تاثیرآلودگی هوا برپوست
‌وسيع‌ ترين و اولين سد دفاعی بدن در مقابل عوامل ‌محيطی، پوست است.

                                                                        

وجود آلاينده‌ ها در شهرها از 2 راه به پوست آسيب می ‌رساند:
1- در اثر تماس مستقیم و رسوب مواد سمی بر سطح و منافذ پوستی 
2- از راه تنفس و خون که مواد سمی جذب شده، توسط پوست به راحتی قابل دفع نبوده و منجر به عوارض آنی و یا دراز مدت روی پوست می شوند. 
شايع‌ ترين عوارض حاد و زود گذر شامل: خارش، کهیر، خشکی، تغییر رنگ طبیعی پوست (به خصوص در اطفال وافراد مسن )، اگزمای دست وصورت، ایجاد زخمهای سطحی ( به خصوص در افراد با سابقه بیماریهای پوستی مانند بیماری پسوریازیس یا صدف، همچنین دربیماران دیابتی و یا روماتیسمی ) قرمزی و خارش پوست اطراف چشم، بروز و تشدید ترک لب ها، و همچنین ایجاد و یا تشدید جوش های چرکی درصورت، بدن و چینهای ناحیه کشاله ران و... می باشد. 
مهم‌ ترين عوارض درازمدت شامل: ایجاد چین و چروک، پیری زودرس، ریزش غیرطبیعی موها، گودی و تیرگی اطراف چشم و یا ایجاد لک ‌های قهوه ‌ای در صورت التهاب و زخم‌ های مزمن در تنه و اندام و به خصوص در نواحي چين ‌ها(کشاله ران و زيربغل) و مهم ‌تر از همه آغاز بدخيمی ‌های پوستی با کهولت سن نام برد.
توصيه ‌های بهداشتی و درمانی زمان آلودگی هوا: 
1- دستکش و لباس نخی سبک به رنگ روشن بر تن کنيد، به طوری که تمام بدن پوشيده باشد.
2- صورت را با ضد آفتاب مناسب محافظت کرده و برای جلوگیری از جذب آلاینده ها از طریق سیستم تنفسی حتما بینی و دهان خود را با ماسک مناسب بپوشانید.
3- از ماليدن دست ‌ها که منبع آلودگی است، به هر قسمت از بدن خودداری کنيد.
4- بعد از بازگشت به منزل و قبل از تعويض لباس، کودکان را در آغوش نگيريد.
5- در صورت امکان ضمن استحمام سبک، نواحی چين‌ ها، مخاط بينی، پلک‌ ها و اطراف چشم، گوش و دهان، مخصوصا زير ناخن‌ ها و لای انگشتان را به طور کامل با شوینده هایی به نام پن شست و شو دهید.  
6- در صورت احساس خشکی از مرطوب‌ کننده‌ های ملايم و قابل جذب برای طراوت، شادابی و آرامش پوست خود استفاده نماييد.
7- مصرف آنتی ‌اکسيدان ‌ها در اين روز‌ها بسيار مهم است، زيرا اثرات سوء آلاينده‌ ها را بر روي اعضای بدن کاهش می ‌دهد، از اين رو مصرف ویتامین ث و همچنین روی (زینک) و از همه مهمتر مصرف شیر کم چرب را فراموش نکنید.
8- در نظافت پوستتان دقت بيشتری کنيد وتا حد امکان در هوای آلوده از منزل خارج نشوید و بیشتراز قبل مراقب سلامت و بهداشت پوست و موی خود باشید. و در صورت خروج از منزل به محض بازگشت، بخش هايی از پوست را که در تماس مستقيم با هوا قرار داشته را شست و شو دهید. 
9- افراد به ويژه کودکان، ‌سالمندان و افرادی که حساسيت پوستی دارند، بايد کمتر از ساير افراد در معرض آلودگی هوا قرار گيرند.
10- پس از بازگشت به خانه و شست و شوی صورت، دست ها و پاها از کرم مرطوب کننده سبک استفاده کنید تا از خشکی و بروز حساسیت  در پوست جلوگيری شود.
11- افراد قبل از خروج از منزل از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند. استفاده از کرم ضد آفتاب برای کودکان و افراد دارای پوست حساس و خشک ضروری تر است.
12- در زمان سرمای هوا خشکی و بروز حساسیت شایع تر از سایر فصول سال است و افزایش میزان آلودگی می تواند این مشکل را افزایش دهد.
به همین دلیل رعایت نکات بهداشتی و نظافت مرتب پوست و مو بدون وسواس و یا شست وشوی بیش از حد و مرطوب کردن پوست همراه با استفاده ی مناسب از کرم های ضدآفتاب برای کاهش این گونه حساسیت ها یا خشکی ها مفید خواهد بود.
 کودکان بيش از ساير اقشار در معرض آسيب های ناشی از آلودگی هوا هستند پس تا مي توانيد از سفرهای بی دليل يا غير ضروری خودداری کنيد تا کودکان کمتر در معرض هوای آلوده قرار گيرند.
نکته:
چشم ها یکی از آسیب پذیرترین اعضا در هوای آلوده هستند چون رسوب آلاینده ها در ریشه ی مژه ها بیش از سایر نقاط بوده که منجر به سوزش و اشک ریزش می گردد و متاسفانه با ایجاد اشک و درعین حال تماس با هوای آلوده ذرات مضر بیشتری در این منطقه تجمع میابد که باعث تورم و قرمزی و کبودی لبه ی پلک ها می شود.