فهرست:

کیست مقعدی چیست؟ 
کاربرد کیست‌های مقعدی در حیوانات خانگی
بیماری مربوط به کیست‌های مقعدی حیوانات خانگی 
چگونه بیماری مربوط به کیست مقعدی درمان می‌شود؟ 
بهترین کلینیک دامپزشکی برای تخلیه کیست های مقعدی 

در جامعه مدرن امروزی یکی دیگر از مسائلی که به تازگی در میان بسیار از افراد رایج شده ، نگه‌داری از حیوانات خانگی برای سرگرمی و ایجاد انگیزه در زندگی است. بسیاری از افراد مجردی که به تنهایی زندگی می‌کنند، ترجیح می‌دهند یک موجود زنده نیز در کنار خود داشته باشند. ناگفته نماند برخی از زوجین نیز علاقه‌ای به داشتن فرزند ندارند و ترجیح می‌دهند حیوان خانگی را به سرپرستی قبول کنند. توجه داشته باشید نگه‌داری از حیوانات خانگی نیز با دردسرها و مشکلاتی مواجه است که نباید آنها را دست کم گرفت. برای مثال ممکن است سگ یا گربه شما به بیماری دچار شود که برای درمان این بیماری بهتر است به سراغ دامپزشکی حاذق بروید. کیست‌های مقعدی یکی از رایج‌ترین مشکلات در میان سگ‌ها و گربه‌ها است که برای درمان و تخلیه آنها به حضور یک دامپزشک مجرب نیاز خواهد بود. طبق آمار به دست آمده دامپزشکی مای پت یکی از بهترین دامپزشکی‌های فعال در زمینه تخلیه کیست های مقعدی است که شما نیز می‌توانید گربه یا سگ خود را به این دامپزشکی ببرید. 

چگونه بیماری مربوط به کیست مقعدی درمان می‌شود؟ 

کیست مقعدی چیست؟ 

کیست‌های مقعدی در واقع 2 کیسه کوچک هستند که در 2 طرف مقعد و در موقعیت یکسانی قرار دارند. دیواره‌های این کیست‌ها با تعداد زیادی غدد سباسه پوشانده شده‌اند که مایعی بدبو تولید می‌کنند. این غدد تا حدودی شبیه غدد عرق انسانی فعالیت دارند. 
این مایع بدبو در کیست‌های مقعدی حیوانات خانگی ذخیره می‌شود و سپس از طریق مجرایی کوچک یا کانالی که درست در داخل مقعد باز می‌شود، تخلیه و آزاد می‌شوند. کیست‌های مقعدی به عنوان غدد مقعدی نیز شناخته می‌شوند. این کیست‌ها به طور معمول در سگ‌ها نر و ماده وجود دارند. 
به زبان ساده این کیست‌ها که دارای 2 ساختار کیسه مانند هستند مایع بدبویی را آزاد می‌کنند. سگ‌ها و گربه‌ها از این مابع برای علامت‌گذاری قلمرو خود هنگام مدفوع کردن استفاده می‌کنند.
 توجه داشته باشید این غدد مقعدی خیلی در زندگی حیوانات خانگی شما مهم نیست و حتی می‌توان آنها را به طور کامل برداشت. البته که عمل حذف این غدد بدون خطر نخواهد بود. 

کاربرد کیست‌های مقعدی در حیوانات خانگی

 همان‌طور که در بخش قبلی گفتیم، ترشح کیست‌های مقعدی به نشانه‌گذاری محل قلمرو حیوانات خانگی کمک می‌کند. ماده ترشح شده در واقع شبیه به ردی از تماس با سگی است که در منزل شما زندگی می‌کند.
 این ترشحات تنها برای مدفوع کردن کاربرد ندارند بلکه حیوانات خانگی برای دوری مابقی حیوانات نیز از همین ماده استفاده می‌کنند. 
به عبارت دیگر ترشحات این غدد به دفع دشمنان کمک می‌کند و به حیوانات دیگر هشدار می‌دهد که آنها در قلمرو چه کسی حضور دارند. مایع حاضر در کیست‌های مقعدی به طور معمول با انقباضات عضلانی سگ به هنگام اجابت مزاج تخلیه می‌شوند و بوی خاصی را مدفوع سگ منتقل خواهند کرد. 
اکنون که این توضیحات را متوجه شدید، شاید درک کنید که چرا سگ‌ها به بوییدن مدفوع یکدیگر علاقه زیادی دارند. در بخش‌های قبلی آناتومی کامل این کیست‌ها را توضیح دادیم و گفتیم که غدد مقعدی در سمت چپ و راست مقعد سگ و گربه‌های نر و ماده وجود دارند. 
هر غده از طریق یک لوله اتصال کوچک به انتهای کانال مقعد متصل می‌شود. هنگامی که حیوان خانگی شما نیز مدفوع می‌کند، این مدفوع از کانال مقعد می‌گذرد و کیست‌های مقعدی را فشار می‌دهد و در نهایت مایع بدبویی را آزاد خواهد کرد. 

بیماری مربوط به کیست‌های مقعدی حیوانات خانگی 

بیماری مربوط به کیست‌های مقعدی در سگ‌ها بسیار شایع است. این کیست‌های به طور معمول به دلیل التهاب مجاری نهفته می‌شوند. بدین ترتیب ماده قابل ترشح در کیست‌ها نهفته غلیظ می‌شود و کیست‌ها متورم خواهند شد. در ادامه این روند، دفع مدفوع برای سگ یا حیوان خانگی شما دردناک می‌شود. 
وجود مایع قابل ترشح در کیست‌های مقعدی محیطی ایده‌آل برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌کند و در نهایت آبسه ایجاد می‌شود. باکتری‌هایی که به طور معمول در مدفوع وجود دارند می‌توانند به راحتی از مجاری عبور کنند و وارد کیست‌ها شوند. 
در شرایط عادی، با ترشح این ماده حاضر در کیست‌ها به هنگام اجابت مزاج سگ‌ شما، باکتری‌ها نیز از بدن او خارج می‌شوند. اما در مقابل اگر کیست‌ها پنهان شوند، مایع قابل ترشح تخلیه نمی‌شود و عفونت‌هایی را به همراه خواهد داشت. 
سپس این مایع قابل ترشح به خون تبدیل می‌شود و در نهایت کیست‌ها پر از چرک می‌شوند و آبسه کیست مقعدی تشکیل می‌شود. بنابراین تخلیه کیست های مقعدی امری بسیار مهم و حیاتی در نگه‌داری از حیوانات خانگی است. 

چگونه بیماری مربوط به کیست مقعدی درمان می‌شود؟ 

درمان این بیماری در حیوانات خانگی به معنای بیرون آوردن کیست‌های مقعدی و تخلیه مواد جامد شده در آنها است. همچنین دامپزشکان می‌توانند داروهای ضد التهاب و آنتی بیوتیک نیز به حیوان بیمار تزریق کنند. از آنجایی که فرآیند درمان این بیماری کمی دردناک است، دامپزشکان به حیوانات خانگی آرام‌بخش می‌دهند. 
به منظور رفع و درمان عفونت‌های ایجاد شده، باید کیست مقعدی بیرون آید. در ضمن مصرف آنتی بیوتیک خوراکی نیز می‌تواند به از بین بردن باکتری‌های کمک کند. بیشتر سگ‌ها به داروهای مسکن و آنتی بیوتیک‌ها پاسخ خوبی می‌دهند و تورم و التهاب بدنی آنها کاهش می‌یابد. 
در ادامه باید گفت دامپزشکان از کمپرس گرم نیز برای تسکین درد حیوانات خانگی نیز استفاده می‌کنند. بعد از تخلیه این کیست‌های مقعدی، شما باید همچنان طبق دستورالعمل دامپزشک مورد نظر حیوان خانگی خود را برای چکاپ و ارزیابی به کلینیک دامپزشکی ببرید. 

بهترین کلینیک دامپزشکی برای تخلیه کیست های مقعدی 

بهترین کلینیک دامپزشکی برای تخلیه کیست های مقعدی 

با توجه به توضیحاتی که در مورد این کیست‌ها ذکر کردیم، بدون شک با خطر و درد آنها به طور کامل آشنا شدید. بنابراین هرگز این مشکلات حیوانات خانگی خود را راحت تلقی نکنید و بلافاصله برای درمان آنها دست به کار شوید. البته هر دامپزشکی نمی‌تواند بهترین خدمات و روش‌های درمانی را ارائه دهد. 
یکی از بهترین کلینیک‌های درمانی دامپزشکی مای پت نام دارد که علاوه بر درمان انواع بیماری‌های حیوانات خانگی می‌تواند وسایل و تجهیزات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهد. این مرکز دامپزشکی بهترین خدمات دامپزشکی را به پت‌های شما ارائه می‌دهد و به راحتی کیست‌های مقعدی آنها را تخلیه خواهد کرد. برای ارتباط به وبسایت دامپزشکی مای پت مراجعه نمایید.