با پیشرفت تکنولوژی، دیگر زمان رنج بردن از آثار مخرب طبیعت، روندی روبه پایان دارد. تکنولوژی نانو، یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های بشر امروز است که نقش بسیار موثری را برای راحتی و آسایش زندگی، ایفا می‌کند. عایق رطوبتی نانو، روشی کارآمد برای خداحافظی با بروز آب به خانه و تخریب دیوارهای گچی است. با شروع فصل باد و باران، نفوذ آب و رطوبت به داخل خانه‌ها از دیوار، کف و سقف، اتفاقی ناخوشایند است که علاوه بر تخریب ظاهری خانه، منجر به بوی نامطبوع می‌شود و همچنین بستری برای رشد حشرات مزاحم و مضر محسوب می‌شود. عایق رطوبتی نانو، با ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد، این مشکل را برای همیشه حل کرده است. 

ویژگی‌های عایق رطوبتی نانو

ویژگی‌های عایق رطوبتی در زمان استفاده از آن و تأثیری که در کیفیت ساختمان به‌جا می‌گذارد، به‌خوبی برای مصرف‌کننده روشن خواهد شد. مهم‌ترین ویژگی عایق رطوبتی نانو در مقایسه با دیگر عایق‌های سنتی و قدیمی، اثرگذاری مطمئن این محصول در طولانی مدت است که خیال ساکنین خانه را از نفوذ رطوبت و آب به بافت ساختمان، راحت می‌کند.

در این‌جا به چند امتیاز کلی این محصول اشاره می‌کنیم:
طول عمر بالا نسبت به عایق‌های سنتی؛
قیمت مقرون به‌صرفه؛
اثرگذاری مطمئن؛
ضدحریق و نسوز؛
ضریب پایین انتقال حرارت؛
آنتی باکتریال، ضد قارچ، کپک و جلبک؛
از بین برنده بستر رشد و تکثیر حشرات در خانه؛
ضد اشعه UV؛
عایق صدا؛
وزن سبک؛
دوست‌دار محیط زیست؛
سازگار با انواع آب‌وهوا و شرایط اقلیمی؛
اجرای سریع و آسان هنگام نصب.

کاربرد عایق رطوبتی نانو در ساختمان
از عایق رطوبتی نانو در بسیاری از قسمت‌های مختلف ساختمان می‌توان استفاده کرد. برای هر بخش از یک ساختمان، محصولی با فرمول شیمیایی خاص آن قسمت و نوع اجرایی متفاوت تعریف شده تا سازگاری کارآمدی با هر گوشه از سازه و نوع مصالح استفاده شده در آن داشته باشد.

این مواد همسو با تکنولوژی روز، به‌وسیله نفوذ در بافت مصالح ساختمانی، پوشش معجزه‌آسایی ایجاد می‌کنند تا مانع از نفوذ آب شوند و تبادل رطوبت را به صفر برسانند. در واقع عایق رطوبتی نانو تنها به‌عنوان یک لایه محافظتی عمل نمی‌کند، بلکه جزئی از ساختار تشکیل‌دهنده مصالح ساختمانی می‌شود.

جالب است بدانید که استفاده از عایق رطوبتی نانو در سرویس بهداشتی و حمام سبب می‌شود تا مورچه‌ها و پشه‌‌های مزاحمی که در این قسمت از خانه به سبب رطوبت، تکثیر شده‌اند، برای همیشه نیست و نابود شوند. 

 

 

در این قسمت، به بخش‌هایی از ساختمان که عایق رطوبتی نانو در آن‌ها کاربرد دارد، اشاره می‌کنیم:
کف خانه؛
پشت بام؛
دیوارهای اصلی؛
دیوارهای مابین خانه‌ها؛
سرویس بهداشتی؛
حمام‌ها؛
آب‌بندی استخر و... .

کاربرد عایق رطوبتی در استخر
یکی دیگر از کاربردهای معجزه‌آسای عایق رطوبتی نانو، در استخرها تأثیر خودش را نشان می‌هد. آب‌بندی استخر برای جلوگیری از نشتی، روش موثری است که با نوعی از عایق نانو که سازگار با سطح استخر است، قابل اجرا خواهد بود. معمولا این نوع از عایق‌های نانو با ملات سیمان یا با رنگ استخر مخلوط می‌شوند و طی فرآیندی اصولی، سطح استخر را پوشش می‌دهند. در واقع در این شرایط، ملات سیمان یا رنگ به‌کاربرده شده، خاصیت عایق نانو را پیدا کرده و از تمام سطح استخر، در مقابل نشتی محافظت می‌کنند.

برای روبه‌رو نشدن با مشکلات نفوذ آب و رطوبت، باید به عایق‌کاری ساختمان‌های امروزی اهمیت بسیاری دهیم. با آمدن تکنولوژی نانو و کاربرد موثر این فرمول شیمیایی معجزه‌گر، وقت خداحافظی با عایق‌های سنتی و قدیمی فرا رسیده است. محدودیت دما در عایق‌های سنتی، برخلاف مقاومت دمایی خوب عایق رطوبتی نانو، امکان استفاده از آن‌ها را در بخشی از ساختمان محدود می‌کند.