روش S.A.F.E.R چیست؟

خارج کردن فولیکول‌های مو به کمک مکش و کاشت دوباره آن‌ها (S.A.F.E.R) یک روش جدید درمانی برای بیمارانی است که مشکلات ریزش مو دارند. این فرآیند در شرکت فرانسوی MEDICAMAT طراحی شده است و به عنوان روشی پیشگام در زمینه کاشت موی اتوماتیک نقش بازی می‌کند. تکنولوژی S.A.F.E.R از یک دستگاه الکتروپنوماتیک استفاده می‌کند که به طور مرتب ساختارهای موی کامل را خارج می‌کند و بدون هیچ جراحتی آن را دوباره کاشت می‌دهد. با در نظر گرفتن فرآیند اتوماتیک، در این دستگاه بالاترین درجه ایمنی و کارایی وجود دارد.

نحوه انجام کاشت مو به روش S.A.F.E.R

در روش S.A.F.E.R برخلاف روش‌های دستی دیگر (به خصوص FIT) نوك برنده و تیز پانچ به عمق پوست فرو نمی‌رود بلكه پانچ‌های ظریفی كه بین 78/0 تا 25/1 میلیمتر قطر دارند، در حال چرخش و مكش همزمان، وارد قسمت بالایی پوست (حدود 3 میلیمتر) شده و فولیكول مو بدون كمترین آسیبی جدا می‌شود. پس از اتمام مرحله برداشت، در جهت صحیح در ناحیه گیرنده كاشته می‌شوند. استریل بودن فرآیند و سرعت كار بالا، دوام و بقای گرافت‌ها را افزایش داده و خطر عفونت و عوارض بعدی را تقریباً به صفر می‌رساند.

تراکم موهای ایجاد شده پس از جراحی پیوند مو، یکی از مسائلی است که اکثریت قریب به اتفاق متقاضیان کاشت مو در مورد آن حساسیت و نگرانی دارند و خواهان ایجاد تراکمی بالا و نزدیک به حد طبیعی موهای کاشته شده هستند. در کاشت مو به روش S.A.F.E.R به دلیل ظرافت پانچ‌های به کار رفته برای استخراج فولیکول‌های مو، همگن بودن فولیکول‌های استخراج شده و تعداد بالای گرافت‌های استخراج شده می‌توان تراکمی بسیار بالا با نمایی طبیعی در ناحیه بدون مو به وجود آورد. به جرأت می‌توان گفت تراکم ایجاد شده با این روش را نمی‌توان با هیچ روش دیگری مقایسه کرد.

در کاشت مو به روش S.A.F.E.R ناحیه دهنده مو با سرعت بالایی طی چند روز ترمیم شده و با گذشت 7 تا 10 روز از انجام کاشت، هیچ اثری از سوراخ‌های ریزی که ناشی از برداشت فولیکول‌های مو در ناحیه بانک مو (پس سر) هستند، باقی نمی‌ماند. به همین دلیل می‌توان از ناحیه بانک مو دو تا سه بار دیگر نیز برای ترمیم و زیاد کردن موها در نواحی مورد نظر استفاده کرد. در این روش، مراقبت ویژه‌ای پس از عمل وجود ندارد.

مزایا

1.         عدم سوراخ کردن سر تا عمق 6 میلیمتر

2.         کمترین آسیب به فولیکول‌های مو و ناحیه زایای فولیکول نسبت به روش‌های دیگر

3.         صفر بودن آلودگی نسبت به روش‌های دیگر

4.         کم بودن زمان بیرون ماندن گرافت‌های بدست آمده

5.         انجام سریع عمل نسبت به روش‌های موجود

6.         بهبود بقای گرافت‌های برداشته شده

7.         تضمین بیشترین تراکم مو در نمایی طبیعی

8.         ترمیم سریع ناحیه بانک مو (پشت سر) به دلیل ایجاد سوراخ‌های ریز

9.         عدم کبودی، تورم، درد پس از جراحی و خون مردگی در ناحیه دور چشم‌ها یا پیشانی در مقایسه با روش‌های دیگر

10.        کوتاه‌ترین زمان بهبودی و بازگشت به کارهای روزمره (1 روز)

11.        عدم نیاز به مراقبت ویژه پس از عمل

توصیه‌ها

نتیجه نهایی کاشت مو به عواملی از قبیل تراکم فولیکولی و نوع موهای موجود در ناحیه پس سر یا همان بانک مو، مدت زمان طاسی، گستردگی طاسی، رعایت اصول مراقبت از موهای کاشته شده، سلامت عمومی بدن و سیستم خونرسانی سر، عدم مصرف داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن، عدم مصرف سیگار و الکل و استرس‌های شدید بستگی دارد.

پس از گذشت شش ماه از کاشت مو، کمتر از 50% از نتیجه نهایی کاشت ظاهر می‌شود. در مورد نتیجه نهایی بعد از 12 الی 18 ماه می‌توان اظهار نظر کرد. اظهار نظر در مورد کاشت مو قبل از اتمام این زمان، از نظر متخصصین بدون مبنای علمی است. بدیهی است در این زمان پیگیری و بذل توجه پزشک متخصص و همکاری و مراجعه مستمر بیمار، شرط اصلی موفقیت کاشت مو است.

کاشت مو به روش S.A.F.E.R توسط FDA آمریکا مورد تأیید قرار گرفته است و تحت نام تجاری NeoGraft بکار می‌رود. این روش در کلینیک‌های معتبر کاشت موی جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.