تکاب، یکی از شهرهای استان آذربایجان غربیه، که از نظر جغرافیایی، از شمال به شهرستان چاراویماق، از جنوب به شهرستان‌های بیجار، دیواندره و سقز، از شرق به شهرستان ماه‌نشان و از غرب به شهرستان شاهین دژ و بوکان محدود شده‌. از لحاظ اب و هوایی، تابستونای معتدل و خشک و زمستونای سرد و برفی داره. در مورد پیشینه تاریخی این شهر می‌شه گفت،‌  این ناحیه مسکن اقوام باستانی لولوبی و گوتی بوده‌ و بعدها دولت ماننا در آن تشکیل شد واز سدهٔ ۷ ق م با تشکیل دولت ماد از مراکز مهم اقتصادی دولت ماننا و ماد به‌ شمار می‌رفته.

کجا اقامت کنم؟

برای اقامت تو این شهر، می‌تونین از معروفترین هتل شهر، یعنی هتل رنجی تکاب، تو میدون قائم استفاده کنین.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟

مردم تکاب اغلب غذاهای گوشتی رو با ترشی مصرف میکنن که یکی از غذاهای معروف تکاب آبگوشت هست و در تنور پخته میشه. کله جوش یا ماوکا یکی دیگه از غذاهای محلی این شهره که می تونین در سفر امتحانش کنین.

چی بخرم؟

حتما تعریف عسل تکاب رو شنیدین، درواقع عسل این شهر به خاطر مرغوبیت و کیفیت بالا از شهرت بالایی در سطح کشور برخورداره. یکی دیگه از سوغات شهر تکاب که برای خریدنش باید حسابی دست به جیب بشین، قالی و قالیچه‌های نفیس و گرانبهای افشار هست که محبوبیت خاصی در بازارهای فرش دنیا داره و از حیث رنگ و مرغوبیت و طرز بافت و نقشه از فرش‌های درجه اوله.

کجاها برم؟

این شهر جاذبه های گردشگری بسیار زیبایی داره، که از مهم ترین اونا می‌شه به، آتشکده آذرگشسب، که از زیباترین و معروفترین آتشکده های ایرانه و قبل از حمله اعراب، مهم‌ترین مرکز مذهبی شاهنشاهی بوده، قلعه تخت سلیمان، که منطقه ای تاریخی با قدمت 3000ساله ست و چهارمین اثر ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو هستش،‌ زندان سلیمان،‌که 2000 سال پیش محل نیایش موبدان زرتشتی بوده، زندان برنجه، که یک پدیده طبیعی بسیار زیباست و تشکیلات زمین شناسی متعددی در اون قرار داره، تالاب چملی،‌ که طبیعتی ناب داره و با وزش باد تکون می‌خوره و همین منحصر بفردش کرده و آبشار قیرنجه اشاره کرد.