ریشه زنی فرش دستباف و ماشینی
احتمالا شما هم شنیده اید می توان فرش های نو و کهنه ماشین و دستباف را ریشه زد. 
فرقی نمی کند فرش شما ماشینی باشد یا دستباف، فرش ها به مرور زمان و پا خوردن فرسوده می شوند. یکی از قسمت هایی که فرسودگی فرش بسیار واضح و مشخص می باشد. ریشه فرش می باشد. و یکی از راه های تشخصی اصالت فرش ریشه های فرش می باشد. اما اگر ریشه فرش از بین رفته باشد، یا ریشه ریخته باشد، یا پاره شده باشد میتوان فرش را به حالت اولیه بر گرداند؟ پاسخ این سوال مثبت است. اما نوع ریشه کاملا بسته به نوع فرش شما دارد.

                                                                      

هر چند لزومی ندارد فرش شما فرسوده باشد تا ریشه های آن را عوض کنید! یکی از علت های رایج برای تغییر ریشه فرش، تغییر رنگ یا مدل ریشه می باشد. برخی افراد تمایل دارند رنگ ریشه های خود را تغییر دهند تا با دیگر وسایل منزل هماهنگی بیشتر داشته باشد. و یا مدل های ریشه های جدیدتر یا زیباتری انتخاب می کنند.
ریشه زنی فرش دستباف:
همانطور که می دانید فرش های دستباف تنوع بسیار بالایی دارند. و به هیمن علت تنوع ریشه هم وجود دارد. انتخاب مدل ریشه توسط مشتری انجام می شود. هرچند هنگام بازدید کارشناس نوع ریشه های مرسوم و مناسب برای فرش ها اعلام می شود. در صورتی که درباره نوع ریشه سوال دارید، از یک کارشناس راهنمایی بگیرید. زمانی تقریبی ریشه زنی فرش دستباف  بسته به نوع ریشه و میزان ریشه فرشهای شما دارد. هنگام تحویل فرش به قالیشویی زمان تقریبی را سوال کنید.
ریشه زنی فرش های ماشینی برخلاف فرش های دستباف با دست انجام نمی شود. تمام مدل ها با دستگاه های مخصوص دوخت ریشه انجام می شود.
چند نکته برای انتخاب ریشه فرش:
قبل از انتخاب ریشه با کارشناس مشورت نمایید.
انجام خدمات ریشه زنی چه برای فرش های ماشینی و چه فرش های دستباف، پس از انجام قالیشویی و شستشو انجام می شود.
حتما نوع ریشه انتخابی را روی رسید قید نمایید.
زمان تقریبی تحویل را بپرسید.
بعد از تحویل فرش، ریشه ها را چک کنید که مطابق سفارش شما باشد.
بهتر از بعد از انجام خدمات ریشه زنی از کاور ریشه فرش استفاده نمایید.
قلم زنی فرش دستباف
شاید شما هم اصطلاح قلم زنی فرش دستباف را شنیده باشید. اما واقعا قلم زنی چیست؟ معمولا وقت حرف قلم زنی می شود یاد کار های هنری مسی یا سنگی می افتیم. اما قلم زنی برای فرش هم وجود دارد!
قلم زنی فرش
قلم زنی در صنعت فرش های دستباف، به معنای اصلاح، تغییر یا یکدست کردن رنگ فرش های دستباف می باشد. برخی فرش های دستباف به دلیل نوع رنگرزی خاص خود، هنگام رطوب یا خیس خوردن، رنگ پس می دهند و در یک فرش، رنگ های قوی تر و تیره تر رنگ های بیشتر و قوی تری به رنگ های روشن پس می دهند و نقش و شکل زیبای فرش را از بین می برند.
به همین علت فرش های دستباف باید با مواد تثبیت رنگ شسته شوند. تا هم از رنگ فرش از بین نرود و فرش کم رنگ تر نشود. و هم رنگ های فرش در هم نروند و اصطلاحا تداخل رنگ پیش نیاید.
راه حل تداخل رنگ:
چرا فرشهای دستبافت رنگ پس می دهند؟

علت رنگ دادن فرش های دستباف را بررسی کردیم. اما اگر سهوا فرشها دچار تداخل رنگ شوند چه اقداماتی میتوان انجام داد؟ در صورت ایجاد تداخل رنگ و خیس شدن فرش، فرش را از جریان آب خارج کنید. و جایی قراردهید که آب فرش خارج شود. بهتر است فرش را در محیط باز قرار دهید. با یک قالیشویی حرفه ای تماس بگیرید. و از خدمات رنگ برداری و قلم زنی استفاده کنید. دقت نمایید در هنگام تداخل رنگ بهتر است هرچه سریعتر به قالیشویی مراجعه نمایید. خیس ماندن فرش و عدم رسیدگی سریع و مناسب میتواند منجر به بیشتر شدن مشکل تداخل رنگ و بیشتر شدن هزینه های رنگ برداری و قلم زنی شود. بهتر است برای فرش هایی که دچار تداخل رنگ هستند از خدمات اعلاشویی استفاده کنید.
بعد از انجام خدمات قالیشویی و رنگ برداری از فرش و مشخص شدن میزان نیاز به قلم زنی، فرش توسط قلم زن های ماهر قلم زنی می شوند.
اصلاح بورشدگی رنگ فرش:
یکی دیگر از مزایای قلم زنی اصلاح بور شدگی رنگ فرش می باشد. همانطور که می دانید نور خورشید یکی از دشمنان درجه یک رنگ فرش می باشد که به مرور زمان رنگ فرش را از بین می برد. قلم تنها راه حل برای برطرف کردن مشکل بور شدگی فرش می باشد.