آمل یکی از شهرهای تاریخی که در استان مازندران واقع شده و همچنین یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران ، قطب صنعت و قطب فرهنگی استان مازندران، پایتخت برنج ایران، یکی از قدیمی‌ترین مراکز یکجانشینی، از شهرهای مهم ترابری، کشاورزی، گردشگری و صنعتی ایران و از مهمترین شهرهای مرتبط به علم در تاریخ است. از لحاظ قدمت و پیشینه این شهر رو می‌شه یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران معرفی کرد که قدمتش به قبل از اسلام می‌رسه.پیشینه تاریخی شهر آمل به زمان مادها بر می گرده و در تاریخ نوشتاری نیز مانند شاهنامه از مراکز مهم اتفاقات بوده آمل زمانی پایتخت رسمی اشکانیان بوده و همچنین مورد علاقه شاه های صفویه.

بطوریکه بهش لقب پایتخت دنیای مسکون رو دادن..  این شهر جاذبه های گردشگری فراوونی از جمله قله دماوند که بلندترین قله ایران و خاورمیانه‌ست رو داره. و از لحاظ جغرافیایی با شهر بابل از شرق، از شمال با محمود آباد و دریای خزر و از غرب با چمستان همجواره و باتوجه به طبیعت بکر و بی نظیرآن یکی از شهرهای توریستی استان مازندرانه.

کجا اقامت کنم؟

واسه اقامت تو شهر آمل بسته به سلیقتون هم می‌تونین ویلا شخصی اجاره کنین هم تو هتل اقامت کنین. هتل شهر تو خیابون انقلاب و هتل نیلوفر تو کیلومتر ۴ بزرگراه آمل به محمودآباد، هتل المپیک شمال آمل از هتل های خوب این شهر هستن و اقامت راحت و آرومی رو برای شما و نزدیکانتون فراهم می کنن.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟

مازندران بيشتر از 50 نوع غذای محلی داره که در بین اونا شکم پر آملی، کتلت، کته آملی، پلو زعفرانی، خورش مرغ ترش، اردک جوجه، سبزی‌پلون، نازخاتون و اسفناج پته از مهمترین غذاهای محلی و ملی آمل هستن. اگه دلتون یه وعده غذایی خوشمزه مثل مرغ ترش خواست رستوران حاج محسن، رستوران لاله زار و رستوران اکبرجوجه جزء بهترین انتخاب ها هستن. رستوران دربند،  رستوران حاتم نور،  رستوران دهکده شاندیز،  رستوران پوریا و  رستوران تاتلی هم از رستوران های شناخته شده ای هستن و غذاهای باکیفیت و درجه یکی سرو می کنن. اگر هوس غذاهای فست فودی هم کردین می تونین به بهترین های آمل مثل  فست فود نارنجستان،  فست فود پوآ، فست فود بوف،  پیتزا تنوری آویشن،  فست فود وارلی و  فست فود تشریفات سر بزنین و برگر و پیتزاهای فوق العاده نوش جان کنین.

نوشیدنی ها

برای نشستن و گپ زدن با دوستان و آشناهاتون کافه های زیادی وجود داره که هم فضای راحت و دنجی دارن هم منوی کاملی از نوشیدنی ها و خوراکی های تازه و خوشمزه. کافه هایی مثل کافه گالری کامو، کافه بستنی کاله، کافه الی و کافه پازل که محیط خوبی دارن و برای نوشیدن قهوه های فوق العاده پیشنهاد میشن.

چی بخرم؟

سفال، گلیم، انواع ترشی و مرباجات محلی، برنج و ماهی از مهمترین سوغاتی های آمل هستن که می تونین اونا رو از بازار قدیمی آمل که ساختش به زمان ساسانیان بر می گرده تهیه کنین. البته فروشگاه های زیادی هم نرسیده به آمل هستن که تمام این سوغاتی هارو تازه ی تازه به فروش می رسونن.

سلامت و درمان

همیشه در سفر، احتمال بیماری و بروز حوادث غیرممکن هست که ممکنِ برای هرکسی، پیش بیاد و ما به یه سری اطلاعات از اون شهر نیاز داریم که در مواقع ضروری و بیماری از آن استفاده کنیم. بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی شمال آمل که از مجهزترین مراکز درمانی، بیمارستان امام رضا آمل و بیمارستان ۱۷ شهریور آمل که از بیمارستان های تخصصی میباشن. درمانگاه تامین اجتماعی آمل و درمانگاه امیرالمومنین آمل از درمانگاه های مجهز در این شهر میباشن و در زمان نیاز به دارو میتونین از داروخانه شبانه روزی امام رضا آمل تهیه بفرمایین.

کجاها برم؟

بدون اغراق می‌شه گفت آمل دنیایی از جاذبه گردشگری به خصوص جاذبه طبیعیه که ما چند تا از مهم‌ترین هارو بهتون معرفی می‌کنیم. قله دماوند که بلندترین قله ایران و خاورمیانه‌ست، روستای فیلبند که همچون بهشتی بر فراز ابرهای مازندران جلوه‌گری می‌کنه، آبشار یخی که بجز یکی دو ماه کل ایام سال یخ زده‌ست، جنگل های هیرکانی که از منحصر بفرد ترین جنگل های دنیاست، جنگل الیمستان که طبیعت بکرش غیر قابل وصفه، آبشار شاهاندشت، پارک جنگلی میرزا کوچک خان، آتشکده آمل، غارهای سنگی کافرکلی، قلعه ملک بهمن، منطقه حفاظت شده هراز و دشت لار از زیبایی هایی آمل هستن و حتما باید تو لیست گردشگری شما قرار بگیرن.