مراقبت های ضد پیری برای پوست 
اگر می خواهید جوان و شاداب بـاشید بـاید از پوست خودبه درستی مراقبت کنید. البته داشتن پـوستی شـــاداب و شفاف کار ساده ای نیست. به این منظور باید تمام تلاش خـود را بــه کار گیرید. پوست در زمان نوجوانی در بهـتـریـن وضعیت خـود قرار دارد، اما اگر بدرستی از آن مراقبت نکنید پس از مدتـی حـالت اولیـه خود را از دست داده و شروع به پیر شدن می کند. به مرور زمـــان قابلیت ارتجاعی پوست از میان می رود و روی سطح آن را چین و چروک فرا می گیرد. چین و چروک به دلایل مختلفی ایجاد می شود که از مهمترین عوامل آن می توان به قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید اشاره کرد.

                                                                 

علاوه برنور خورشید که هم از داخل و هم از خارج به پوست آسیب وارد می آورد، حرکات ماهیچه ای شدید نیز باعث ایجاد چین و چروک و تغییر حالت صورت می شوند به همین دلیل درافرادی که ورزشهای سنگین انجام می دهند خطوط  صورت واضح تر و چروک سریعتر ایجاد می شود.
 اخم کردن نیز یکی از عوامل موثر در ایجاد چین و چروک به شمار می رود. همچنین وضعیت خوابیدن نیز می تواند خط هایی را بر روی پوست ایجاد کند به ویژه اگر عادت داشته باشید که بیشتر بر روی یکی از پهلوهای خود بخوابید چین وچروک دریک سمت بیشتر ایجاد می شود.
تغذیه مناسب و استفاده از رژیم های غذایی مناسب برای جوانی و شادابی پوست از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند.
 چند راهکار که با کمک گرفتن از آنها می توانید از فرایند سالخوردگی پوست خود جلوگیری کنید: 
1- به منظور جلوگیری از ایجاد چین و چروک بر روی پوست باید سعی کنید تا آنجایی که می توانید در معرض نور خورشید قرار نگیرید. اگر مجبور هستید که در برابر پرتوهای خورشید قرار بگیرید حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید. 90% آسیب هایی که از نور خورشید به پوست می رسد از اشعه ماوراء بنفش نشات می گیرد. استفاده از کلاه و عینک آفتابی وقتی درمعرض نورمستقیم خورشید قرارمی گیرید بسیار مفید خواهد بود.
2- سعی کنید عضلات صورت خود را رها کنید، از اخم کردن خودداری کرده و ماهیچه های پیشانی خود را آزاد نگه دارید. 
3- با مراقبت های ویژه از ایجاد چین و چروک در اطراف چشم ممانعت بعمل آورید. به عنوان مثال اگرعینکی هستید لازم است برای مطالعه یا استفاده از کامپیوتر ازعینک استفاده کنید.
4- سعی کنید حتی الامکان دست های خود را از صورتتان دور نگه دارید، چشم هایتان را با دست نمالید، و چانه را بر روی دست ها تکیه ندهید تا پوست به صورت غیر طبیعی کشیده نشود. 
5- وزن بدن خود را ثابت نگه دارید. به خاطر داشته باشید که افزایش و کاهش وزن به صورت مکرر سبب می شود تا پوست سالخورده شود و افتادگی صورت بیشتراتفاق افتد.
6- پوست خود را مرطوب نگه دارید. کرم های مرطوب کننده، پوست را نرم نگه می دارند و قابلیت ارتجاعی آنرا حفظ می کنند. محصولات مختلفی نیز هستند که فرایند سالخوردگی را به تعویق انداخته و از آفتاب سوختگی نیز جلوگیری می کنند. 
7- زمانیکه از کرم و سایر مواد آرایشی استفاده می کنید هنگام خواب آنها را بطورکامل به کمک شیرپاک کن و تونیک های پاک کننده ازصورت و دور چشم پاک کنید. وجود مواد آرایشی به مدت طولانی روی صورت و دورچشم باعث چروک زودرس می شود.
8- مصرف سیگار و قلیان را کنار بگذارید، چرا که این مواد جریان خون را کاهش داده و سبب می شود که مواد غذایی و اکسیژن با سرعت کمتری به پوست برسند و همین امر می تواند رشد سلول های پوست را با مشکل مواجه کرده و سلامت آنرا پایین بیاورد. حتی درصورت انجام کارهای زیبایی یااستفاده ازکرمهای ضد چروک تاثیری جهت حفظ زیبایی یا جوانی پوست نخواهد داشت. شاید حالا متوجه شوید که چرا افراد سیگاری 10 سال پیرتر از سن واقعی شان نشان می دهند. 
9- پروتئین نیز از مواردی است که باید در مقوله حفظ و نگهداری از پوست به آن توجه خاصی مبذول داشت. سعی کنید از موادی که حاوی پروتئین هستند مانند مرغ و ماهی بیشتر استفاده کنید. 
10- از غذاهای پرچرب و همچنین شیرینیجات که باعث ایجاد پیری زود رس و چین و چروک می شوند خودداری کنید. 
11- ازسیگار، قلیان، الکل و دخانیات دوری کنید. این مواد باعث ایجاد و چین و چروک می شوند. همچنین الکل آب بدن را تبخیر کرده و پوست را خشک می کند. 
12- تا می توانید آب بنوشید. باید به طور روزانه 8 لیوان آب مصرف کنید. هر چقدر آب بیشتری بنوشید، پوست بهتری خواهید داشت.