عکس های خانوادگی از جمله تصاویری هستند که سال‌های سال به یادگار خواهند ماند و خاطرات زیادی را در بر خواهند داشت. راه‌های زیادی در آتلیه خانواده وجود دارد که بتوان با کمک آنها یک عکس خلاقانه و جذاب تهیه کرد.

خوب ژست بگیرید

در خصوص جایگذاری افراد در عکس، خلاقانه عمل کنید. جایگذاری به تعداد افراد و همچنین فضایی که برای عکس در اختیار دارید بستگی دارد اما برای یک خانواده متوسط با ۲ فرزند، می‌توان از یک حالت دایره‌ای که در آن سر افراد کنار هم قرار گرفته است استفاده کرد. بگذارید همه روی زمین دراز بکشند و دست یکدیگر را بگیرند. برای عکاسی از یک لنز عریض یا استاندارد –از۱۷ تا ۵۰ میلیمتری –استفادهکنید. برای گرفتن عکس بالای سر افراد بایستید؛ حتی می‌توانید برای بالاتر رفتن از یک نردبان هم استفاده کنید. روی مرکز عکس تمرکز کنید و از عمق میدان متوسط استفاده کنید. احتمالا حدی بین f/9 تا f/16 باید ایده‌آل باشد.

جمعشون کن

   برای عکاسی خانواده ای بزرگ، آنها را کنار هم جمع کنید و اجازه دهید که به صورت گروهی بایستند. افراد جوان‌تر و بلندقدتر پشت سر بیاستند، مسن‌ترها در مرکز قرار بگیرند و از بچه‌ها نیز در جلوی جمع استفاده کنید. فراموش نکنید که افراد بلند قدتر را در اطراف و دو انتهای عکس قرار دهید؛ البته برای عادی و طبیعی جلوه کردن عکس خانوادگی به هیچ وجه اجباری روی قرار گرفتن افراد به ترتیب قد نکنید،به گونه ای عمل نکنید انگار که قرار بوده که یک صف تشکیل دهند. از یک فلاش خارجی استفاده کنید که تمام سایه‌ها را کمرنگ کنید و صورت‌ها را در حالت بدون لرزش ثبت کنید. همچنین از عمق میدان بیشتر به منظور شارپ نشان دادن صورت همه افراد استفاده کنید.

روابط را نشان بده

یک ایده خیلی خوب، نشان دادن نزدیکی افراد در یک عکس خانوادگی است. بگذارید سوژه‌های عکس شما همدیگر را بغل کنند. علاوه بر این می‌توانید تفاوت نسل‌ها را نیز در یک تصویر به وضوح نشان دهید، مثلا یک مادربزرگ، دخترش و نوه دختری خانواده را در کنار یکدیگر قرار دهید؛ در چنین عکس هایی تفاوت سن به وضوح مشخص خواهد بود. اینگونه عکس ها را با استفاده از نور طبیعی و سرعت بالای شاتر بگیرید که بتوانید یک خنده بزرگ و عمیق را به محض وقوع ثبت کنید؛ این که به افراد بگویید لبخند بزنند و صورت خود را خندان نگه دارند موجب مصنوعی شدن عکس می‌شود.

لباس مناسب بپوش

عکس‌های خانوادگی زمانی زیبا هستند که بهترین نمای خود را داشته باشند. اگر لباس همه افراد، درجه های تیره و روشن یک رنگ باشد و یا یک تیپ لباس بپوشند عکس قشنگ تر می شود. از افراد بخواهید که لباس هایی بپوشند که هم خوانی داشته باشند یا برای متنوع شدن، ترکیب های مختلف را امتحان کنید. به عنوان مثال از همه بخواهید که به صورت رسمی لباس بپوشند. مراقب باشید که از چند قرمز تند استفاده نکنید. همچنین روی ترکیب و تناسب رنگ‌ها کار کنید که نمای عکس مصنوعی نشود.

از کل کادر استفاده کن

عکس های کلوز آپ راه مناسبی برای انتقال احساسات هستند. دو نفر را که به هم نزدیک هستند را انتخاب کنید، یک زن و شوهر، خواهر و برادر، یا مادر و فرزند؛ و از آنها بخواهید از فاصله خیلی نزدیک با هم قرارگیرند. با استفاده از یک لنز استاندارد یا ماکرو و بستن یک کادر خیلی نزدیک، عکس بگیرید. لحظه‌ای که می‌خواهید از آنها عکاسی کنید می‌تواند یک لبخند یا یک نگاه باشد. صبر کنید و در همان لحظه عکس بگیرید. از نور فلاش برای تثبیت حرکت و از عمق میدان کم برای مات شدن پس زمینه استفاده کنید.

از زوایای تند و تیز استفاده کن

با زوایا بازی کنید. این نوع عکس ها جذاب هستند و بیشتر از کلمات، حرف برای گفتن دارند. یک تکنیک خیلی خوب این است که روی زمین دراز بکشید و سوژه‌ها را بالای سر خود قرار دهید. برای روشن کردن صورت سوژه‌های خود در مقابل نور آسمان به فلاش نیاز خواهید داشت. از سوژه‌هایتان بخواهید که به پایین نگاه کنند؛ اینطوری مطمئن می‌شوید که از بینی افراد با درشت‌نمایی عکس نمی‌گیرید!

جمع‌بندی

هنگام گرفتن عکس های خانوادگی، خلاق باشید. عکس مدرن امروزی در بیرون از منازل با نور طبیعی و حالت‌های چهره و ژست‌های طبیعی گرفته می‌‌شود. نکته کلیدی این است که از چند نفر می‌خواهید عکس بگیرید. اگر صلاح می‌دانید افراد را از گروه جدا کنید و از آنها به صورت جداگانه یا جفتی عکس بگیرید. بعدا می شود این عکس ها را مونتاژ کرد و یک عکس فامیلی زیبا به دست آورد.