از دیر زمان در علم پزشکی، محققین در پی راهی برای کمتر نمودن و کاهش آسیب های جانبی درمان ها علی الخصوص درمان با جراحی بودند. به دلیل اینکه هر درمانی دارای فوایدی برای اندام ها بوده است که در کنار آن آسیب های جانبی نیز داشته است و این آسیب ها خود می توانسته نتایج درمان را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل محققین از دیرباز به دنبال راه حلی برای کمتر نمودن تهاجم و آسیب های جانبی در درمان های پزشکی بوده اند. پیشرفت در فن آوری لیزرها دارای فوایدی در علم پزشکی بوده است و توانسته این تهاجم ها را به حداقل برساند.

 اصولا لیزر دارای یک نور توانمند و تغییر دهنده در بافت مخاطب است. فواید لیزر دو مورد بسیار اساسی است. یک اینکه کمترین میزان تهاجم را به بافت مخاطب دارد و دو اینکه موضوع مهم استریلیته یا استریل بودن در محل های درمان تنها با لیزر ها به حداکثر ممکن می رسد.

 چرا که لیزر خود نوعی استریل کننده و از بین برنده کامل باکتری ها و میکروارگانیسم ها یا میکروب ها است. لیزر ها از دهه نود میلادی به طور کاربردی وارد دندان پزشکی شدند. در ابتدا لیزرها تنها به عنوان وسیله ای برای بریدن و یا برش در جراحی ها استفاده می شدند و در واقع جایی برای اسکالپل و یا چاقوهای جراحی برای خودشان به دست آوردند.

 اما این کافی نبود. لیزر با توانمندی بالایی که داشت می توانست اعمال بسیار بیشتری را انجام دهد و فواید بسیار زیادی داشته باشد. به دنبال استفاده از لیزر دندانپزشکی به عنوان یک وسیله برش، استفاده از اشعه لیزر برای تغییراتی در سطح دندان ها و سفید نمودن آن ها پیدا شد که این روش استفاده در واقع قبلا به بوسیله  اشعه یو وی یا اولتراوایلت یا ماوراء بنفش استفاده می شد.

وقتی که نفوذ این نور لیزر در سطح مینایی دندان ها ثابت نمود که هم تغییراتی بسیار زیاد در رنگ و ظاهر مینا می تواند ایجاد کند و در واقع در سفید کردن دندان ها کمک می کندو در کنار آن دارای مزیت  عدم حساسیت دندان ها پس از عمل بلیچینگ یا سفید کردن به وسیله لیزرها بود.

تقریبا تا بعد از سال های 2000 لیزر ها در همین حد محدود استفاده می شدند. پس از آن لیزرها برای تکنیک های دیگر درمانی به کار گرفته شدند. انواع لیزر ها به کار برده شد. لیزرهای گذشته عبارت بودند از لیزرهای CO2 یا کربن دی اکساید، لیزرهای آرگون، لیزر اندییک و پاره دیگر از لیزر هایی که کوتاه مدت مورد پژوهش قرار گرفتند و اصولا به دلیل داشتن نقطه ضعف هایی استفاده از آن ها به طول نینجامید با اینکه کاربرد لیزر co2 در دندانپزشکی قابل لمس بود.

 اما لیزر دایود یا دیود که وارد دندان پزشکی شد تحول بزرگی ایجاد کرد. لیزر های دیود لیزر های خشک هستند. اصولا دارای یک نانومتر متعددی هستند که این نانومتر یا توان می تواند از 910 تا 980 باشد. اصولا سه نوع لیزر دایود وجود دارد. بیشترین مصرف در لیزرهای دایود 940 نانومتر است که بهترین نتایج را در دندان پزشکی حاصل نموده است.

 لیزر دایود اصولا برای بافت نرم دهان استفاده می شود و روی بافت سخت تاثیرات چندانی ندارد. علاوه بر این لیزر دایود تقریبا دارای یک مولد حرارتی است که به همین دلیل در بافت های سخت تاثیرات منفی دارد. اما در بافت نرم دارای فواید و ایجاد شگفتی هایی است.  این لیزر بسیاری از تکنیک های دندان پزشکی را متحول کرد و راه هایی برای تغییرات بسیار  شگفت انگیز در بافت های نرم بدون انجام عمل های جراحی ایجاد نمود.

کاربرد لیزر دیود در دندانپزشکی

چون لیزرهای دیود مستقیما روی بافت های نرم دهان بهترین تاثیر را دارند بنابراین در علم پریودندانتیکس یا لثه و انساج اطراف دندان بهترین نتایج را به ما می دهند. یکی از این ها بیماری های لثه ای است که دارای منشاء عفونی هستند و لثه به دلیل نفوذ میکروب های مسئول دارای التهابات زیاد، تورم، خونریزی و شیارهای بزرگی در اطراف دندان در لثه تولید شده است که به آن های پاکت های پریودونتال می گوییم.

 این پاکت ها معمولا دارای محتویات میکروبی نسبتا قوی هستند و بسیار پیش رونده و دسترسی به آن ها مثل روش های گذشته یا کانونشنال آن چنان تاثیرگذار نبوده است. در قدیم برای چنین شیار ها یا شکاف های لثه ای در اثر بیماری لثه ما از وسایلی مثل کورت ها استفاده می کردیم.

 روش هایی مثل کورتاژ، پاک سازی دور ریشه در داخل لثه و استفاده از محلول های ضدعفونی کننده و آنتی باکتریال و ژل های مختلف و غیره که هرکدام از این ها تاثیرات چندانی نداشتند و معمولا افرادی که دچار بیماری لثه می شدند اگر نمی خواستند که با روش جراحی درمان شوند باید هر دو تا سه ماه یکبار مراجعه می نمودند برای پاکسازی کامل شیار های لثه و ضدعفونی تمام مکان ها و این ناراحتی هایی برای آنها ایجاد می کرد و به هر حال کار بسیار مشکلی بود و نتایج خیلی درخشانی نداشت.

لیزر دیود به دلیل این که دارای فیبر ها یا در واقع فایبروبتیکهای بسیار بسیار ظریف است و با بلندی و یا طول مختلف می تواند به داخل شیار های لثه وارد شود. با تابش اشعه در این شیار ها و پاکت ها و مخازنی که میکروب ها در آنجا هستند با در واقع مرگ میکروبی یا از بین بردن میکروب ها به لثه فرصت بازسازی و در واقع چسبندگی مجدد می دهد و می تواند جایگاه بسیار خوبی برای درمان لثه بدون هیچ عمل تهاجمی باشد.

 در بافت های نرم همچنین ما اغلب دچار کمبود حجم دندان ها هستیم. به خاطر اینکه دندان هایی که دچار شکستگی و پوسیدگی های عمیق شدند و این ها برای اینکه بتوانند در دهان بمانند و از ریشه آن ها استفاده مفید شود لازم است که در بخش تاجی یک ساختمانی یا بیلدآپی مثل یک روکش یا کرون انجام پذیرد که خوب در این دندان ها به دلیل آسیب های قبلی اصولا فضا یا سطح کافی برای اینکه آن تاج یا روکش بخصوص، روی آن قرار بگیرد، وجود ندارد و ما باید از روش های پری پراستتیک یا روش های ایجاد میزان دندان بیشتر یا افزایش طول تاج به اصطلاح استفاده کنیم.

این روش را به کراون لنتنینگ  نیز می شناسند. در این روش ما در گذشته با جراحی از یک یا چند دندان ناچار بودیم که مریض را مورد عمل جراحی قرار دهیم. با ایجاد فلپ و برش های لثه ای، باز کردن لثه و تراش یا کاهش سطح استخوان دورتادور دندان، لثه را بتوانیم در یک اندازه ای پایین تر با بخیه نگهداری کنیم که میزان بیشتری از دندان از زیر لثه خارج شود.  این روش یک دوره نقاهت حداقل شش هفته ای داشت که اشخاص از همین طول زمان هم شکایت داشتند.

 روش جراحی در واقع هم تهاجم داشت و هم دوره نقاهت سختی (حداقل برای چهار تا پنج روز )داشت ولی امروزه لیزر های دیود می توانند بافت نرم را به راحتی کاهش دهند (البته در بافت سخت کارایی ندارد) اما در بافت های نرم اضافی، به راحتی بافت نرم را برش داده و شکل می دهند و با سرعت این کار انجام می شود  و بدون هیچ گونه عوارضی جانبی .

همچنین در محیط دهان زخم ها و زائده های زیاد احتمال وقوع دارد. این زخم ها و زائده ها که دارای منشاء های مختلف هستند به وسیله لیزر دیود به راحتی قابل برداشت و برطرف شدن هستند علی الخصوص زائده های بزرگی که مزاحم عملکرد لب  اشخاص می شوند مثل برجستگی های شدیدی که در افرادی که دندان های مصنوعی در طول زمان استفاده می کنند و دندان های آن ها خیلی دارای فیتنس و  یا نشست کافی و استقرار کافی نیست، این غده های بزرگ تولید می شوند که به آن ها اپولیسم می گوییم. لیزر دیود بهترین وسیله و بی عارضه ترین وسیله برای برطرف نمودن یا برداشتن این غده های متعدد دهان است.

همینطور زائده هایی مثل فیبرم ها یا میوکوسل ها که این ها تمام برجستگی هایی هستند که می توانند از اندازه یک دانه ماش تا به اندازه یک نخود یا بزرگ تر در محیط دهان تولید شوند و شخص را دچار عوارضی کنند و برداشت آن ها با لیزر دیود با کمترین زمان و کمترین عارضه قابل انجام است. لیزرهای دیود  در موارد دیگری نیز کاربرد دارند. به طور مثال لیزر های دیود برای رفع رنگدانه های لثه بهترین تکنیک هستند. رنگدانه های لثه در واقع سیاهی هایی هستند که دارای منشاء ملانینی می باشند. این ها زیر لایه سطحی یا اپی تلیوم لثه تشکیل می شوند. در واقع در آنجا انباشته می شوند و رنگ لثه را تیره و یا سیاه رنگ می کنند. اشخاص شکایت زیادی از این موضوع دارند و لیزرهای دیود با یک روشی به نام دیپیگمنتیشن به راحتی این لایه های سطحی و تیرگی ها را برمی دارند و ظرف مدت تقریبا چهار هفته لثه به رنگ طبیعی خود باز می گردد.

 

 

عصب کشی با لیزر در تهران

استفاده دیگر لیزر های دیود در عمل روت کانال تراپی یا درمان ریشه یا  در اصطلاح عام عصب کشی دندان ها است. اصولا دندان هایی که دچار مشکلات شدید عصب یا ریشه می شوند و درد یا آبسه یا عفونت های فراوانی دارند که احتمال از بین رفتن دندان را بدنبال دارد در پروسه درمان ریشه بایستی کلیه میکروب های مسئول آسیب ها به ریشه، از داخل کانال های ریشه در واقع پاک شوند و هیچ روشی از لحاظ شیمیایی، پاک کننده کامل آن میکروب ها نیست و احتمال زیادی است که ریشه بعد از پر شدن توسط شخصی که درمان ریشه را انجام می دهد همچنان میکروب ها در زیر ریشه باقی بمانند و پس از مدتی دوباره به شکل یک آبسه عود کنند و دوباره دندان را دچار مشکل کنند.

به همین دلیل لیزر های دیود با تابش در عمق ریشه و به دلیل اینکه تنها  روشی است که می توان به دورترین یا عمیق ترین نقطه ریشه دندان ها که دارای منافذ بسیار بسیار کوچکی هستند تنها روشی که دسترسی به آن مناطق دارد روش نفوذ نور است و هیچ وسیله یا مایعات شیمیایی ای نمی تواند به آنجا نفوذ کند.

به همین دلیل این روش  درمان ریشه را بسیار مطمئن می کند. پس از تابش لیزر دیود به داخل و عمق ریشه ها شخص اپراتور مطمئن است که قطعا میکروبی باقی نمانده و بعد از آن ریشه می تواند پر شود و به بهترین نحو  عمل روت کانال تراپی را در آن کامل کند. یکی دیگر از در واقع موارد کاربرد دیود لیزرها در سطح ریشه ها است. در درمان های لثه یکی از شایع ترین درمان ها پیوند های لثه هستند.

در پیوند لثه اصولا بایستی یک بافت نرم از بخش دیگری از دهان به بخش دیگری از دهان برود و در آنجا در واقع با بافت های پیرامون به نوعی پیوند حاصل کند و در اثر خون رسانی و تغذیه در آنجا زنده بماند تا بتواند پوشش ریشه هایی بشود که قبلا تحلیل رفته اند و خالی از لثه شده است.

به همین دلیل برای اینکه این چسبندگی و این پیوند بین بافت جدید یا بافت دهنده و بافت گیرنده در سطح ریشه تولید شود تابش لیزر دیود بر سطح ریشه ای که می خواهد پیوند بافت نرم را بپذیرد، می تواند بسیار موثر باشد در جذب این بافت و تاثیرات مثبتی در موفقیت پیوند لثه داشته باشد.

 مورد استفاده دیگر لیزرهای دیود در درمان یک پدیده بسیار مهم و شایع در دندان پزشکی است که همیشه چالش برانگیز بوده و آن موضوع حساسیت های دندانی است . با یک توان مشخص و تنظیم شده و فرکانسی خاص لیزرهای دیود بر سطح عاج های ریشه یا سطح دندان هایی که به دلایل مختلف بسیار حساس شده اند  با تابش  بر سطح حساس، حساسیت دندان به مقدار بسیار بسیار زیادی کاهش خواهد یافت و معمولا هم این روش ها با چند جلسه کوتاه قابل انجام است در حالیکه یک حساسیت دندانی که بسیار هم شخص را دچار آلام می کند با روش های گذشته به صورت استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت یا ژل های ضد حساسیت شاید ماه ها  به طول می انجامید و احتمال اینکه تاثیر هم نداشته باشد بسیار زیاد بود.

اما در استفاده از لیزر های دیود عمل دی سنتی سایز کردن یا ضد حسایت کردن دندان و عاج آن، به آسانی انجام می پذیرد. طبیعتا لیزرهای دیود به عنوان لیزرهای خشک تاثیر  بسیار بالایی در روش سفید کردن دندان ها دارند و همانطور که قبلا گفته شد لیزرها تنها  کیور کننده ها یا تنها تاثیرگذارنده ها بر مواد سفید کننده بر روی سطح مینای دندان ها هستند که پس از انجام حساسیت تولید نمی کنند و سفید کردن دندان های بلچینگ همیشه این نقطه ضعف حساسیت های بعدی را داشته و خیلی از افراد پرهیز می کنند از انجام آن وقتی متوجه این می شوند که این روش حساسیت به دنبال خواهد داشت.

 اما با لیزر دیود به هیچ وجه حساسیت تولید نمی شود  بلکه حساسیت را کنترل هم می کند و دوام روشنایی یا سفید شدن دندان ها را بسیار بیشتر از روش های شیمیایی یا روش های اشعه یووی می تواند نگه دارد. غالبا تا حدود یک سال و نیم تا دو سال رنگ دندان ها روشن می ماند به شرطی که شخص موارد احتیاط را رعایت کند.

همچنین لیزرهای دیود دارای این توانایی هستند که عصب های دچار پاراستزی را فعال نمایند.  پاراستزی پدیده ای است که عصب در واقع در مکانی که جراحی های مختلف انجام می شود و عصب به نوعی دچار یک تحریکاتی می شود تا مدت زیادی این عصب به صورت پارالیز شده یا تحریک شده به کار همیشگی خودش نمی تواند به صورت نرمال ادامه دهد و شخص در آن محل احساس خواب رفتگی، گز گز و بی حسی می کند و لیزر های دیود می توانند با تابش هایی به دفعات این پاراستزی را تغییر دهند و عصب را طوری تحریک کنند که سرعت بازسازی خودش را بالا ببرد و حس را به منطقه بتوانند باز گردانند.

همچنین لیزرهای دیود دارای یک توانایی بسیار مهم هستند و آن کنترل درد است . اصولا با روش های خاص و میزان تابش های خاص در محل های درد می توان درد را کنترل کرد. دردهایی که به صورت عادی ای تیپیک و در واقع درد های بی قاعده نام برده می شوند.

کاربرد لیزر های اربیوم در دندانپزشکی

با وجود روش های بسیار کاربردی و با فواید زیاد از لیزر دیود در دندان پزشکی همچنان این نقطه ضعف عدم تاثیر مفید و یا کارایی لیزر دیود بر روی بافت سخت دهان که تقریبا بخش مهمی از محیط دهان از جمله دندان ها و استخوان پیرامون است در نظر محققین به عنوان یک کمبود بزرگ جلوه می نمود.

 به همین دلیل پیگیر راه حلی برای یافتن نوعی لیزر که بتواند هم روی بافت های نرم و هم روی بافت های سخت بوده اند. ظرف ده سال گذشته لیزری به دندان پزشکی معرفی شده است از گروه اربیوم البته لیزرهای اربیوم خود دارای دو نوع است. لیزر اربیوم یگ و لیزر اربیوم کرومیوم  وای اس جی جی. لیزر اربیوم یگ به هرحال دارای نقطه ضعف هایی بود که جهت استفاده روتین در تکنیک های دندان پزشکی مورد استفاده قرار نگرفت و لیزر تکامل یافته تری در گروه اربیوم به نام کرومیوم وای اس جی جی  توانست کلیه تست های مورد نظر را به خوبی به انجام برساند و دارای نتایج مثبت باشد.

به همین دلیل این لیزر به عنوان آخرین یافته در پژوهش لیزرهای دندان پزشکی معرفی و همچنان در جهان به عنوان بهترین نوع لیزر کاربردی در تکنیک های دندان پزشکی نوین به کار می رود. این لیزر خصوصیت بسیار مثبتی که دارد کنترل حرارت است. در این لیزر با توجه به تعبیه نوعی اسپری آب که محیط را مرطوب و خنک نگه می دارد به اشعه توانمند لیزر این فرصت را می دهد که در کلیه بافت ها بتواند بذون عارضه ای وارد و تاثیرات مورد نیاز را وارد کند.

 لیزر های اربیوم کروبیم وای اس جی جی  در واقع فایده کلی و برجسته تاثیر بر بافت های سخت را داشته اند. اگرچه که بر روی بافت نرم هم باز به دلیل کنترل حرارت نتایج نسبتا بهتری نسبت به لیزر های دیود دارد. در لیزر های دیود معمولا ما ناچار هستیم با یک دستیاری که مرتب محیط را با مایعاتی مثل سرم فیزیولوژی خنک می کند، بافت را در شرایطی نگه داریم که حرارت ذخیره در بافت زیاد نشود.

ولی در لیزر های اربیوم نیازی به این کار نیست چون خود دستگاه با تنظیم و  خنک کنندگی و رطوبت در محل حرارت را کنترل می کند و روی بافت نرم هم تاثیرات در عمق ، بسیار زیاد است. به عنوان مثال در پاکت ها یا شیار های لثه ای که در بیماری پریودنتیت لثه دارای عمقی بیش از چهار پنچ میلی متر هستند، لیزر های دیود باید بسیار با احتیاط استفاده شوند و با زمان های بسیار کم و با توان های کم توان به طوری که کمترین میزان حرارت را روی بافت های نرم ایجاد کند و باعث از بین رفتن سلول ها نشود.

 به همین دلیل در  دستگاه های اربیوم ما به راحتی می توانیم فایبر یا تیپ لیزر را به عمق های خیلی خیلی زیاذ تا چهارده میلیمتر وارد کنیم و مطمئن باشیم که خنک کننده خود در آنجا تاثیر مثبت خودش را خواهد داشت و در کنار آن تابش و نفوذ اشعه لیزر هم درمان خودش را انجام می دهد. همانطور که در لیزر های دیود گفته شد، شیارهای لثه و بافت های آسیب دیده در اثر بیماری عفونی لثه و همینطور تغییرات لول های لثه ای از لحاظ  سطح، اندازه و سایز برای ایجاد محیطی برای استفاده تاج دندانی که به روش افزایش طول تاج یا کراون لنتنینگ شهرت دارد، برداشت غدد و زائده ها و تاثیر روی زخم ها و همه اعمالی که روی بافت نرم لیزر دیود داشته است، لیزر اربیوم نیز دارد، با این ویژگی که پتانسیل حرارت را کنترل می کند و اجازه بالا رفتن حرارت و آسیب های جانبی را نمی دهد.

 یکی دیگر از مهم ترین کاربرد های لیزر های اربیوم جدید در عمل لیفتینگ لثه است. گام لیفت یا در واقع تغییرات شکل لثه در محل زون زیبایی یا محل لبخند یا طرح لبخند به آن گفته می شود، در افرادی در واقع انجام می گیرد که ذاتا دارای لبخند های  لثه ای یا گامی اسمایل هستند و با لبخند یا خنده، لثه زیادی نمایان می شود. در سطح فک بالا که مشکل ظاهری پیدا می کنند.

 لیفت لثه توسط اربیوم لیزر با کاهش سطح لثه و افزودن آن به دندان می تواند در واقع این ارتفاع لثه ای را به مقدار فاحشی کم کند و لبخند را زیبا کند و همینطور برای افرادی که میخواهند اعمال زیبایی روی دندان انجام دهند این عمل زمینه ای برای زیباسازی شکل لثه و کاهش اضافی ها، بسیار تاثیرگذار است که به وسیله لیزر اربیوم به بهترین نحو انجام می پذیرد.

 این عمل در یک نشست یا ویزیت انجام می شود و نیازی به هیچ گونه استفاده از دارو یا دوران نقاهت سختی ندارد. در همان زمان اندازه لثه تغییر می کند بدون خونریزی و شخص به راحتی پس از انجام کار بدون احساس غیرعادی محل را ترک خواهد کرد. بافت های نرم دهان کلا به لیزر اربیوم جواب بسیار بسیار خوبی می دهد و معمولا هیچ گونه گزارشی از عوارض لیزر دهان و دندان نداشته ایم.

 

همانطور که گفته شد مهم ترین ویژگی لیزر های اربیوم یا اخرین نوع لیزر های دندان پزشکی تاثیرات آن بر بافت سخت است. طبیعتا بافت سخت در محیط دهان استخوان ها و دندان ها هستند. چگونه؟ در دندان ها همواره مشکل برداشت پوسیدگی های دندان و در واقع تغییرات سطح دندانی برای افراد عمل پر آلام و ناراحت کننده ای بوده است و برای انجام چنین کاری نیاز به تزریق بی حسی های فراوان برای اینکه دندان را کاملا بی حس کنند تا بتوانند پوسیدگی را  توسط دستگاه های روتاری قدیم بردارند و این کار بسیار پر دردسر و ناراحت کننده است که افراد فوبیا یا ترس از این روش را همیشه داشته اند.

 امروزه ما روی دندان ها با لیزر های اربیوم با انجام بی حسی دندان با لیزر، بدون نیاز به تزریق، بدون ناراحتی  بیمار در همان شرایط طبیعی با تاثیر لیزر بر سطح دندان پوسیدگی ها برداشت می شود و به راحتی مکان پوسیده ترمیم می شود و شخص به راحتی تحمل این روش را دارد و هیچ گونه عوارض جانبی هم به وجود نمی آید و به این ترتیب این تحول بزرگ که همیشه افراد از دستگاه های پر سر و صدا و چرخنده یا روتاری یا توربین ها و دستگاه هایی که به صورت مته، پوسیدگی ها را بر می داشت و دندان ها را می تراشید، امروزه با روش بدون تماس یا آنتاچ لیزر با لیزر های اربیوم از فاصله تقریبا دو میلیمتری این کار انجام می شود و به راحتی پوسیدگی برداشت شده و ترمیم دندان با لیزر انجام می گیرد.

 اثر بسیار مهم تر لیزر های اربیوم بر استخوان است. استخوان بافتی است که اگر تهاجمی بر آن چه از لحاظ مکانیکال و چه از لحاظ ترمال یا حرارتی، چه مکانیکی بر اثر ضربه و فشار و خط و خش و تغییرات در واقع فشاری بوسیله ابزار خشن به آن وارد شود، ممکن است که ترمیم استخوان را به مخاطره بیندازد. و همین طور تغییرات ترمال یا حرارتی احتمال زیاد دارد که از یک درجه به خصوصی به بالا این حرارت باعث نکروز شدن یا مرگ سطحی استخوان شود و این باعث مرگ  استخوان و عدم انجام چرخه بازسازی می شود و وقتی که زمینه بازسازی استخوان را از بین می برد و بخشی از استخوان را در منطقه به صورت غیرفعال می نماید  پس از مدتی مرگ آن بخش استخوانی اتفاق می افتد.

 به همین دلیل، لیزر های اربیوم از لحاظ کنترل حرارت هم تاثیر بسیار خوبی را روی استخوان دارد و هم اینکه آسیب جانبی به استخوان وارد نمی کند. علی الخصوص در مواردی که ما نیاز داریم به خاطر تغییرات سایز و فرم و اندازه لثه، بخش استخوانی زیرین را تغییر بدهیم، در گذشته برای جراحی از دستگاه های روتاری و دریل های خشن استفاده می شد و این استخوان را به میزان زیاد خراشیده و درگیر می کرد و اثرات جانبی آن ورم و ناراحتی زیاد برای بیمار بود .

 اما امروزه با لیزر های اربیوم این استخوان های تیغه و دورادور دندان به راحتی برداشت می شود و لثه در مکانی تازه شده و رفرش شده محل جذب پیدا می کند و به راحتی جذب محیط می شود و مراکز نفوذی کاملا از بین می رود. این بسیار تحول بزرگی است و جای خالی آن در استفاده از لیزرهای دیود وجود داشت که خوشبختانه لیزر های اربیوم در واقع به این موفقیت دست پیدا کردند.

به هرحال امروز می توان گفت در کلیه شاخه های دندان پزشکی لیزر ها دستی در آتش دارند یا تاثیری بر درمان دارند. لیزر ها یا خود به طور کلی درمان می کنند و یا کمک درمان هستند یا به طور مثال یک کمکی بسیار مفید برای درمان هستند و خوب طبیعتا به دلیل ویژگی هایی که دارند داری جذابیت های زیادی در جهان هستند و امروزه افراد سعی می کنند روش های لیزری را در دندان پزشکی انتخاب کنند و به همین دلیل لیزر ها جای خاصی در اذهان پیدا کرده اند. از خصوصیات کلی که می توان از لیزر ها گفت، مورد اول که بسیار هم مهم است مورد ترس از دندان پزشکی است.

 

کاربردهای دیگر لیزر دندانپزشکی

علاوه بر ویژگی ها و کاربرد هایی که از لیزر ها در دندان پزشکی ذکر شد، موارد کلی نیز وجود دارد که در مورد لیزر ها باید حتما به آن ها اشاره شود. چرا که این موارد کلی جذابیت های لیزر را در تکنیک های دندان پزشکی بالا برده و این امر دلیل بر آن است که امروزه بیشتر افراد دندان پزشکی لیزری را به دندان پزشکی سنتی ترجیج می دهند. مهم ترین آن ها مسئله فوبیا است. فوبیای دندان پزشکی یک پدیده بسیار جامع و بسیار همه گیر در جهان است.

اینکه افراد با خاطرات نسبتا غیر عادی که از دندان پزشکی  از کودکی دارند  چنین ترس نهفته ای از دندان پزشکی را نمی توانند کنترل کنند و به همین دلیل موارد بسیار زیادی هستند که حتی در زمان درمان ها تلاشی برای برطرف نمودن مشکلات دهانی نکرده اند و آسیب های بسیار بزرگ و جبران ناپذیری را متحمل شده اند. لیزر به طور کلی  دستگاهی  مجهز به یک نور نفود کننده است و تماس مکانیکی ندارد و شکل و ظاهری بسیار ارام بخش دارد، شخص می تواند مطمدن باشد که هیچ گونه آلامی در هنگام پذیرش درمان نخواهد داشت.

به همین دلیل ترسی وجود ندارد و فوبیا به راحتی در اشخاص مخاطب با استفاده از لیزر ها یک موضوع کاملا منتفی است. مورد بعد نتیجه گیری سریع است. این مهم در ذهن مخاطبین خیلی موضوع بزرگی است که چرا یک درمان باید اینقدر نقاهت و دوره پس از درمان داشته باشد، چرا اینقدر کند پیش می رود، چرا زودتر به نتیجه نمی رسد. لیزر ها ویژگی مثبتی که دارند این است که زود به نتیجه می رسد و به سرعت نتیجه را به شخص نشان می دهد.

به همین دلیل شخص می تواند اطمینان کند و خورسند باشد که نتیجه حاصله خیلی زود به دست آمده است. مورد بعد زمان کمی است که لیزر ها و تکنیک های لیزری نیاز دارد. به طور مثال برای یک جراحی در یک منطقه یک چهارم دهان شاید نیاز به زمانی بالغ بر یک ساعت یا بیشتر صرف شود اما همین درمان به وسیله لیزر شاید ظرف ده دقیقه تا پانزده دقیقه انجام پذیرد.

به همین دلیل شخص خسته از درمان نمی شود. گاهی بیماران از اینکه درمانی به این سرعت انجام پذیرفته و پایان یافته دچار شگفتی می شوند. باور نمی کنند که یک تغییری به این سرعت قابل انجام است. این ویژگی بسیار مهمی است. مورد بعد اینکه اغلب درمان هایی که به صورت جراحی انجام می شده و حتی درمان های دیگری که ایجاد زخم در لثه و بافت نرم تولید می کرده به ناچار داروهایی بایستی به بیمار توصیه می شده که داروها تا زمانی که این زخم ها آرام بگیرند و ترمیم اولیه صورت پذیرد، داروها به عنوان یک حامی یا پیشگیری از اتفاق های میکروبی در محیط خونی و اندام بدن وجود داشته باشد که بتواند از بخش زخم دیده حمایت کند.

اما لیزر ها نیاز به هیچ گونه دارویی پس از درمان ندارند. خود لیزر ها بهترین آنتی بیوتیک ها و بهترین استریل کننده ها و بهترین آنتی باکتریال ها هستند یا ضد باکتری ها هستند. مورد بعد عدم وجود درد است. درمان های لیزری دارای ویژگی  بدون درد دارد . اشخاص همیشه از درد هنگام درمان های دندان پزشکی شکایت داشته اند و امروزه لیزر ها این مشکل را هم برطرف کرده اند و درمان های لیزری کاملا بی درد انجام می پذیرد.

مورد بعد عدم خونریزی است. پاره ای از افراد فوبیای خون دارند. اصلا به وجود آمدن خون در محیط درمانی آن ها این افراد را منقلب و ناراحت می کند و به همین دلیل درمان لیزری چون خود خونریزی را کنترل می کند و دارای ویژگی هموستازیس یا ایجاد یک طور انعقاد در محل است اجازه  خونریزی را نمی دهد و هر نوع از درمان باشد اثری از خون در محل نمی باشد و همچنین اینکه در خیلی از موارد درمان لیزری در دندان پزشکی نیازی به تزریق و آمپول بی حسی نیست و خود تزریق بی حسی که همیشه برای افراد یک عامل بازدارنده از مراجعه به دندان پزشکی است در خیلی از موارد حذف می شود و افراد می توانند اطمینان خاطر داشته باشند که حتی تزریق و استفاده از سوزن هایی که برای تزریق استفاده می شود در این اعمال وجود ندارد و به آسانی روش را خواهند پذیرفت.

از جمله کاربردهای دیگر لیزر در دندانپزشکی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایمپلنت با لیزر
  • لیزر دندان برای سفیدی
  • رویش دندان با لیزر
  • جرم گیری دندان با لیزر
  • درمان آفت دهان با لیزر

ما امروزه در بخش لیزر مرکز دندان پزشکی خودمان بهترین و اخرین روش هایی که در این باره ذکر شده به کار می بندیم و خوشبختانه مخاطبین و مراجعین ما بسیار خوشحال و راضی هستند و ما نیز از این بابت بسیار راضی هستیم. 

 

بهترین مراکز جراحی لثه با لیزر در تهران

همانطور که توضیح داده شد دندان پزشکی لیزری شامل تکنیک های مختلف و استفاده از دستگاه های مختلف لیزر است و اگر مرکزی جهت خدمات رسانی لیزری به مراجعین مهیا می شود بایستی تمامی تجهیزات لیزری را در کنار هم در بخش لیزر موجود داشته باشد.

ما در مرکز دندان پزشکی دکتر وحید عارفی یا مرکز ای ار دنتال در بخش لیزر کلیه دستگاه های لیزر مکمل یکدیگر را خوشبختانه داریم و در حال حاضر حدود پنج سال است که خدمات را در زمینه لیزر به مراجعین می رسانیم و بهترین نتایح را با رضایت بخشی فراوان گرفته ایم.

بنابراین جهت تصمیم در رابطه با دریافت خدمات دندان پزشکی لیزری ابتدا با تحقیق کامل مطمئن شوید که مرکز مورد نظر دارای کلیه تجهیزات به روز لیزر در این زمینه خواهد بود. چرا که از نام تبلیغاتی لیزر امروزه استفاده های فراوان می شود و باور تمامی تبلیغات احتمال صحت آن را به همراه ندارد. بنابراین با تحقیقات کامل و تصمیم در این ارتباط مرکز مورد نظر خود را انتخاب و ما بسیار خرسند خواهیم بود  اگر بتوانیم پاسخگوی افراد متقاضی در این زمینه باشیم و بتوانیم آسان ترین روش ها را در دندان پزشکی با سهولت کامل و ایجاد آرامش و رضایت مراجعین خود به آنها ارائه دهیم.