10 قانون طلایی در مورد رنگ کردن مو
در حال حاضر تقریبا ۶۰ درصد زنان موهایشان را رنگ می‌ كنند. آیا شما هم می‌ خواهید رنگ روی موهایتان دوام و درخشندگی داشته باشد؟ این ۱۰ قانون طلایی را به كار بگیرید. مطمئنا از نتیجه كار راضی خواهید بود.

                                                                 
۱- درست انتخاب كنید:
ابتدا این موضوع را در نظر بگیرید كه مسلما یک آرایشگر، بسیار بهتر از شما كار رنگ‌آمیزی را انجام می‌ دهد اما اصول پایه رنگ‌ آمیزی یكی است و شما نیز به تنهایی می‌ توانید این كار را در خانه انجام دهید.
۲- لازم است بدانید كه بعضی رنگ‌ ها دائمی و بعضی‌ها موقتی‌ اند.
رنگ‌ های دائمی، رنگ طبیعی پیگمنت‌ های مو را كاملا تغییر می‌ دهند. مدت دوام این رنگ‌ ها دو ماه است. ریشه‌های مو را هم باید هر پنج هفته یک بار، رنگ كرد. برای رنگ‌های دائمی باید از اكسیدان و پودر دكلره استفاده كرد. رنگ‌ های موقتی به شكل شامپو یا ژل و كف هستند و نیازی به اكسیدان ندارند. این رنگ‌ ها پس از شش تا هشت بار شامپو كردن از بین می‌ روند.
۳- رنگ مناسب را برگزینید:
رنگ مو را باید براساس رنگ چهره و رنگ اصلی مو تعیین كرد. مثلا اگر موهای شما قهوه‌ای تیره است، هرگز نباید رنگ بلوند خیلی روشن را انتخاب كنید یا اگر صورت رنگ پریده‌ ای دارید و موهایتان خرمایی روشن است، بهتر است از رنگ‌ های مسی و گرم استفاده كنید تا صورتتان را زیب جلوه دهد.
۴- دستورالعمل داخل جعبه رنگ را بخوانید:
۴۸ ساعت قبل از آغاز رنگ‌آمیزی، مقداری از رنگ را پشت گوش خود بمالید تا مطمئن شوید نسبت به رنگ آلرژی ندارید. سپس دستورالعمل داخل قوطی رنگ را كاملا بخوانید و اجرا كنید. به مدت زمان مكث رنگ روی مو و مقدار اكسیدان مورد نیاز در دستورالعمل قید شده، احترام گذاشته و حتما در هنگام رنگ آمیزی از دستكش استفاده كنید.
۵- مراقب موهای سفیدتان باشید:
در صورتی كه ۵۰ درصد از موهای شما سفید شده است، نمی‌ توانید از رنگ‌ های موقتی و فانتزی استفاده كنید. تنها رنگ‌ های دائمی و اصلی، سفیدی موهای شما را پوشش می‌ دهند.
۶- در صورت نیاز از یک آرایشگر كمک بگیرید:
برای داشتن رنگ مناسب یا به دست آوردن بعضی رنگ‌ ها مثل اكواژ یا مسی روی موهای تیره، باید از مواد دكلره استفاده كنید. پیشنهاد می‌ كنیم این كار را به تنهایی انجام ندهید و حتما از یک آرایشگر كمک بگیرید.
۷- فاصله‌ های زمانی را رعایت كنید:
فرقی نمی‌ كند، چه یك رنگ دائمی می‌ گذارید و چه یک رنگ موقتی، به هر حال بین دفعات رنگ‌ آمیزی فاصله زمانی شش هفته تا دو ماه را رعایت كنید. در صورتی كه پشت سر هم موهایتان را رنگ كنید به این خیال كه رنگ آنها شفاف‌ تر و زیباتر شود، متاسفانه تنها موهایتان را از بین می‌ برید. در صورتی كه موهای شما آسیب دید، تنها دو راه حل دارید: یا صبر كنید تا مو رشد كرده و موهای رنگ شده و آسیب دیده را كوتاه كنید، یا نزد یک آرایشگر حرفه‌ای بروید تا به شما كمک كند.
۸- مواظب حنا باشید:
پیگمنت‌ ها و رنگ دانه‌ های طبیعی مو، به مو درخشش می‌ دهند و جلوی صدمات خارجی را می‌ گیرند. حنا قدرت پوشش دهی فوق‌ العاده‌ای دارد ولی در صورتی كه مو آسیب ببیند یا رنگ مورد دلخواه به دست نیاید، كاری نمی‌ توان كرد حتی نمی‌ توان روی آن یک رنگ دائمی گذاشت. در این صورت باید به یک آرایشگر حرفه‌ای مراجعه كنید تا با مواد دكوپاژ كه یك دكلره قوی است، رنگ را از روی موهایتان پاک كند.
۹- محتاط باشید:
برای آنكه نتیجه، مورد دلخواه شما باشد، باید به بعضی قوانین احترام بگذارید. در صورتی كه سابقا موهایتان را دكلره كرده‌اید، روی آن یك رنگ تیره نگذارید چون در این صورت دیگر نمی‌ توانید رنگ آن را روشن كنید. دكلره مجدد نیز موهایتان را می‌ سوزاند. هرگز از مخلوط رنگی كه سابقا درست كرده‌اید برای رنگ‌ آمیزی دفعه بعد استفاده نكنید. رنگ‌ ها را با هم مخلوط نكنید مگر آنكه از یک خانواده باشند.
10- در صورتی كه موهایتان را رنگ می‌كنید، حتما برای مراقبت از آنها از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده و ماسک های تغذیه كننده استفاده كنید.‌