همه ی افراد خواهان تنوع، تغییر و زیبایی در محیط پیرامونشون هستن و سعی میکنن با امکانات موجود و راه هایی ساده این تغییرات رو ایجاد کنند. یکی از فضاهایی که تغییرش در خونه بسیار به چشم میاد آشپزخونست که اغلب افراد با خراب کردن دیوار بین آشپزخانه و پذیرایی و ایجاد اوپن برای اون تغییری چشم گیر رو بوجود میارن. در این مطلب راه هایی ساده تر برای تغییر دکوراسیون آشپزخونه رو بهتون معرفی میکنم و شما در صورت لزوم، طبق موقعیت و امکانات خودتون بهترینش رو انتخاب کنید.

فلزات استفاده شده در وسایل آشپزخانه را تغییر دهید

فلزات استفاده شده در وسایل آشپزخانه نظیر بدنه ی هود، شیرآلات، دستگیره های کابینت ها و لوسترها رو به راحتی میتونین تغییر بدین و از رنگ هایی مانند طلایی، آلومینیوم مات و مسی استفاده کنید. سعی کنید حداقل دو مورد از این موارد رو همرنگ انتخاب کنید تا نمای بیشتری داشته باشه.

کفپوش آشپزخانه را تعویض کنید

کمتر پیش میاد برای ایجاد تغییرات کسی در پی عوض کردن کفپوش باشه در حالی که بسیار تاثیر گذاره و به کلی میتونه فضاتون رو تغییر بده. ازسرامیک، کاشی یا سنگ میتونین برای اینکار استفاده کنین. استفاده از سرامیک هایی با طرح پارکت یا بکارگیری سنگ برای این فضا بسیار مناسبه.

حذف ردیف های بالایی کابینت ها

این روزها در اغلب آشپزخانه ها شلف ها و قفسه های بازی رو میبینیم که به جای کابینت خودنمایی میکنن و باعث بزرگتر نشون دادن فضا میشن. در مطلب کاربرد شلف ها و قفسه بندی باز در آشپزخانه مفصلا در اینباره صحبت شده و فقط باید بدونین که برای داشتن آشپزخانه ای بزرگ و دلباز کافیه کابینت ها رو حذف کنین و از قفسه هایی با رنگ روشن استفاده کنین.

صفحه ی روکابینتی جدید و زیبا

در انتخاب صفحه ی رو کابینتی دقت کنید که رنگی مکمل رنگ کابینت ها انتخاب کنید و چون بیشترین فعالیت روی این صفحات انجام میشه بهتره که ضد ضربه و ضد خش باشه و به راحتی قابل پاک شدن باشه. استفاده از ام دی اف، سنگ مرمر و سنگ گرانیت برای اینکار بسیار مناسب است.

مکانی برای نشستن اختصاص دهید

ممکنه تصمیم بگیرین غذاتون رو در محیط آشپزخونه سرو کنید یا موقع طبخ غذا به فرزندتون در درسهاش کمک کنید، پس لازمه حتما فضایی برای نشستن و قرار دادن وسیله ها وجود داشته باشه. میتونین از چهارپایه یا صندلی در کنار اوپن استفاده کنید یا با قرار دادن نیمکتی در کنار پنجره فضایی دلنشین رو خلق کنید.

استفاده از منابع انرژی طبیعی

ایجاد تغییرات در آشپزخانه نه تنها به زیباسازی فضای منزلتون کمک میکنه بلکه شما میتونین با تغییراتی کارآمد در مصرف منابع انرژی هم صرفه جویی کنید. با تغییر سیستم لوله کشی و انتخاب شیر آب مناسب در مصرف آب صرفه جویی کنید. لامپ های کم مصرف رو در لوسترها بکار ببرید و با ایجاد پنجره از نور طبیعی بهره مند بشین.

رنگ کابینت ها رو عوض کنید

تغییر رنگ کابینت ها به مراتب به صرفه تر از تغییر مدل اونهاست و یکی از اساسی ترین تغییرات در آشپزخونه به حساب میاد. اگه بدنه و درها نیاز به لکه گیری و تعمیر دارن اونها رو درست کنید و سپس به رنگ دلخواهتون تغییرش بدین. شما حتی میتونین کابینت های فلزیتون رو هم به طرح چوب رنگ آمیزی کنید.

نصب لوسترهای جدید

هنگامی که اجزای اصلی آشپزخونتون رو تغییر دادین بهتره از روشنایی ها غافل نشید. نورپردازی دقیق و استفاده از وسایلی مناسب، زیبایی فضا رو دوچندان میکنه. از متریالی استفاده کنید که بیشترین استفاده در محیط آشپزخونه رو داشته تا اجزا در کنار هم تطابق لازم رو داشته باشن.