ساندویچ یکی از رایج ترین و ساده ترین غذاهای معمول در کشورمان است. این غذای متنوع، به خصوص در بین کودکان و نوجوانان طرفداران زیادی دارد. گاهی مشاهده می کنیم که در تمام روزهای هفته نوجوانان و جوانان از ساندویچ به عنوان غذای اصلی استفاده می کنند. ساندویچ چنانچه به طرز صحیح آماده سازی، طبخ و تهیه شود، می تواند جزء غذاهای مفید محسوب شده و به تأمین نیازهای تغذیه ای شخص کمک کند، البته انتخاب نوع ساندویچ نیز بسیار مهم است ، گاه ممکن است برخی افراد انواعی از ساندویچ را انتخاب کنند که برای سلامتشان مفید نباشد و آنان را مبتلا به پاره ای عوارض و اختلالات بنماید.
در بررسی علل گرایش زیاد افراد به ساندویچ می بینیم که ساندویچ ها اکثراً خوشمزه و باب طبع مردم هستند و از آنجایی که طعم و مزه غذا مهم ترین عامل در انتخاب غذا است، بنابراین اشخاص اکثراً تمایل زیادی به مصرف ساندویچ نشان می دهند.


مواد تشکیل دهنده یک ساندویچ سالم :
از نظر متخصصین تغذیه یک ساندویچ خوب چه ویژگی هایی دارد به عقیده آن ها مصرف ساندویچ در چه شرایطی مناسب و سالم خواهد بود امروزه فست فودها قوت غالب ما را تشکیل میدهند و طرفداران زیادی برای خود دست و پا کرده اند یک ساندویچ خوب از چه موادغذایی تشکیل شده است و در کنار آن چه خوراکی ها و نوشیدنی هایی باید مصرف شوند تا به سلامتی مصرف کنندگان آسیبی وارد نشود .توضیحات بیشتر در این باره را در ادامه مطلب می خوانیم.

 

 

این متخصص تغذیه؛ پیرامون اهمیت سلامت مواد تشکیل دهنده ساندویچ اظهار داشت:همه مواد تشکیل دهنده ساندویچ ها اعم از نان، محتویات و ادویه جاتی که در آنها مصرف می شود، باید از سلامت کامل برخوردار باشند.
وی در خصوص ویژگی های نان ساندویچ گفت:نان ساندویچ ها باید از آرد کامل و غنی تهیه شده باشد و هنگام تهیه آنها تا حد ممکن از نان های سبوس دار و غلات کامل استفاده شود.

وی در رابطه با اهمیت سلامت محتوای درون ساندویچ ها تاکید کرد:هنگام تهیه ساندویچ ها باید از غذاهای سرخ کردنی، گوشت ها فرآوری شده و پرچرب مانند سوسیس و کالباس ها پرهیز کرد و به جای آن از گوشت های سفید و سالم استفاده شود.

این متخصص تغذیه گفت:باید به همراه ساندویچ ها از سبزیجات و صیفی جات تازه و متنوع استفاده شده و از مصرف سس های پرچرب و نمک فراوان به همراه آنها خودداری کرد.
وی در ادامه با اشاره به کالری دریافتی از طریق مصرف ساندویچ ها اظهار داشت:وزن و وضعیت فیزیکی هر فرد هنگام تهبه ساندویچ از عوامل کلیدی محسوب می شود؛ افرادی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند، باید از مصرف مواد سرخ کردنی و فرآوری شده در تهیه ساندویچ ها بپرهیزند و در مقابل منع چندانی برای افراد لاغر از بابت کالری دریافتی ناشی از خوردن ساندویچ ها وجود ندارد.
وی اظهار داشت:در صورتی که ساندویچ نیازهای غذایی فرد و میزان کالری مورد نیاز را تامین کند و در تهیه آن از مواد سالم استفاده شود، می تواند به عنوان یک وعده غذایی کامل در مدرسه، دانشگاه و محل کار مود استفاده قرار گیرد.