میکرونیدلینگ روش نوینی در درمان ضایعات پوستی می باشد که نتایج بسیار درخشانی را در برخی از معضلات زیبایی بدست آورده است. درحال حاضر این روش یکی از بهترین روش های کلاژن سازی پوست در دنیا محسوب می شود و می توان آن را به تنهایی یا به عنوان مکملی برای روش های درمانی دیگر بکار برد. در این روش ابتدا محل درمان با كرم بي حسى موضعى، بي حس شده، سپس با استفاده از وسيله اى به نام درمارولر(Dermaroller)  تکنیک میکرونیدلینگ انجام مي شود.

درمارولر استوانه اى پوشيده شده از سوزنهاى بسيار ظريف است كه منافذ متعدد بسيار ريزى در پوست ايجاد مى كند و هنگامی که پوست اقدام به ترمیم این منافذ می نماید، اجبارا بایستی مقادیر بسیار زیادی کلاژن بسازد. اگر نقصی مانند اسکار آکنه در محل درمان شده وجود داشته باشد، این نقیصه هم ترمیم می شود و بدون ايجاد هيچ  مشكلى ظرف 3-2 روز بهبود مى يابد.

 میکرونیدلینگ توسط دستگاه مخصوص نیز انجام می پذیرد. این روش که به درمان یا تحریک کلاژن سازی نیز معروف است، نوعی روش تحریک مکانیکال جهت ترمیم آسیب های ساختاری پوست است که منجر به بازسازی بافت آسیب دیده و تغییر یافته می گردد. هدف این درمان، بهبود ظاهر و عملکرد پوست می باشد. مطابق درمارولر در روش میکرونیدلینگ با دستگاه نیز، با استفاده از سوزن های بسیار ریز، میلیون ها میکروکانال در اپیدرم و درم ایجاد می گردند.

وارد کردن سوزن ها به داخل پوست، باعث افزایش انتشار فاکتور های رشد از فیبروبلاست ها ، پلاکت های خونی و بهبود عملکرد فاکتور های رشد alpha و beta می گردد. این فرایند منجر به افزایش تولید کلاژن و الاستین توسط فیبروبلاستها می شود. کراتینوسیت ها نیز به محل نیدلینگ در اپیدرم منتقل شده و در آنجا تکثیر می شوند و در نتیجه باعث افزایش ضخامت اپیدرم می گردند.
در این روش نفوذ سوزن به داخل پوست می بایست به حدی باشد که خونریزی های ظریف داخل پوستی ایجاد گردد(pin point blooding) . در میکرونیدلینگ اپیدرم سوراخ می شود اما تخریب نمی گردد بنابر این اپیتلیال در مدت زمان کوتاهی بازسازی شده و در نتیجه دوران نقاهت پس از درمان بسیار کوتاه خواهد بود.

مزایای تکنیک میکرونیدلینگ:

قابل استفاده برای تیب های پوستی متفاوت
بسته شدن سریع کانال های ایجاد شده و ریسک پایین
دوره نقاهت کوتاه مدت
افزایش ضخامت اییدرم
افزایش رهایش فاکتورهای رشد، کلاژن و الاستین

برخی کاربردهای میکرونیدلینگ:

جوان سازی پوست
موثرترین روش رفع جاى جوش، اسكار و آثار ناشی از زخمهای شدید (سوختگی، آبله مرغان و ...)
درمان ترك هاى پوستى ناشی از بارداری، چاقی، لاغری و بلوغ اسکار آکنه
رساندن دارو و ویتامین ها به لایه های عمقی پوست
رفع چین و چروک و منافذ باز پوست
لیفت صورت
اسکار سوختگی
رفع افتادگی پوست
تحریک رویش مو