انتخاب رشته تحصیلی، دغدغه اولیا یا دانش‎آموزان
والدین دنبال دکتر و مهندس کردن فرزندشان نباشند. به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، تا دو سال پیش انتخاب رشته در مقطع تحصیلی متوسطه دوم و پایه دهم انجام می‎شد، اما با استقرار نظام  3،3،6 انتخاب رشته تحصیلی به دوره متوسطه اول و پایه نهم انتقال پیدا کرد.
                                                                   
قطعا انتخاب رشته تحصیلی دانش‎آموزان در حکم انتخابی طلایی و مهم برای بسیاری از آنان خواهد بود، چرا که راه را برای ورود آنها به رشته مورد علاقه‎شان در دانشگاه و به دنبال آن فعالیت در شغل مورد پسندشان فراهم می‎کند.
در حال حاضر اغلب دانش‎آموزان به انتخاب رشته‎های تجربی تمایل دارند و با اندیشیدن به جذب در نهادهای دولتی، آینده شغلی خود را تضمین شده می‎دانند، حال آنکه متاسفانه آمار فارغ‎ التحصیلان دانشگاهی بیکار گواه این است که به دلیل انتخاب رشته نادرست در دبیرستان و پس از آن دانشگاه، حتی با اخذ مدرک کارشناسی ارشد نیز موفق به اشتغال نشده‌‎اند.
متأسفانه تصور نادرست از ماهیت و وجهه اجتماعی مشاغلی همچون پزشکی و مهندسی در رشته‎های دارای بازار کار موفق موجب شده است که خانواده‎ها سطح توقع خود را از توان علمی و تحصیلی فرزنداشان بالا ببرند و به تبع آن به دنبال موفقیت آنان در این رشته‎ها باشند و همین امر در آینده بیکار شدن این افراد را رقم می‎زند.
برخی والدین به دنبال این هستند که از طریق انتخاب رشته تحصیلی فرزندشان به آرزوهای خود دست یابند و به عبارت بهتر ناکامی خود در رشته شغلی را در فرزندانشان جستجو کنند، حال آنکه ممکن است، فرزند آنها در کارهای ظریف فنی توانایی و استعداد داشته باشد.
در دهه‎های گذشته که درب دانشگاه‎ها برای معدود افرادی باز بود و خبری از تنوع رشته‎های تحصیلی و دانشگاهی نبود، تحصیل و به دنبال آن فعالیت شغلی در مشاغل پزشکی و مهندسی آمال بسیاری از افراد بود.
اما امروزه با وجود  تنوع رشته‎های تحصیلی و تعدد مراکز دانشگاهی افراد می‎توانند، بر اساس استعداد ذاتی و علاقه‎شان رشته مورد نظر خود را انتخاب کرده و راه موفقیت را بپیمایند.
هدایت تحصیلی رنگ اجبار به خود نگیرد
یکی از والدین دانش‎آموزان بروجردی گفت: بدون شک آرزوی هر پدر و مادری موفقیت شغلی و زندگی فرزندشان است و دوست دارند، آنها شغلی مهم و پر درآمد داشته باشند تا در زندگی خود دچار مشکلات معیشتی و اقتصادی نشوند.
هدایت تحصیلی به منظور انتخاب رشته تحصیلی در مدارس کار خوبی است، اما نباید با اجبار همراه باشد که در این صورت به مانعی برای پیشرفت ‎دانش‎آموزان و ایجاد رخوت و ضعف تحصیلی در آنها تبدیل می‌‎شود.
مشاوران تحصیلی و خانواده‎ها نه تنها هدایت‎کننده و راهنمای دانش‎آموزان باشند، نه اینکه رشته‎ای غیر مرتبط با سلایق و توان علمی دانش‎آموزان را به آنها القاء کنند.
نگاه جامعه فعالیت در بدنه دولت را دنبال می‎کند
وجهه اجتماعی مشاغل دولتی در جامعه امروز ما موجب شده که سطح انتظار و توقع والدین از دانش‏آموزان برای انتخاب رشته تحصیلی که در  آینده آنها را پشت میزهای کارمندی بنشاند، بالا برود.
مهدی روزبهانی اظهار کرد: در حالی دغدغه آینده شغلی برای دانش‎آموزان پسر در رشته‎های فنی و حرفه‎ای و یا کار و دانش بسیار کمتر از دیگر رشته‎ها است که با وجود درآمدزا بودن این رشته‎ها باز هم نگاه جامعه به سمت فعالیت در بدنه دولت و کار دولتی است.
هر چند بر اساس علاقه شخصی و مشاوره مشاوران شاخه فنی و حرفه‎ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده بودم که به اصرار خانواده بدون هیچگونه رضایت قلبی در حال تحصیل در رشته ریاضی هستم.
رشته تحصیلی زمینه‎ساز آینده شغلی دانش‎آموزان است
عضو هسته مشاوره و سرگروه آموزشی مشاوره شهرستان بروجرد در این باره گفت: مشاوران ما در کنار وظایفی که بر عهده دارند، وظیفه مشاوره تحصیلی دانش‎آموزان را نیز عهده‎دار هستند که دانش‎آموزان در این هدایت تحصیلیبا راهنمایی مشاوران رشته تحصیلی را از طریق آزمون‎های عملکردی و بر اساس توانایی و علاقه خود انتخاب می‎کنند.
   انتخاب رشته تحصیلی می‎تواند، زمینه‎ساز شغلی آینده دانش‎آموزان باشد، خاطر نشان کرد: بنابراین در مدارس باید دانش‎آموزان را با در نظر گرفتن استعدادها و توانمندی‎های ذاتی‎شان به رشته تحصیلی مورد علاقه‎شان هدایت کرد، تا آنها در آینده بدون هیچ تجربه و حتی علاقه و رغبتی وارد فضای کاری و شغلی نشوند.
وی بیان کرد: یکی از اهداف و وظایف مهم آموزش و پرورش تربیت نیروی انسانی ماهر، کارآمد و مسوول است که بتواند، در آینده فردی موفق برای جامعه باشد.
عضو هسته مشاوره و سرگروه آموزشی مشاوره شهرستان بروجرد به تاثیر عوامل محیطی و فردی در انتخاب رشته تحصیلی دانش‎آموزان و هدایت شغلی آنها اشاره و تاکید کرد: هوش، استعداد، علاقه و ویژگی‎های شخصیتی دانش‎آموزان جزو عوامل فردی هستند که در آموزش و پرورش باید از طریق آزمون‎های عملکردی شناسایی شده و بر مبنای آنها دانش‎آموزان هدایت تحصیلی شوند.
ابوالحسنی تصریح کرد: شرایط اجتماعی و اقتصادی خانواده‎ها نیز جزو عوامل محیطی تاثیرگذار در آینده تحصیلی و شغلی دانش‎آموزان به شمار می‎آیند.
ضرورت ایفای نقش آگاهی‎بخشی اولیا در هدایت تحصیلی دانش‎آموزان
یکی از وظایف نظام آموزش و پرورش در هر کشوری از جمله ایران در دوره متوسطه تربیت نیروهای انسانی ماهر و غیر ماهر است، تا آنها از طریق این آموخته‎ها وارد بازار کار شوند.
عضو هسته مشاوره و سرگروه آموزشی مشاوره شهرستان بروجرد تاکید کرد: آموزش و پروش باید برای جوانانی که بنا به دلایلی نمی‎توانند، وارد تحصیلات دانشگاهی شوند و نیاز به آموخته‎های دوره متوسطه دارند، باید تدابیری بیندیشد.
از سویی دانش‎آموزان و خانواده‎های آنها باید بدانند که دکتری و مهندسی به تنهایی هدف و شغل ایده‎آل نیستند، از طرفی مشاغل کاربردی و درآمدزای دیگری نیز وجود دارند دانش‎آموزان می‎توانند، با فعالیت در آن رشته‎ها راضی و موفق باشد.
متاسفانه برخی والدین فقط خودشان در این زمینه تصمیم گیرنده هستند و به علاقه و توانایی فرزندان‎شان توجهی ندارند و در چنین شرایطی دانش‎آموزان صرفأ به انتخاب والدین خود تن می‎دهند.
عضو هسته مشاوره و سرگروه آموزشی مشاوره شهرستان بروجرد تاکید کرد: نقش پدر و مادر در انتخاب رشته تحصیلی فرزند آنها باید همانند موضوعات دیگر به جای تصمیم‎گیرنده، حمایت‎کننده و آگاهی‎دهنده باشد، تا در نهایت تصمیم‎گیری منجر به فعالیت در شغلی شود که مورد دلخواه فرزندشان باشد.
خانواده‎ها دنبال دکتر و مهندس شدن فرزندشان نباشند
خوشبختانه در حال حاضر رشته‎های تحصیلی متناسب با استعداد دانش‏آموزان وجود دارند که تحصیل در این رشته‎ها زمینه‎ساز شکوفایی توانمندی‎های آنها می‎شود، البته به شرط آنکه خانواده‌‎ها تنها به دنبال دکتر و مهندس شدن فرزندانشان نباشند.
عضو هسته مشاوره و سرگروه آموزشی مشاوره شهرستان بروجرد از خانواده‎ها خواست که در برهه حساس و سرنوشت‎ساز انتخاب رشته تحصیلی فرزندشان نسبت به استفاده از نقش مشاوران در هدایت تحصیلی آنها اهتمام داشته و کمک کنند، تا هر دانش‎آموز بر اساس توانایی خود رشته تحصیلی که آینده شغلی او را رقم می‎زند، انتخاب کند.
هدایت تحصیلی در مقطع ابتدایی علمی‎تر است
ابوالحسنی تصریح کرد: بر اساس آنچه که گفته شد، آموزش و پرورش باید دانش‎آموزان و خصوصأ خانواده‎های آنها را با دیگر مشاغل مورد نیاز جامعه آشنا کند که خوشبختانه جلسات توجیهی در این زمینه برگزار شده است.
وی بیان کرد: کمیته هدایت تحصیلی در بروجرد تشکیل و تصمیماتی اتخاذ شده است، تا با استفاده از ظرفیت رسانه‎ها، برگزاری جلسات توجیهی برای اولیا و دانش‎آموزان، بهره‎گیری از پتانسیل مشاوران و برپایی نمایشگاه‎های دانش‎آموزان با مشاغل و حرفه‎های مختلف بازار کار آشنا شوند.
عضو هسته مشاوره و سرگروه آموزشی مشاوره شهرستان بروجرد هدایت شغلی و تحصیلی افراد را در مقطع ابتدایی علمی‎تر دانست و افزود: باید از همان دوران کودکی موضوع استعدادیابی و حتی فعالیت شغلی آینده آنها در خانواده‎ها مطرح شود، به عبارت بهتر خودشناسی، آگاهی‎بخشی و آشنایی افراد با مشاغل باید از مقطع ابتدایی آغاز شود.