتان که دیده می‌ شود مُرده است 
ناخن در زیر پوست شروع به رشد می‌کند. با رشد سلول‌ های جدید، سلول‌های کهنه و مرده به سمت پوست رانده می‌ شوند. بخشی از ناخن که می‌ توانید آن را ببینید از سلول‌های مرده تشکیل شده و به همین دلیل است که کوتاه کردن ناخن درد ندارد.
۴- همان بافت مُرده‌ ی ناخن به خون نیاز دارد تا رشد کند و فُرم ناخن را تشکیل بدهد
رگ های خونی ریزی به نام کاپیلاری در زیر بستر ناخن وجود دارند. جریان خون در کاپیلاری ها کمک می‌ کند تا ناخن رشد کرده و صورتی رنگ باشد.
۵- ناخن‌ هم حس دارد 
ناخنی که می‌ بینید مُرده است و حس ندارد اما لایه‌ ای از پوست زیر ناخن وجود دارد که درمیس نام دارد و این لایه دارای پایانه‌های عصبی حسی است. این عصب‌ ها وقتی که به ناخن فشاری وارد بشود، به مغز سیگنال می‌ فرستند.
۶- ناخن‌ های دست هر ماه تقریبا ۳.۵ میلیمتر رشد می‌ کنند 
ناخن‌ های پا نیز هر ماه حدود ۱.۵ میلیمتر رشد می‌ کنند. اگر تغذیه‌ ی درست داشته باشید و مراقب سلامت ناخن‌ هایتان باشید، بر سرعت رشد ناخن‌هایتان تاثیر می‌ گذارد.
۷- بعد از مرگ، رشد ناخن‌ها متوقف می‌ شود 
هر چند باور اشتباهی وجود دارد که می‌ گوید بعد از مرگ نیز ناخن‌ها به رشد خود ادامه می‌ دهند اما چنین چیزی حقیقت ندارد. بعد از مرگ، پوست دهیدراته شده و افت می‌کند، به همین دلیل به نظر می‌ رسد ناخن رشد کرده است.
۸- رشد ناخن در مردها سریعتر است 
اما رشد مو در زنها سریع تر است. به استثنای دوران بارداری که هم ناخن و هم موهای مادر سریع تر از ناخن و موهای یک مرد رشد می‌ کند.
۹- ناخن‌ های دست مسلط سریع تر رشد می‌ کنند 
اگر راست دست هستید حتما متوجه شده‌اید که ناخن‌ های دست راستتان سریع تر از ناخن‌ های دست چپتان رشد می‌ کنند و برعکس. علتش می‌ تواند این باشد که دست مسلط، فعال‌ تر است.
۱۰- فصل ها بر رشد ناخن اثر می‌گذارند 
ناخن در تابستان سریع تر از زمستان رشد می‌ کند. در مورد دلیل این اختلاف تحقیقات زیادی انجام نشده است اما پژوهشی روی موش‌ها دریافت هوای سرد، جلوی رشد ناخن‌ هایشان را گرفت.
۱۱- اینکه چقدر از دست های خود استفاده می‌ کنید بر رشد ناخن‌ها اثر دارد 
استفاده ی زیاد از دست ها باعث می‌ شود ناخن‌ هایتان بیشتر تکان بخورند مثلا استفاده از کیبورد. این اتفاق موجب افزایش جریان خون در دست ها و تحریک رشد ناخن می‌ شود.
۱۲- رنگ ناخن طبق وضعیت سلامت می‌ تواند تغییر کن 
حدود ۱۰ درصد از تمام بیماری های پوستی با ناخن نیز مرتبطند. ناخن‌ های زرد، قهوه‌ای و یا سبز معمولا نشان دهنده‌ ی عفونت قارچی‌ اند. در برخی موارد، ناخن زرد رنگ علامت بیماری تیروئید، پسوریازیس و یا دیابت است.
۱۳- نقطه‌های سفید روی ناخن، علامت کمبود کلسیم نیستند 
نقطه‌های سفید روی ناخن معمولا ناشی از آسیب‌ هایی به ناخن‌اند، مثلا در اثر جویدن آنها. این نقطه‌ها عموما بی‌ خطر بوده و با رشد ناخن برطرف خواهند شد.
۱۴- استرس واقعا روی ناخن‌هایتان تاثیر دارد 
استرس می‌ تواند باعث شود ناخن‌ها آهسته‌تر رشد کرده و یا حتی رشدشان متوقف شود. وقتی مجددا رشد خود را شروع کنند، احتمالا خطوط افقی روی ناخنتان خواهید دید. این خطوط نیز بی‌ خطر بوده و با رشد ناخن برطرف می‌ شوند.
۱۵- ناخن جویدن، شایع‌ترین علامت اضطرابی است 
ناخن جویدن که به آن اونیکوفاگیا نیز می‌ گویند معمولا موجب آسیب بلند مدت نمی‌ شود. اما می‌ تواند ریسک ابتلا به بیماری را بیشتر کند زیرا میکروب وارد دهان می‌شود. آسیب پوست‌ اطراف ناخن هم می‌ تواند منجر به عفونت شود.
۱۶- واقعا باید بگذارید ناخن‌ هایتان نفس بکشند 
برای حفظ سلامت ناخن‌ها، زمان هایی آنها را بدون لاک یا ناخن مصنوعی رها کنید. استفاده از این جور چیزها و برداشتن‌ آن ها می‌ تواند به ناخن آسیب بزند، پس گاهی اجازه بدهید نفس بکشند و استراحت کنند تا خودشان را ترمیم کنند.
۱۷- ضخامت ناخن‌ هایتان می‌ تواند علت ژنتیکی داشته باشد 
رشد ناخن و سایر فاکتورها تا حدودی بستگی به ژن هایی دارد که به ارث می‌برید. سایر فاکتورها شامل سن و وضعیت سلامتی‌ شما می‌ شود.
۱۸- کوتیکول‌ های وظیفه‌ ای دارند 
پوست نقره‌ای رنگ ظریفی که در پایه‌ی ناخن‌هایتان است، از ناخن جدید در برابر میکروب‌ها محافظت می‌ کند. نباید کوتیکول‌ ها را بردارید چون با این کار، یک سد دفاعی مهم را مانع عفونت می‌ شود از بین می‌ برید.
۱۹- ناخن‌، وجه تمایز انسان و گوریل و میمون از سایر پستانداران است 
راسته‌ ی نخستینیان که انسان هم جزو آن هاست به جای پنجه ناخن دارند و انگشت شست. این ویژگی باعث می‌ شود انسان دست های چابک‌ تری داشته باشد که به او اجازه می‌ دهد بهتر از سایر پستانداران چیزها را در دست بگیرد.
حرف آخر
ناخن‌ های شما شرحی از سلامت عمومیتان هستند. تغییرات در رنگ ناخن یا اختلال در رشد آنها می‌ تواند علامتی از یک بیماری، تغذیه‌ی نادرست و یا استرس زیاد باشد.
نکاتی برای حفظ سلامت ناخن 
ناخن‌ های خود را مرتبا کوتاه کنید، اگر می‌ خواهید ناخن‌ هایتان را بلند نگه دارید هنگام شستن دست ها حتما زیر آنها را خوب بشویید، برای شستن دست ها از آب و صابون و برس ناخن استفاده کنید، ابزار مانیکور را بعد از هر استفاده ضد عفونی کنید، ناخن‌ هایتان را نجوید، پوست‌های اطراف ناخن را نکنید و از ابزار مناسب این کار برای برداشتن پوست‌ های اضافی استفاده کنید.