برای تابستان موهایمان را چه رنگی کنیم؟
شاید با دیدن عبارت رنگ‌ موهای تابستانه اولین فکری که به ذهنتان برسد این باشد که مگر رنگ مو هم تابستانه و زمستانه دارد؟ باید بگوییم بله رنگ مو فصلی است. رنگ مو فصلی بیشتر روشن است یعنی رنگ‌ هایی که تم طلایی یا هلویی دارند و برای زمستان معمولا رنگ‌های تیره مثل شرابی، بادمجانی و ... استفاده می ‌شود. 

                                                              

البته معمولا انتخاب دقیق رنگ‌ ها در سال‌ های متفاوت فرق دارد مثلا یکسال تابستان رنگ‌ های دودی بیشتر مد می‌ شود و سال دیگر رنگ‌ هایی از طیف زیتونی.
علاوه بر اینکه چه رنگ مویی را انتخاب کرده‌ایم، اینکه آن را چگونه می‌ زنیم هم اهمیت زیادی دارد، فرمول ترکیبی هر کدام را به طور تقریبی برایتان آورده‌ایم، اما توصیه‌ ما این است که چون زدن رنگ‌ های روشن و به‌ خصوص دکلره کردن کار دشواری است،‌ رنگ کردن را به آرایشگر ماهری بسپارید.
بلوند روشن
از رنگ موهای بسیار مناسب تابستان رنگ بلوند یا همان روشن است به‌ خصوص برای خانم‌ هایی که رنگ پوست روشن دارند، البته برخی از خانم‌ها هم دوست دارند ضمن اینکه پوستشان را برنزه می‌ کنند به موهایشان نیز رنگ روشن بزنند که ما آن را چندان توصیه نمی‌ کنیم. هنگام روشن کردن موها باید دقت شود که سایه رنگ بیش از حد سفید و خاکستری نشود چون نه‌ تنها سن را بالا می‌ برد بلکه زیبایی چندانی هم ندارد. یادتان باشد موی بلوند ممکن است در اثر مواد شیمیایی موجود در استخر شنا سبز شود که برای پوشاندن این سبزی شما می‌ توانید با استفاده از رنگ‌های گرم (قرمز یا طلایی) شامپوهای براق‌ كننده و شفاف‌ كننده هم این مشکل را حل کنید.
چگونه به‌ دست می‌آید:
رنگساژ بلوند دودی

باید موها را دکلره کنید و تا پایه 9 برسانید و بعد دو سوم از تیوپ رنگ C7 یا C6 (دودی بلوند تیره یا روشن) را با یک‌ سوم از واریاسیون دودی مخلوط کنید و با اکسیدان شش درصد و آب به موها بزنید.
بلوند عسلی
اگر نخواهید موها را خیلی روشن کنید، می‌ توانید سراغ رنگ‌های عسلی بروید که به‌عنوان بلوند تیره هم شناخته می‌ شوند. این رنگ برای بیشتر رنگ پوست‌ ها مناسب است به‌ خصوص کسانی که رنگ پوستشان سرد است چون عسلی کمی گرما به صورت آنها می‌ بخشد، هم چنین اگر چشم‌ها و پوستی روشن دارید این رنگ بسیار به شما می‌ آید. یادتان باشد اگر بخواهید رنگ موهایتان عسلی خوش‌ رنگی دربیاید، باید موها را دکلره کنید تا رنگ به خوبی روی آن بنشیند.
عسلی گرم
باید موها را دکلره کنید و تا پایه 8 برسانید و بعد بلوند شکلاتی متوسط را با بلوند طلایی متوسط به اندازه مساوی و دو سانت بلوند متوسط مخلوط کرده و با اکسیدان شماره یک یعنی اکسیدان شش درصد به موها بزنید.
قرمز پررنگ
اگر بخواهید تنوع بیشتری به چهره‌ تان بدهید، می‌ توانید یکی دیگر از رنگ‌ های مناسب فصل تابستان یعنی قرمز تیره را انتخاب کنید، رنگی که به هر حال به رنگ مسی بسیار نزدیک است، به این ترتیب بهتر است از رنگ موی پایه که آبی در آن ترکیب شده باشد استفاده شود. البته یادتان باشد که اگر پوستی روشن دارید که در آن کمی قرمزی وجود دارد اصلا رنگ‌ های خانواده قرمز برای موهای شما مناسب نیست چون باعث قرمزی بیشتر صورت می‌ شود و آن را ورم کرده و پرالتهاب نشان می‌ دهد، اما اگر پوستی سبزه دارید که ته‌ مایه آن کمی زردی دارد رنگ‌ های متمایل به قرمز می‌تواند به صورتتان زیبایی خاصی ببخشد به‌ خصوص اگر سراغ لولایت یا های‌ لایت این رنگ بروید. یادتان باشد قرمز از رنگ‌ هایی است که دوام چندانی ندارد. بنابراین تا جایی که ممکن است کمتر موهایتان را بشویید. بهترین حالت این است که هفته‌ ای دوبار موهایتان را بشویید و نهایتا اگر موهایی خیلی چرب یا خیلی نازک دارید یک روز درمیان آنها را شست‌وشو دهید. بهتر است موهایتان را با آب ولرم آب کشی کنید و به هیچ وجه از آب داغ استفاده نکنید.
قرمز تیره
10 سانت بلوند قرمز تیره یعنی ‌RF یا R را با دو سانت واریاسیون قرمز مخلوط کرده و با اکسیدان یک یعنی شش درصد به موها بزنید.
خرمایی رنگ
خانم‌ هایی که رنگ موی طبیعی خودشان تیره است، می‌ توانند از رنگ موی خرمایی استفاده کنند، هم چنین رنگ خرمایی برای خانم‌ هایی که پوست سبزه یا گندمون دارند و طرفدار سادگی هستند ایده‌ آل است البته برای خرمایی توصیه ما این است که رنگ خرمایی را لا به‌ لای موها بزنید و تمام مو را رنگ نکنید بلکه آن را هاشوری روی موها بزنید تا روشن و تیره شود، یادتان باشد که مهم‌ ترین نکته این است که ریشه مو را اصلا رنگ نکنید تا موهایتان زمخت نشان داده نشود و به صورت هاله‌ های روشن و تیره درآید. 
برای به‌ دست آوردن رنگ خرمایی باید با توجه به تنی که می‌ خواهید موهایتان داشته ‌باشد و رنگدانه‌ های زیرین موهایتان، یک رنگ از بین پایه‌های چهار یا پنج یا حتی شش انتخاب کنید؛ اگر رنگدانه‌ های زیرین موهای خودتان قرمز است، می‌ توانید از گروه C یا M انتخاب کنید تا کمی قرمزی موها را بپوشاند.
چند توصیه برای رنگ کردن موهای سفید
وقتی بیشتر مو سفید شده باشد هنگام رنگ کردن باید از جایی كه سفید ترین موها را دارد شروع كنید. رنگی انتخاب كنید كه یك درجه تیره‌ تر از رنگ مورد نظرتان است چراکه به خاطر نبود رنگ در تارهای مو رنگی كه می‌ گذارید روشن‌ تر به نظر می‌ رسد. اگر موهای سفید دارید و رشد آنها نسبتا زیاد است، استفاده از رنگ‌ های روشن‌ تر بهتر است زیرا موهای سفید وقتی رشد كرده و با موهای رنگ كرده مخلوط می‌ شوند كمتر مشخص می‌ شوند.
اگر موهای سفید شما خیلی زبر و در برابر رنگ مقاوم شده باشد شاید لازم باشد كه قبل از رنگ كردن آنها را نرم كرد. به راهنمایی‌ های سازندگان رنگ‌ها توجه كرده و همیشه قبل از گذاشتن رنگ، موهایتان را خشك کنید. رنگی كه روی موی خیس یا مرطوب گذاشته شود، رقیق شده و نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.
معمولا موهای سفید حاشیه سر بسیار مقاوم‌ هستند پس یادتان باشد برای رنگ کردن باید اول این منطقه و این موها رنگ شوند و پس از اتمام رنگ نیز دوباره باید این نواحی رنگ شوند، همچنین احتمالا یك تن تیره‌ تر باید به این ناحیه و موهایش زده ‌شود.
رنگ موهای فانتزی
اگر بخواهید تنها یک‌ بار در سال سراغ رنگ‌های فانتزی بروید بدون شک آن زمان تابستان است اما یادتان باشد اگر بخواهید از رنگ‌های فانتزی برای موهایتان استفاده کنید، باید چند نکته را مدنظر قرار دهید، اول اینکه باید موها کاملا سالم باشند چرا که اگر موهای شما خشک و آسیب دیده باشند، احتمالا رنگی مطابق میل شما به دست نخواهد آمد و مهم‌ تر آنکه رنگ، ماندگاری چندانی روی موها نخواهد داشت (رنگ‌های فانتزی حتی روی موهای سالم نیز خیلی ماندگار نیستند).
از طرف دیگر برای چنین رنگ‌ هایی باید اعتماد به نفس بالایی داشته‌ باشید که بتوانید گاهی نگاه‌ های عجیب و غریب اطرافیان را قبول کنید. 
شاید بتوان گفت موهایی با رنگ فانتزی مثل یک لباس پرزرق و برق است که توجه همه را به خود جلب می‌ کند.البته توصیه ما این است که رنگ‌ های فانتزی را به تمام مو نزنید بلکه های‌ لایت‌ هایی در مو در بیاورد.
رنگ‌ های فانتزی بسیار متنوع هستند ولی نکته مشترک در میان تمام آنها این است که باید موها قبل از رنگ، دکلره شوند. در اینجا چند نمونه از ترکیب این رنگ‌ ها را به شما معرفی می‌ کنیم.
نقره‌ای - یخی
10 سانت بلوند نقره‌ای یعنی C9 با سه سانت واریاسیون نقره‌ای 0/22 و 3 سانت واریاسیون خاکستری مخلوط کرده و با اکسیدان شماره یک یعنی شش درصد به موها بزنید.
رنگساژ‌های رنگ
رنگ موی فانتزی مثلا بنفش یا واریاسیون همان رنگ، رنگ بنفش را به نسبت قد مو که اگر کوتاه (تقریبا تا گردن) است دو بند انگشت رنگ و بلند تر از آن را به همین نسبت تا نصف تیوپ رنگ با مقداری شامپو که برای شست‌ و شوی سر همیشه استفاده می‌ کردید، مخلوط کنید.
از یکی، دو سانت پایین‌ تر از ریشه روی کل موها که البته تمیز و خیس هستند، بکشید و مثل شست‌ و شوی مو عمل کنید. رنگ باید به همه نقاط مو برسد. بعد از یک ربع تا 20 دقیقه بشویید.