انواع نا مرتبی دندان ها
برای کمک به درک بهتر مشکل نا مرتبی دندان‌ ها و ناهنجاری‌‌ های لبخند شما، در اینجا انواع مختلف این مشکلات که شیوع بیشتری دارد، توضیح داده می‌ شود:

                                                             
اپن بایت 
به حالتی گفته می‌ شود که بین دندان‌ های جلویی بالا و پایین فاصله وجود داشته باشد. در این حالت وقتی که شما دهان خود را می‌بندید، دندان‌ های قسمت عقب دهان به هم می‌رسند، اما دندان‌ های جلویی به هم نمی‌ رسند و یک فاصله بین فک بالا و پایین وجود دارد. این مشکل معمولاً به علت عادت به زبان زدن به پشت دندان‌ ها یا عادت به مکیدن شست در دوران کودکی ایجاد می‌ شود.
اوربایت
 به حالتی گفته می‌ شود که دندان‌ های بالایی روی دندان‌ های پایین را بپوشانند یا با آن هم پوشانی عمودی داشته باشند. این عارضه می‌ تواند ارثی باشد و یا به علت ناهنجاری‌ های فک به وجود بیاید. همچنین اوربایت می‌ تواند به علت عادت‌ ها و رفتارهای ناسالمی مانند جویدن مداد یا گاز گرفتن ناخن‌ ها به وجود بیاید.
اورجت
به جلوتر بودن دندان‌ های بالا از دندان‌های پایین در جهت افقی گفته می‌ شود. تفاوت بین اوربایت و اورجت آن است که معمولاً در حالت اورجت، دندان‌های جلویی بیشتر جلو آمده‌اند و روی دندان‌ های پایینی را نمی‌ پوشانند. این عارضه به خاطر بزرگ بودن اندازه فک بالا یا کوچک بودن فک پایین و یا ترکیبی از هر دو حالت به وجود می‌ آید.
کراس بایت
هنگامی اتفاق می‌ افتد که وقتی دهان بسته می‌ شود، دندان‌ های بالا در داخل دندان‌ های پایین قرار می‌ گیرند. این مشکل می‌ تواند هم در مورد دندان‌ های جلو و هم دندان‌ های عقب دهان پیش بیاید. علت کراس بایت می‌ تواند به خاطر عوامل ژنتیکی، عادت به مکیدن شست به مدت طولانی، زبان زدن به پشت دندان‌ ها، ردیف نبودن دندان‌ ها و یا افتادن چند دندان ایجاد شود.