EMS Training را می توان بکارگیری جریان الکتریکی در جهت انقباض غیرارادی عضلات از طریق الکترودهای تعبیه شده با تحریک سیستم عصبی عضلانی عنوان کرد، که از قرن 18 میلادی مورد استفاده قرار گرفته است.
در قرن 21 میلادی محققان ورزشی با این تکنولوژی جدید که می تواند جایگزین بدنسازی و تمرین با وزنه های سنگین شود آشنا شدند.
بر طبق این تحقیقات EMS Training برای افرادی که "زمان کافی یا انگیزه برای ورزش ندارند" مناسب است چرا که گرفتن نتیجه با استفاده از آن به مدت زمان کمتری نیاز دارد.
EMS Training فقط به 20 دقیقه زمان نیاز دارد که برابر با 4 الی 6 ساعت تمرین در بدنسازی است. ای ام اس سلولیتهای چربی که معمولا افراد با اضافه وزن بالا با این مشکل مواجه هستند را از بین برده و با استفاده از آن پیشرفت قابل توجهی بر روی فیبرهای عضلانی پایین تنه مشاهده خواهد شد و می توان از آسیبهای جسمانی مخصوصا در نواحی پایین کمری، زانو، شانه ها و همچنین صدمات عضلانی جلوگیری کرد. در این نوع تمرین هیچگونه وزنی بر روی مفاصل نیست به همین جهت از آسیبهای مفصلی جلوگیری می شود.
                                                          
در بدن انسان کنترل حرکات و فعالیت عضلانی از طریق جریان پالس های عصبی که از مغز به سیستم عصبی عضلانی فرستاده می شود صورت می گیرد.
دستگاه ایکس بادی با استفاده از این خصوصیت به لایه های بیشتری از عضلات نفوذ کرده و درصد بیشتری از فیبرهای عضله را درگیر می کند که در تمرین و حرکات عادی قابل اجرا نیست. در طول تمرین با ایکس بادی 90 درصد عضلات بدن به طور همزمان درگیر می شوند و انقباضات عضلانی شدیدتر از انقباض ارادی می باشد، همچنین در مقایسه با تمرین عادی عضلات عمقی تر نیز درگیر می شوند که این امر منجر به هماهنگی بهتر درون عضلانی و برون عضلانی می گردد.