دماوند که مرکز بخش دماوند و یکی از شهرهای استان تهرانه، در 75 کیلومتری شرق تهران قرار گرفته و از ییلاقات خوب و زیبای تهران به حساب میاد. این شهر در سال 1295 شکل گرفته و جزو شهرهای خیلی تاریخی ایران به حساب نمیاد ولی طبیعت بکر و روستاهای زیبا و همین طور آرامش مطلقی که اینجارو فرا گرفته فوق العاده عالی و توصیف ناپذیره و برای سفرهای کوتاه مدت اطراف شهری به شدت پیشنهاد میشه.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟

دم پختک، کوکوی دو رو، کوکوی کماج، پیراشکی های سنتی، رولت گوشت محلی، آش جوشواره، هفت قوز، فطیر، بورساق، خوراک کبک، بادونه و ... جزء غذاهای محلی این شهر هستن. رستوران های زیادی هم هستن که کنار سرو غذاهای ایرانی، غذاهای سنتی هم سرو می کنن. از بهترین ها میشه به رستوران صفری،  رستوران گل یخ، رستوران میلاد | Milad Restaurant و رستوران لوکس زمرد اشاره کرد. رستوران ایتالیایی استلا | Ristorante italiano Stella هم می تونه یه پیشنهاد خوب برای افرادی باشه که به غذاهای ایتالیایی علاقه مندن و دنبال بهترین نوعش می گردن. این رستوران کنار غذاهای ایرانی غذاهای ایتالیایی رو به بهترین شکل ممکن و مزه های فراموش نشدنی سرو می کنه و قیمت های مناسبی هم داره. اگر هم که فست فودی هوس کردین و دلتون انواع ساندویچ هارو خواست می تونین به پیتزا تک و کافه رستوران سیاه سفید سر بزنین و ساندویچ های خوشمزه ای نوش جان کنین.

نوشیدنی ها

کافه بلوط، کافه باران | Cafe Baran و کافه رستوران سیاه سفید هم از کافه های خوب دماوند هستن که نوشیدنی های تازه و محیط و دوستانه ای دارن و برای قرارهای دو یا چند نفره مناسبن.

چی بخرم؟

دماوند صنایع دستی و سوغاتی های خوشمزه ای داره که می تونین در کنار لذت بردن از طبیعت و جاذبه های گردشگری، از اونا هم بهره ببرین، سوغاتی هایی مثل عسل که معروفترین سوغات این شهر به حساب میاد. در واقع عسل آویشن دماوند از بهترین عسلهای ایرانه که نمونه اون رو به ندرت میشه پیدا کرد. علاوه بر عسل،حلوا لوز ،توتک، آبنبات کیلان، گردو و ... از سوغات این شهر به حساب میان.

کجاها برم؟

از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر می شه به دریاچه تار و هویر که از زیبا‌ترین و بکر‌ترین دریاچه های ایرانه، دامنه دماوند که دشتی زیبا و آروم از گل های شقایق داره، مسجد جامع دماوند، آبشار لار، پارک ملی لار، برج شبلی، دشت مشاء و چشمه اعلا اشاره کرد.